Blog
Swobodna energia
Pinopa
Pinopa Pinopa, polski fizyk-teoretyk
8 obserwujących 129 notek 139332 odsłony
Pinopa, 30 grudnia 2010 r.

Pożegnajcie się z STW

1282 19 0 A A A
Motto:.Rzeczą ludzką jest błądzić, ale tylko głupiec trwa w błędzie.
...........................................................................Cyceron

Sumowanie prędkości - schemat podstawowy
Jest to propozycja kierowana do wszystkich zwolenników teorii względności A.Einsteina. W wolnym czasie zapoznajcie się ze znajdującym się poniżej wyprowadzeniem prędkości dwóch obiektów względem siebie.

Z punktu A rozpoczyna swój ruch w prawo obiekt "A" - porusza się z prędkością Vo. W punkcie B znajduje się obiekt "B", który może pozostawać tam w spokoju bądź poruszać się w lewo, bądź w prawo z prędkością k*Vo, przy czym k<1. Dla każdego z trzech wymienionych przypadków prędkość obiektu "A" względem obiektu "B" równa się Vo (w przypadku, kiedy obiekt "B" nie porusza się) albo V1=Vo*(1-k) (w przypadku, kiedy obiekt "B" porusza się w prawo), albo V2=Vo*(1+k) (w przypadku, kiedy obiekt "B" porusza się w lewo).

Jak widać, względne prędkości można wyprowadzić i obliczyć, ale jedynie za pomocą "zwykłej" matematyki i dla przypadków ze "zwykłymi" obiektami. Bo kiedy obiekt "A" występuje w postaci krótkiego impulsu świetlnego, to wówczas jego prędkość Vo=c. I jakimś cudownym - relatywistycznym - sposobem ten impuls "A" zawsze porusza się względem obiektu "B" z prędkością c, niezależnie od tego, czy ten obiekt "B" spoczywa czy też porusza się w jedną bądź drugą stronę.

Zwolennicy teorii względności (ale także i przeciwnicy tej teorii) mają tutaj okazję zastanowić się nad tym, jakie to cudowne własności posiada impuls świetlny, że zachowuje się w taki dziwny sposób, jak to przedstawia teoria względności - czyli wzgledem dowolnego obiektu, bez względu na to jaką on ma prędkość, zawsze porusza się z jednakową prędkością c.

Obserwacje Olafa Roemera w 1676 r. - schemat sytuacyjny
Jeszcze nic nie wymyśliliście?... To przyjrzyjcie się poniższemu obrazkowi. Na nim w schematyczny sposób jest pokazane położenie Ziemi i Jowisza na orbitach wokół Słońca, a także księżyc Io podczas obserwacji (z Ziemi) w dwóch różnych porach roku, jak obiega on po orbicie wokół Jowisza.

W trakcie jednego obiegu Io wokół Jowisza, który trwa 1,769 doby, Ziemia przemieszcza sie na swojej orbicie na odległość około 4554679,68 km.
Kiedy Ziemia znajduje się na orbicie w położeniu 1 albo 2 (albo w położeniach zbliżonych do nich), odbity od księżyca Io promień światła, aby dorzeć do Ziemi, w przypadku 1 ma do pokonania mniejszą odległość. Bo Ziemia (podczas jednego orbitalnego obiegu Io) zbliża się do Jowisza na odległość w przybliżeniu równą 4554679,68 km. Natomiast w przypadku 2 promień światła ma do pokonania większą odległość, bo o tyle samo Ziemia oddala się od Jowisza. Z tego powodu obserwowany czas jednego obiegu Io wokół Jowisza (w stosunku do średniego czasu obiegu) skraca się albo wydłuża się o około 15,182 s.
Wykonane przez duńskiego astronoma Olafa Roemera w 1676 roku pomiary czasu obiegu księżyca Io wokół Jowisza i uzyskane wyniki świadczą o tym, że prędkość fal świetlnych i predkość (w tym przypadku) Ziemi dodają się do siebie wektorowo.

W przypadku tych pomiarów czas obiegu księżyca Io wokół Jowisza pełni do pewnego stopnia rolę jednostki pomiarowej. Ta jednostka służy do wyliczenia odległości, jaką pokonuje Ziemia na swojej orbicie. Przebyta przez Ziemię odległość albo przyczynia się do skrócenia czasu biegu między "kolejnymi" odbitymi od Io promieniami światła, albo do wydłużenia czasu biegu między "kolejnymi" odbitymi od Io promieniami.

Powstałe zależności i ich przejawianie się nie są czymś nowym i nadzwyczajnym. Bo to samo, co wynika z pomiarów Roemera, wynika z faktu istnienia zjawiska Dopplera dla fal świetlnych. W sumie, zjawiska te dobitnie świadczą o tym, że w próżni fizycznej światło rozchodzi się w materialnym ośrodku w podobny sposób, jak fale dźwiękowe rozchodzą się w gazach. W takim kontekście jeden obieg księżyca Io na orbicie - między kolejnymi jego obrazami, które widzi obserwator z Ziemi, gdy wyłania się spoza Jowisza -  można traktować jak jeden cykl procesu falowego. Przeprowadzone przez Roemera pomiary układają się w pewnym sensie w zjawisko, które może być porównywane ze zjawiskiem Dopplera, które zostało "mocno rozciągniete w czasie".

Należy mieć na uwadze to, że obliczone tutaj (w przybliżony sposób) skrócenie i wydłużenie czasu obiegu Io na orbicie wynika z danych astronomicznych, natomiast wyniki pomiarów uzyskane przez Roemera (i innych) są doświadczalnym potwierdzeniem tych obliczeń.

Radiolokacja Wenus w 1964 r. - schemat sytuacyjny
Podczas radiolokacji Wenus, którą wspólnie przeprowadzili amerykańscy i radzieccy astronomowie, miał miejsce bezposredni pomiar czasu biegu impulsu radiowego z Ziemi do powierzchni Wenus i z powrotem. Obserwatoria amerykańskie (stacje w Masaachusetts i w Puerto Rico) oraz radzieckie (Krymskie Obserwatorium AN ZSRR) znajdowały się niemal dokładnie po przeciwległych stronach kuli ziemskiej, tak jak na poniższym schemacie.

Opublikowano: 30.12.2010 18:43.
Autor: Pinopa
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Jestem wszystkim, wszędzie i zawsze. I wy wszyscy - także, tylko jeszcze o tym nie wiecie. Odkryjcie to na http://pinopa.prv.pl . Przekazuję prośbę od Łukasza - lukasz@lukasz.sos.pl : Bardzo proszę o jeden procent, Was nic nie kosztuje poza wypełnieniem dwóch pól w zeznaniach PIT, a mi ratuje życie. Proszę przekażcie ulotki swoim znajomym. Darowizny: FUNDACJA AVALON - Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym 62 1600 1286 0003 0031 8642 6001 BNP PARIBAS Fortis Bank Polska S.A. Bardzo ważny jest dopisek: SOSNA,711 (1%) Podatek: KRS: 0000270809 Bardzo ważny jest dopisek: SOSNA,711 PS. Jeżeli znacie firmę, która jest gotowa umieścić mój baner na swojej stronie z przekazaniem 1%, również proszę o kontakt. BARDZO DZIĘKUJĘ http://lukasz.sos.pl

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • Jeśli po przeczytaniu powyższej notki ktoś będzie odczuwał pewien niedosyt wiedzy i będzie...
  • 02.09.2017 06:30 Mirobart napisał: "No dobrze - sztuczna inteligencja - inteligentna maszyna,...
  • "W poszukiwaniu prawdziwej natury rzeczywistości" Aby to zrobić, proponuję zacząć...

Tematy w dziale Technologie