Układ Otwarty Układ Otwarty
892
BLOG

Jakie związki ma polska Cerkiew z Rosją? Rola prawosławia w Polsce – Cezary Gmyz

Układ Otwarty Układ Otwarty Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 33
Obecnie w Polsce prawosławie jest drugą co do wielkości grupą wyznaniową. Cezary Gmyz, dziennikarz, znawca kościołów, ewangelik opowiada o tym jaką rolę w Polsce odgrywa dziś prawosławie. Co się działo z hierarchią prawosławną przez ostatnie 30 lat? Czy mogliśmy przyjąć chrzest ze wschodu? Jak duży wpływ mieli komuniści w kościele prawosławnym? Jakie związki ma polska Cerkiew z Moskwą?

- Większość Słowian wyznaje prawosławie, to jest oczywiście wielka społeczność w Rosji. Białoruś, Ukraina, Serbia, Bułgaria to są kraje prawosławne. Polska na tym tle jest wyjątkiem. My przez chrzest Mieszka I w 966 zostaliśmy na trwale włączeni do wspólnoty kościoła zachodniego – mowi.

Gość Układu Otwartego zwraca uwagę, że nasza teologia została ukształtowana na wschodzie i to co dzisiaj wyznajemy to jest nauka soborów powszechnych, z których wszystkie odbyły się na wschodzie przed rozłamem z 1054 roku kiedy doszło do wielkiej schizmy wschodniej. Ale to nie oznaczało, ze Polska została na trwale włączona do wspólnoty kościoła rzymskokatolickiego, bo to się mieszało.

- Kiedy pojedziesz sobie do Kaplicy św. Trójcy na zamku Lubelskim, ufundowanej przez Władysława Jagiełłę, to wschodzisz do świątyni prawosławnej, te wpływy wschodnie się mieszały. Przy czym nie oznacza, że to były wpływy wprost rosyjskie, w momencie kiedy polska powstawała wielkiego księstwa moskiewskiego jeszcze długo nie było – mówi Gmyz.


Jego zdaniem, Kościół prawosławny rosyjski był jeszcze bardziej zinfiltrowany przez KGB. Niektórzy uważają, że Aleksy czy Cyryl nie byli wyłącznie prostymi współpracownikami KGB lecz wręcz funkcjonariuszami i one znajdują potwierdzenie częściowo w materiale dowodowym jaki znamy – twierdzi rozmówca Igora Janke.

- Komuniści opanowali Cerkiew prawosławną w Rosji za cenę olbrzymiego męczeństwa. Nie jest to porównywalne z prześladowaniami w Polsce czy na Węgrzech. Normalną rozrywką Bolszewików było przywiązywanie duchownego za brodę do koni i ciągnięcie go tak długo, aż mu się głowa urwała – mówi Gmyz.


---


Posłuchaj na Spotify

Namawiamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: igorjanke.pl

Układ Otwarty to niezależny podcast Igora Janke

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka