88 obserwujących
1272 notki
1338k odsłon
260 odsłon

Obraza rozsądku

Wykop Skomentuj19

 Nie można obrazić ani urazić kogoś kto nie żyje od 2000 lat. Podobnie jak nie można urazić martwego kawałka kamienia.

Co obraża 'uczucia religijne'? W zasadzie wszystko. Historycznie sam fakt niewiary był wystarczającym powodem by skazać winnego na śmierć. Nic się w tej materii nie zmieniło, jedynie możliwości są mniejsze, stosy skutecznie wygaszono, jeszcze tylko gdzieś na peryferiach cywilizacji, w tych mrocznych, dusznych krajach wymierzane sa kary za bluźnierstwo.

A poza wszystkim - skąd niewyznawca ma wiedzieć, co wyznawcę konkretnego voodoo obraża? Dlaczego mam wiedzieć, że obraża ich praca w niedzielę, w tym mycie okien? Albo taniec w jakieś ich święto? Jedzenie tego, niejedzenie tamtego? Noszenie odzieży tkanej z niewłaściwych nici?

Publiczne trzymanie się za ręce, seks przed ślubem, seks po rozwodzie, rozwód sam, seks z kimś ale nie z kimś innym, śmietanka do kawy, modlitwa do bałwanów, brak szacunku dla bałwanów, znak krzyża dwoma palcami, znak krzyża trzema palcami. Ja o tym wiem pobieżnie, ale co mnie to?

Zajmijcie się swoimi urojeniami, wyobrażeniami, obyczajami we własnym kręgu, praktykujcie je sobie - o ile nie są sprzeczne z prawem powszechnym - ale odczepcie się od reszty.

A jeśli wychodzicie ze swoimi wierzeniami, bożnicami, bałwanami w miejsca publiczne bądźcie gotowi, że również publicznie będziecie oceniani, krytykowani, a wasze pretensje będą odrzucane. Chcecie szacunku dla waszej moralności? Zachowujcie się moralnie, ale odczepcie się ode mnie.

Tak na marginesie - gdzie są ci tolerancyjni, współczujący i rozumiejący polscy katolicy? Gdzie są ich głosy potępienia brutalnych akcji policyjnych, gdzie odrzucenie karania za bluźnierstwo zwanego 'obrażaniem uczuć religijnych', gdzie obrona wolności wypowiedzi, gdzie potępienie sprzecznego z Dekalogiem bałwochwalstwa?

I krótka informacja, bo ciągle widzę bzdury o siedmiu kolorach tęczy. Tęcza ma tyle kolorów ile jesteś w stanie zauważyć. Podział barw monochromatycznych na 7 wprowadził Newton, bo chciał, by mu się zgadzało z harmonią interwałów tonów w skali C-dur. W rzeczywistości kolory tęczy to ciągłe spektrum widzialnych dla ludzkiego oka długości fal świetlnych. Tak po prawdzie, to pierwsze naukowe wyjaśnienie natury tęczy dał Ibn al-Haytham/Alhazen opisując podstawy optyki w księdze Kitāb al-manāẓir. Eksperymentalnie dowiódł, że tęcza powstaje przez odbicie i rozszczepienie światła w kroplach wody zawieszonych w powietrzu. Dowiódł również eksperymentalnie, że to nie oko obserwatora wysyła promienie świetlne w kierunku obserwowanego obiektu lecz odwrotnie.image


image


Wykop Skomentuj19
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale