.
13 obserwujących
153 notki
208k odsłon
  951   0

Putin jest jak Rosja. On nie jest wytworem KGB, jest po prostu z petersburskiego podwórka

- W Rosji tak naprawdę nie ma warunków do demokracji. Nie dlatego, że jest tam Putin, Ławrow czy Szojgu. Na bardzo głębokim poziomie relacji międzyludzkich to państwo jest nieprawdopodobnie głęboko autorytarne. Witold Jurasz, dziennikarz Onet.pl, były dyplomata opowiada Moskwie i Rosji sprzed kilkunastu lat, kiedy pracował tam jako dyplomata. Właśnie ukazała się jego książka "Demony Rosji". Rozmawia z Igorem Janke w Układzie Otwartym o rosyjskiej brutalności, nacjonalizmie, rasizmie i agresji.

- Rosja to jest kraj, kiedy jesteś bogaty i wpływowy to masz super życie. Ostatnio trochę się to zmieniło, pojawia się pytanie jak długo możesz zarządzać majątkiem. Relacje między kobietami i mężczyznami polegają na skrajnościach. W Rosji w każdym aspekcie życia codziennego brakuje kultury, jest duża interesowność w relacjach, to są takie małe demony – opowiada Jurasz. – Tam nie zachowuje się nawet pozorów przyzwoitości – dodaje.


- Stosunek Rosjan do historii jest schizofreniczny. Pamiętam Muzeum Gułagu w Moskwie, przewodnik chodził ubrany w mundur oficera NKWD. Większości Rosjan historia nie interesuje. Drugie pokolenie dzieci ofiar jest bardzo konformistyczne. To są ludzie, którzy przeżyli taką traumę, że chcą po prostu przeżyć. Rosjanie czują się wolni, wiedzą, że granicą ich wolność jest brak możliwości krytykowania Putina. Oczywiście mowa o Rosjaninie z Moskwy. W innych regionach wygląda to inaczej – mówi Jurasz. – Trzeba pamiętać, że jest Rosja moskiewsko-petersbursko-kazańska, potem cała reszta, a na końcu Czeczenia – dodaje.


- Gdyby nie Putin byłby kto inny. Rosja zawsze działa w jednym cyklu: jest rewolucja, smuta, czas zastoju, kontrrewolucja. Mordują zawsze, ale w każdym kolejnym cyklu trochę mniej. Mamy Buczę, nie jest to Katyń, ale nadal mordują – mówi Witold Jurasz.

Jakie demony drzemią w Rosji i Rosjanach? Czy to może być normalny kraj? Skąd wziął się Putin? Jaki jest stosunek Rosjan do historii? Czy jest jeszcze rosyjska inteligencja? Jaki jest stosunek do mieszkańców z Kaukazu i Azji Środkowej? Jakie są korzenie rosyjskiego nacjonalizmu? O tym wszystkim w Układzie Otwartym w rozmowie z Witoldem Juraszem

Posłuchaj rozmowy na Spotify.

Namawiamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: https://igorjanke.pl

Lubię to! Skomentuj25 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka