.
11 obserwujących
82 notki
143k odsłony
  410   0

Co się dzieje na terenach okupowanych przez Rosję? Terror, wywózki, rusyfikacja

- Rosja jest niezwykle efektywna na terenach, które okupuje. Rusyfikuje symbolicznie przestrzeń publiczną, wprowadza terror, wyłącza ukraiński internet, wywozi Ukraińców - obecna fazę wojny analizuje dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich, Adam Eberhardt. Igor Janke w Układzie Otwartym rozmawia z dyrektorem OSW o tym jak wygląda rosyjska okupacja.

- Rosja jest zdeterminowana, władz i ukraińskie społeczeństwo również. Najsłabszym ogniwem jest spójność postawy Zachodu wobec wojny. Cierpliwość w państwach europejskich może się powoli wyczerpywać. Inflacja, wzrost cen paliw i energii robi swoje. Naturalną koleją rzeczy jest osłabienie zainteresowania wojną – mówi dyrektor OSW. – Rosja uważa, że pierwszy wywróci się Zachód, a potem Ukraina – dodaje.


- Ta wojna nawet jeżeli nie jest błyskawiczna, to jest wojną na wyniszczenie. Straty obu stron są bardzo wysokie. Prezydent Zeleński przyznał, że codziennie ginie około 150 żołnierzy ukraińskich. Można przypuszczać, że bilans ofiar jest wyższy. Rosyjskie straty mogą być jeszcze większe – mówi Eberhardt. – To co jest istotne to konflikt ma charakter wojny artyleryjskiej. Ukraińcy są za słabi, żeby bronić się poza ośrodkami miejskimi. Odpowiedzią Rosjan jest niszczenie miast – dodaje.


- Jest linia frontu, która utrudnia zaopatrzenie potencjalnej partyzantki ukraińskiej. Oprócz tego zastraszenie i terror powodują, że ludzie nie wychodzą na ulice. Na początku wojny Ukraińcy w Chersoniu masowo protestowali przeciwko Rosjanom. Obecnie tego nie ma, opór został spacyfikowany – mówi Adam Eberhardt.


Kto ma większe szansę przetrwać wojnę na Ukrainie? Czy sprzęt, który ma dotrzeć na Ukrainę zmieni sytuację na froncie? Jak wygląda rosyjska okupacja? Jak wygląda opór Ukraińców na okupowanych terenach? Do jakich rosyjskich tradycji politycznych odwołuje się Putin? O tym wszystkim w rozmowie z Adamem Eberhardtem w Układzie Otwartym.

Posłuchaj rozmowy na Spotify.

Namawiamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: https://igorjanke.pl

Lubię to! Skomentuj5 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka