marcinw2 marcinw2
1206
BLOG

Państwo z kartonu, czyli cyrk z Taryfikatorem (i nie tylko!)

marcinw2 marcinw2 Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 3

Dzisiaj właściwie bardziej informacja niż notka.

Od kilku ładnych lat próbuję dostarczać różne przydatne informacje dla kierowców - dzięki temu powstały cykle artykułów, ale również aplikacja Przepisy Drogowe (obecnie dostępna dla iOS, iPadOS, MacOS z procesorami M1x, Android, kiedyś również w wersji web, Tizen OS, Firefox OS, ale te wygasiłem z uwagi na brak większego zainteresowania).

W równych artykułach przewijały się informacje, że zmieniony zostanie Taryfikator mandatów. Miał on obowiązywać od 1 stycznia, dziś mamy 30 grudnia, a Rozporządzeń jak nie ma, tak nie ma.

Żeby nie było wątpliwości - posiłkuję się stronami:

https://dziennikustaw.gov.pl/DU/rok/2021/50

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/ByYear.xsp?type=WDU&year=2021

Czy nie przypomina to cedowania różnych ustaw w jeden dzień albo w jedną noc? Czy nie przypomina "omawiania" Polskiego Ładu w pięć minut? (tyle czasu zdaje się mieli różni posłowie). Albo umieszczania w oficjalnych aktach prawnych linku do prywatnych serwerów? Czy nie jest to wreszcie oznaka państwa z kartonu?

Niezależnie od wszystkiego - chcę poinformować, że tak (tzn. planuję uaktualnienia aplikacji Przepisy Drogowe, ale... muszę dostać formalne akty prawne).

Pozdrawiam

Update: popatrzyłem sobie na akty ogłoszone dzisiaj (30 grudnia), i np. widzę inne Rozporządzenie z dnia 22 grudnia, ogłoszone 30 grudnia i wchodzące w życie 30 grudnia (czyli coś mogło pojawić się w środku dnia, a obowiązuje od rana), jest też Rozporządzenie z 29 grudnia, ogłoszone 30 grudnia i wchodzące w życie 31 grudnia. To tylko dwa przykłady, a jest ich więcej. Przecież to w jasny sposób podważa zaufanie obywatela do państwa.

marcinw2
O mnie marcinw2

Pisał m.in. dla Chipa, Linux+, Benchmarka, SpidersWeb i DobrychProgramów (więcej na mwiacek.com). Twórca aplikacji (koder i tester). Niepoprawny optymista i entuzjasta technologii. Nie zna słów "to trudne", tylko zawsze pyta "na kiedy?".

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka