Marek Rutkowski Marek Rutkowski
651
BLOG

Zajrzyjmy w pierwociny moskiewskiej pomnikowej polityki historycznej wobec Polski

Marek Rutkowski Marek Rutkowski Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 14

Skoro  ostatnio w wielu publikacjach staje się modny temat rosyjskiej polityki historycznej,  warto zapoznać się -w mojej ocenie - z  realizowaną w Rosji  czasów cara Mikołaja I czy Aleksandra II (XIX wiek) wizją - czy raczej koncepcją -  takiej właśnie polityki w zakresie wystawiania pomników.  Uwidaczniają się tu bowiem w sposób oczywisty ukryte i jawne wątki polskie.

Być może też po pogłębionej analizie problemu, można  będzie zgodzić się z konkluzją:

"Poza konstatacją faktu ewidentnego zrozumienia przez cara Mikołaja I i jego otoczenie potrzeby wypracowania długofalowej linii pomnikowej polityki historycznej państwa  rosyjskiego oraz efektywnego prowadzenia w epoce jego rządów wielorakich działań w tym kierunku, nasza uwagę winno przyciągnąć  niezwykłe podejście  władzy najezdniczej do kwestii uczczenia rosyjskich zwycięstw nad Polską. Najwyżsi dygnitarze petersburscy z carem  Mikołajem i jego następcą Aleksandrem na czele stanęli tu bowiem wobec specyficznej kwadratury koła.

Z jednej strony bowiem osobiste  skryte i jawne sentymenty oraz interes państwa moskiewskiego obligowały ich do dedykacji wznoszonych monumentów idei zniszczenia i pokonania Polski. Z drugiej zaś strony, formalnie prezentowana przez Petersburg linia ideologii Świętego Przymierza, plasująca przecież moskiewskiego cara na tronie króla polskiego, uniemożliwiała otwarte, oficjalne niejako, obnoszenie się z takimi właśnie „dedykacjami” erygowanych pomników, czy monumentów. 

I oto dziś  /.../ bardzo niewielu Rosjan i jeszcze mniej Polaków  może wiedzieć  o faktycznym przypisaniu np. moskiewskiej bramy tryumfalnej w Petersburgu, czy też  pomnika w Połocku  idei uczczenia rosyjskiej dominacji nad państwem i narodem polskim".  (tegoż: "Pomniki Cesarstwa Rosyjskiego za Mikołaja I")

W przeciwieństwie do krytykowanego przez jego własnego syna, warszawskiego pomnika oprawcy Polski- Paskiewicza, monumenty  te do dziś stoją w Rosj, czy na wchodzącej kiedyś w skład Rzeczypospolitej Białorusi. Zacznijmy zatem mówić o polityce historycznej od jej faktycznych podstaw

Warto też zapoznać się  bliżej z zagadnieniem, wskazując na  kwestie:

https://www.salon24.pl/u/szukajacprawdy/657605,syn-oprawcy-polski-co-sie-wystawieniu-pomnika-ojca-przeciwstawil

https://www.salon24.pl/u/szukajacprawdy/633066,moskiewskie-pomniki-pogromcow-polskich-powstan

https://www.salon24.pl/u/szukajacprawdy/630005,moskiewska-antypolska-polityka-historyczna-witebsk-1850

https://www.salon24.pl/u/szukajacprawdy/632961,pomniki-carskie-w-polskich-miastach-i-na-polskiej-wsi-w-koncu-xix-wieku

https://www.salon24.pl/u/szukajacprawdy/601791,jak-krol-pruski-pomnik-przyjazni-z-moskwa-blogoslawil

https://www.salon24.pl/u/szukajacprawdy/767855,pomnik-przyjazni-moskiewsko-pruskiej-w-polskim-kaliszu

https://www.salon24.pl/u/szukajacprawdy/632978,moskiewskie-pomniki-zwyciestwa-nad-polska-polowa-xix-wieku

https://www.salon24.pl/u/szukajacprawdy/635838,od-mikolaja-i-do-miedwiediewa-losy-mauzoleum-pomnika-pozarskiego-w-suzdalu

https://www.salon24.pl/u/szukajacprawdy/694221,wojska-rzeczypospolitej-na-moskiewskim-pomniku

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura