Przedsoborowy5897 Przedsoborowy5897
576
BLOG

Gigantyczna asteroida uderzyła w Ziemię 4500 lat temu i zmieniła jej oś

Przedsoborowy5897 Przedsoborowy5897 Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 5

Australijski astronom, George Dodwell, badał historię nachylenia osi Ziemii studiując historyczne badania kątu osi Ziemii. Standardowa teoria hisotii kątu nachylenia osi Ziemii opiera się na założeniu, że wpływa na nią grawitacja Słońca oraz planet. Na podstawie tego powstała tak zwana krzywa Newcomba, która ma przedstawiać historię kątu osi Ziemii. Dodwell odkrył jednak, że historyczne pomiary kątu tejże osi kompletnie nie pokrywają się z krzywą Newcomba. Wielu odpowiadało mu, że jest to powodowane tym, że starożytne badania kątu osi Ziemii były bardzo niedokładne. Dodwell skonstruował jednak replikę starożytnego gnomonu używanego do badania kątu nachylenia osi Ziemii, przetestował go razem z kolegami z uniwersytetu, i okazał się on być bardzo dokładny - potrafił zmierzyć kąt z dokładnością co do jednej minuty, czyli 1/60 stopnia. Dodwell wykazał też, że pomiary szerokości geograficznej przez starożytnych uczonych również były bardzo dokładne. Dodwell był więc przekonany, że wyraźne różnice pomiędzy teoretycznymi przewidywaniami krzywej Newcomba a danymi starożytnych uczonych nie wynikały z błędu pomiarowego.image

Na tym wykresie widać, że faktyczna krzywa obserwacji, sporządzona przez Dodwella, nie pokrywa się z teorią Newcomba.

Na tym wykresie widać różnice pomiędzy formułą Newcomba a pomiarami.

image

Dodwell zauważył, że krzywa różnic przypomina funkcję logarytmu z sinusu. Taka krzywa odpowiada ruchowi żyroskopu, który doświadczył ciosu. Krzywa Dodwella wskazuje, że cios ten nastąpił około 4500 lat temu. Dodwell obliczył, że w Ziemię musiała wtedy uderzyć asteroida o średnicy ok. 200 km! Co ciekawe, później niezależne badania NASA również wykazały, że w Ziemię kiedyś uderzyła asteroida o takiej samej średnicy!

Dodwell znalazł też dodatkowe dowody potwierdzające jego teorię.

Jednym z nich jest Stonehenge. Ułożone jest tak, że Słońce wschodzi po jego głównej osi w trakcie przesilenia letniego. Na podstawie krzywy Newcomba, większość astronomów twierdziło, że Stonehendge wybudowano 1900 lat p.n.e. Jest jednak pewien problem: eksperci z dziedziny archeologii upierali się, że Stonehendge zbudowano znacznie później, ok. 300-400 lat p.n.e., bo w tym okresie czasu panowali druidzi. Dodwell zauważył jednak, że gdy zamiast krzywej Newcomba zastosujemy jego krzywą, wychodzi, że Stonehendge faktycznie wybudowano 400 lat p.n.e., co dużo lepiej zgadza się z naszą wiedzą archeologiczną.

Jednym z najlepszych dowodów potwierdzających teorię Dodwella jest jednak świątynia Amun Re w Egipcie. W trakcie zachodu Słońca podczas przesilenia letniego, faraon przechodził pewnym korytarzem, a Słońce świeciło prosto na korytarz, oświetlając go. W miarę, gdy Słońce dochodziło na horyzont, faraon wchodził do sanktuarium wewnątrz świątyni składać ofiarę, oświetlany ostatnim widocznym światłem Słońca tuż przed tym jak ono całkowicie zaszło. Z hisorii wiemy jednak, że ta świątynia została zbudowana ok. roku 1570 p.n.e. Kłopot w tym, że gdyby zastosować standardową krzywę Newcomba, Słońce wtedy nie świeciłoby prosto w korytarz i do sanktuarium. Jednak gdy zastosujemy krzywę Dodwella, i przyjmiemy rok 1570 p.n.e., uzyskamy idealny wynik!


Polak, katolik (nie mylić z sektą Drugiego Soboru Watykańskiego)

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie