4 obserwujących
35 notek
17k odsłon
763 odsłony

Prof. Maria Szyszkowska w audycji Babilon...

Wykop Skomentuj

Dziś tj. 7 maja br. w TVN 24, w audycji Babilon, godzina 14.1o o przemocy mówiła prof. Maria Szyszkowska. To była bardzo ciekawa rozmowa nt . przemocy i agresji w wymiarze społecznym,  zaskakujące sugestie i wnioski...

W programie Babilon obok prowadzącego udział wzięły:

prof. Maria Szyszkowska

Elżbieta Jakubiak szefowa klubu PJN

prof. Lena Kolarska Bobińska

red. Krystyna Kurczab Redlińska

 

Tematem rozmowy była przemoc omawiana na przykładzie ostatnich wydarzeń w kraju i na świecie. Odwołano się do trzech przykładów.

                      I. W oparciu o opinie rządu i premiera odwołano udział kibiców w meczu piłki nożnej   (w meczu pomiędzy Lechem a Górnikiem na stadionie w Poznaniu). Tym samym ukarano kibiców, za to, że chuligańska grupa podczas meczu Legii i Korony na stadionie w Bydgoszczy wdarła się na boisko urządzając burdy.

Rozmowa toczyła się głównie wokół tematu czy Premier podjął słuszną decyzję czy nie wychodząc z tego typu inicjatywą. Po dwóch stronach stanęły Panie Elżbieta Jakubczak z opozycji i broniąca decyzji rządu dziennikarka Krystyna Kurczab Redlińska.

Elżbieta Jakubczak – krytykując stanowisko rządu – argumentowała, że wraz z taką decyzją nadszarpnięto wizerunek Państwa. W meczu brało udział ok. 16 000 kibiców  z których niewielka część dopuściła się rozboju, a ukarano wszystkich. Ujawniła, że sprzedaż biletów jest imienna i że Policja ma znakomite rozeznanie, kto jest na meczu. Brakuje pracy operacyjnej Policji, tej przed meczem.

Uważa, że Policja powinna być na boiskach, a nie ochroniarze, jak to ma miejsce obecnie. Ci  są od pilnowania mienia i nie potrafią w przeciwieństwie do Policji ochronić Obywateli.

Taka decyzja to znak, że państwo działa bez systemu. Są to działania spektakularne, nieprzemyślane – kontynuowała. Przypomniała okrągły stół Bieleckiego w którym po jednej stronie siedzieli wszyscy po drugiej jedynie skorumpowany PZPN. To jednak PZPN zwyciężył, bo zaniechano wyciągnięcia z tych spotkań wniosków. Nie podoba jej się, że wobec tych zajść w Bydgoszczy PZPN nie zabrał żadnego głosu a przecież to on to spotkanie organizował.

W rozmowie wypłynęła też sprawa drużyny piłkarskiej i tego, że wielu zawodników poddanych jest presji korupcji.

Prof. Szyszkowska zaoponowała, że do korupcji nie można zmusić...

To  ciemna strona sportu , która została lekko zasygnalizowana, ale jak się zdaje ma swoje wielkie dno do którego lepiej nie zaglądać... bo słychać było tylko mowy pobrzękiwanie pomiędzy Jakubczak i prowadzacym (?) Jakieś enigmatyczne słowa padły ze strony Franciszka Smudy. Nawiązała do tego prof. Kolarska Bobińska, której syn musiał tłumaczyć pop kulturę tego środowiska i specyficzny język (dop. uffff na szczęście mój syn tłumaczy mi jeśli już to z jęz angielskiego na polski ;) )

Wszystkie Panie były zgodne co do jednego, że kadra powinna składać się z „czystych” ludzi, a nie miernot moralnych.

Redaktor Krystyna Kurczab Redlińska uważa, że najlepszym sposobem na przecięcie tych negatywnych zjawisk z boisk sportowych są jawne procesy. Na co zareplikowała Pani profesor Szyszkowska - pod warunkiem, że więzienia resocjalizują. Ale pani redaktor uważa, że to nie wiezięnia powinny być karą a pieniądze ( dop. a co z niezawisłością sądów? )

                 

                     II. Sprawa strajku związkowców o podwyżki...


Sytuacja na ulicy – podobna do tej z boiska. Przed mikrofonami padły ostre słowa premiera i ministrów.

Zapamiętałam z tego opinie Pani profesor Szyszkowskiej, że jednym z przejawów demokracji jest prawo do oporu i nieposłuszeństwa. W takich sytuacjach często korzystają ludzie z boku, by zrobić zamęt. Pani profesor podkreśliła też, że w Polsce brakuje szacunku wobec strajkujących.

Zaznaczyła, że związkowcy protestują p-ko prywatyzacji miedzi .

 

                    III. Ostatnia kwestia – zabicie Osamy bin Laden


Puszczono migawkę filmową z wypowiedzią Margaret Thatcher, która cieszy się z zabicia Osamy bin Ladena. Prowadzący program, poinformował, że ta wypowiedź pani Kanclerz jest przedmiotem doniesienia do Prokuratury, bo cieszyć się z przestępstwa jest przestępstwem.

Red. Redlińska nie widzi w tym , że zabito Osamę bin Ladena nic złego, wg niej prawidłowo zlikwidowano symbol terroryzmu. [dop. aż dziw bierze, że takie poglądy ma LAUREATKA NAGRODY TISCHNERA ]

Prof. Szyszkowska była odmiennego zdania. Wg niej amerykański Prezydent powinien zwrócić pokojową nagrodę Nobla. Przypomniała o procesie norymberskim. O sądzie nad Husajnem . o tym, że są ludzie którzy mają honor i Nogrody zwracają, przypomniała red. Redlińskiej, że takie przypadki historia odnotowuje, podała przykład ( wytrącając jej argument z ręki, że nie było takiego przypadku, by ktoś nagrodę zwrócił )

Jakubowską drażni sam język i to, że mówi się zabito a nie np. zginął ... w samej operacji zabicia Osamy bin Ladena nie doszukuje się niczego złego (dop. dla mnie to przejaw hipokryzji w tym względzie)

Prof. Bilińska nawiązała do Wiosny w krajach afrykańskich jako zrywu wolnościowego, w którym nie widać akcentów antyzachodnich - to zmienia obraz społeczeństw tamtego obszaru.

  artykuł opublikowano

w TWOJE WIADOMOSCI

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale