Blog
Kim jest John Galt ?
tyche44
tyche44 Mężczyzna pracujący. Patriota
0 obserwujących 166 notek 111547 odsłon
tyche44, 3 kwietnia 2016 r.

Szykuje się niezła międzynarodowa afera

Ciekawe czy poznamy wszystkich aferzystów ?

Interesy Putina, miliarderów z listy "Forbesa", głów państw, sportowców, ale i przestępców. Wielki wyciek danych z mało znanej kancelarii prawnej Mossack Fonseca pokazuje sieć powiązań prominentnych osób z rajami podatkowymi. Na liście znalazły się nazwiska  z Polski – m.in. udziałowców ITI czy Pawła Piskorskiego. I niezbyt chwalebne sekrety premiera Islandii.

Dane z kancelarii z siedzibą główną w Panamie, ujawniła międzynarodowa organizacja ICIJ, skupiająca dziennikarzy z blisko 80 krajów i ponad 100 redakcji. Ton śledztwu nadawała redakcja Süddeutsche Zeitung", z Polski współpracowała „Gazeta Wyborcza".

Co wyciekło? Ponad 11 milionów dokumentów: emaili, paszportów, dokumentów finansowych czy korporacyjnych danych klientów Mossack Fonseca. Dane pochodzą z 40 lat działalności kancelarii – od 1977 r. aż do końca 2015 r.

 

Pełną listę ICIJ ma ujawnić w maju, ale wiadomo, że chodzi o prawie 215 tys. spółek, zakładanych w Panamie lub w innych rajach podatkowych. Spółki te były powiązane z osobami z ponad 200 krajów. Wiadomo, że klientami Mossack Fonseca było kilkadziesiąt osób z czarnej listy USA – trafiły tam np. za robienie interesów z kartelami narkotykowymi z Meksyku czy terrorystami z Hezbollah.

Ujawnione dane pokazują, jak osoby zbliżone do Władimira Putina przelały ponad 2 mld dol. pomiędzy bankami i spółkami ulokowanymi w podatkowych rajach.

ICIJ sugeruje, że przez grupę powiązanych ze sobą spółek w aferę zamieszany może być sam prezydent Rosji. Gdy dziennikarze zwrócili się do Kremla o komentarz, jego służby prasowe nie dość, że odmówiły, to jeszcze oskarżyły konsorcjum o atak na Putina.

Wiadomo, że spółki w Panamie zakładał premier Pakistanu i Islandii, dzieci prezydenta Azerbejdżanu (by ukryć w tych spółkach udziały w kopalniach złota i nieruchomości londyńskie) czy król Arabii Saudyjskiej. Klientem był też nieżyjący już ojciec premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona oraz osoby powiązane z rodziną prezydenta Chin.

Gdy na Ukrainie trwał konflikt z Rosją, pełnomocnik Petra Poroszenki rozmawiał z kancelarią o założeniu spółki offshore.

Dziennikarze śledczy z programu "Slidstwo.info" w ukraińskiej Telewizji Obywatelskiej ujawnili w niedzielę, że jednak wbrew zapowiedziom ukraiński prezydent nie sprzedał biznesu, a jedynie podjął próby zarejestrowania go w rajach podatkowych.

Petro Poroszenko nie przekazał - jak przekonywał jeszcze w styczniu - zarządzania majątkiem funduszowi powierniczemu, w którym nie miałby wpływu na los swoich przedsiębiorstw. Oficjalnie przedstawiciele administracji prezydenta odpowiadają, że dopiero trwają przygotowania do takiego kroku. Nie są jednak w stanie wskazać funduszu, z którym szef państwa podpisał umowę.

Za to Petro Poroszenko, według ukraińskich dziennikarzy śledczych, założył już po rewolucji godności w 2014 roku kilka firm w rajach podatkowych, których łańcuszek miał służyć do zarządzania europejskim oddziałem firmy cukierniczej Roshen z siedzibą w Holandii.

http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/panama-papers-raj-podatkowy,148,0,2053012.html

http://www.theguardian.com/news/2016/apr/03/mossack-fonsecas-response-to-the-panama-papers

http://www.abc.net.au/news/2016-04-04/explained-what-are-the-leaked-mossack-fonseca-panama-papers/7270690

Opublikowano: 03.04.2016 23:20.
Autor: tyche44
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

"Każda prawda przechodzi trzy etapy: najpierw jest wyśmiewana, potem gorliwie zwalczana, a w końcu akceptowana jako coś oczywistego"A.Schopenhauer.

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • @Autor Wyczuwam w tekstach napięcie emocjonalne i objawy strachu u piszących tutaj wyznawców...
  • @Autor i inni Cześć lewaczki. Powiedzcie mi, ile okolicznościowych wieńców miał ze sobą...
  • @JAROSŁAW KLIMENTOWSKI Co ty masz do ONR ? Już jeden typek z KOD wyjaśniał " Chciałbym (po...

Tematy w dziale