Układ Otwarty Układ Otwarty
1776
BLOG

Ekstremalny scenariusz: w ciągu 3-5 lat Polsce może grozić wojna z Rosją

Układ Otwarty Układ Otwarty Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 79
- Brakuje poczucia wspólnego zagrożenia. W miarę jak przemieszczamy się od wschodniej flanki w kierunku zachodnim, zauważalnie maleje świadomość zbliżającego się zagrożenia. Uważam, że ta sytuacja wynika częściowo z braku zdolności państw Europy Zachodniej do jednoznacznego sformułowania tego, co nas czeka – mówi prof. Andrew Michta, dyrektor Scowcroft Strategy Initiative.

- Znajdujemy się obecnie w sytuacji, gdzie obserwujemy coraz bardziej niestabilny globalny system. Mówi się o różnych blokach, ale gdyby rzeczywiście istniało formowanie się bloków to moglibyśmy mówić o początku stabilności. Natomiast Obecnie mamy do czynienia z państwami o charakterze rewizjonistycznym, czy to na poziomie egzystencjalnym, jak w przypadku Chin, czy też na poziomie terytorialnym, jak w przypadku Rosji – podkreśla.

- Rosja radzi sobie stosunkowo dobrze pomimo nałożonych sankcji i ma pieniądze na budowanie wojska. Rosjanie chcą zrewidować rezultat końca zimnej wojny, czyli sferę wpływu i dominacji w Europie Wschodniej i Środkowej, jednocześnie dążąc do porozumienia z pozostałą częścią Europy. W związku z tym uważam, że politycy z krajów Europy Zachodniej muszą jasno przedstawić swoim społeczeństwom poziom ryzyka związanego z tą sytuacją. Chciałbym również wyrazić pewną krytykę wobec Waszyngtonu. Brakuje poczucia nagłości w rozmowach dotyczących polityki i bezpieczeństwa, a także świadomości, że nie jest to kwestia 7, 8 czy 10 lat, lecz 2, maksymalnie 3 lat – uważa prof. Michta.

Na pytanie czy Polsce grozi wojna z Rosją prof. Andrew Michta odpowiada, że nie należy tego wykluczyć i może się to wydarzyć w ciągu 3-5 lat. - Państwo, które nie bierze pod uwagę ekstremalnych scenariuszy bezpieczeństwa, nie wykonuje swojego podstawowego obowiązku – dodaje.

Czy Ukraina może się jeszcze obronić? Czy będzie wspierana przez świat zachodni? Jak wygląda sytuacja bezpieczeństwa na świecie? Czy Polsce grozi wojna? Co Polska powinna zrobić? Co dla Polski i USA oznacza zmiana sposobu głosowania w UE? Całość rozmowy na kanale Układu Otwartego.

---

Zachęcamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: igorjanke.pl

Układ Otwarty to niezależny podcast Igora Janke

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka