.
10 obserwujących
80 notek
141k odsłon
  2435   1

Czy Putin może zaatakować Polskę? W jakim stanie jest rosyjska armia?

- Pytanie czy Putin może zaatakować Polskę analitycy do spraw bezpieczeństwa zadają sobie od wielu lat, nie od wczoraj czy od wybuchu wojny, ale od momentu zmiany polityki Rosji na konfrontacyjną wobec państw zachodnich - mówi Anna Maria Dyner, analityczka Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych w rozmowie z Igorem Janke w Układzie Otwartym.

- Gdyby Polska nie była państwem natowskim żylibyśmy w zupełnie innej rzeczywistości, dużo bardziej czarniejszej,  bomby mogłyby spadać tak samo na Warszawę jak obecnie na Kijów. Putin ma świadomość, że atak na Polskę nie będzie tylko wyłącznie atakiem na Polskę, ma świadomość, że na terenie naszego krają stacjonują wojska natowskie, a w szczególności amerykańskie i pojawia się tu coraz więcej uzbrojenia natowskiego – mówi Anna Maria Dryner. Wyzwanie polityczne i wojskowe związane z atakiem na największe państwo flanki wschodniej NATO jest zdecydowanie większe niż agresja na państwo ukraińskie. Jesteśmy po tej bezpieczniejszej stronie – dodaje.


- W zasadzie w większości miejsc mamy do czynienia z wojną pozycyjną. Jeśli front posunie się kilka kilometrów to poczytywane jest to jako sukces jednej czy drugiej strony – mówi analityczka PISM. Racjonalna ocena stanu rosyjskiej armii jest niemożliwa. Kwestia logistyki czy wymiany zużytego sprzętu jest do nie przeskoczenia nawet dla najlepszych rosyjskich dowódców – dodaje.

Posłuchaj rozmowy na Spotify.


Po agresywnym liście Dmitrija Miedwiediewa, w którym pisze o Polsce jako o kraju o patologicznej rusofobii pojawiły się pytania, czy to nie jest przygotowanie narracyjne do fizycznego ataku na nasz kraj. Czy to jest możliwe? Czy Putin dysponuje jeszcze armią, która jest w stanie dokonać takiego ataku? Jak chroniona jest dziś Polska? Na te pytania odpowiada Anna Maria Dyner (PISM).

Zapraszamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy Układu Otwartego na Facebooku i mogą otrzymać cotygodniowy newsletter z autorskim wyborem Igora  najciekawszych tekstów w sieci.

Strona Autora: https://igorjanke.pl

Lubię to! Skomentuj65 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka