Układ Otwarty Układ Otwarty
618
BLOG

Tomasz Wróblewski: USA przed wyborami. Czy Ameryka wycofuje się z Europy?

Układ Otwarty Układ Otwarty USA Obserwuj temat Obserwuj notkę 3
- Nigdy w historii Ameryki żaden prezydent nie otrzymał nominacji na drugą kadencję przy tak słabych nastrojach konsumenckich. Ponadto, nigdy nie odnotowano przypadku, kiedy kandydat wygrał po raz drugi, gdy oceny stanu gospodarki przekraczały 60% negatywnych opinii – mówi Tomasz Wróblewski, prezes WEI.

- Rynek nieruchomości w Stanach Zjednoczonych znalazł się w impasie. Ludziom trudno jest sprzedać mieszkanie, ale również trudno kupić, z uwagi na wysokie ceny nieruchomości i ubezpieczeń. Wzrasta frustracja, a negatywny sentyment wobec rządu prezydenta Bidena jest coraz silniejszy. Według ankiet ponad 64% Amerykanów uważa, że wykonuje on bardzo słabą pracę, podczas gdy niecałe 34% stwierdza, że jego administracja spełnia ich oczekiwania. Warto zauważyć, że żaden prezydent nie wygrał drugiej kadencji, mając wskaźnik niezadowolenia wyborców przekraczający 46% - podkreśla.

- Kiedy Trump rozpoczynał swoją kampanię, prezydent Biden cieszył się przewagą 50 punktów procentowych wśród głosujących Afroamerykanów i Latynosów. Obecnie jednak ta przewaga zmniejszyła się do zaledwie 10%. W trakcie kampanii widać przesunięcie czarnych i latynoskich wyborców w kierunku Trumpa – zauważa prezes WEI.

- Amerykanie mają liczne wątpliwości co do niektórych zarzutów wobec Trumpa. Niemniej jednak, gdyby wydano przeciwko niemu wyrok stanowiłoby to poważne wyzwanie, zwłaszcza w kontekście aspektów technicznych. Obecnie w Stanach Zjednoczonych toczy się intensywna dyskusja na temat konstytucji i czternastej poprawki, zgodnie z którą nikt nie może pełnić urzędu publicznego w Ameryce, jeśli został skazany karnie – twierdzi.

Tomasz Wróblewski zaznacza, że dotychczas z każdym nowym zarzutem, który się pojawiał, popularność Trumpa rosła, a nie spadała. Wiele skandali dotyczących podejrzeń o wykorzystywanie seksualne dzieci nagle okazuje się dotyczyć bardziej demokratów niż republikanów. Jego zdaniem łatwiej jest mówić o tym, co może zaszkodzić demokratom niż Donaldowi Trumpowi, ponieważ wszystko, co mogło mu zaszkodzić, zostało wcześniej wyciągnięte.

Całość rozmowy na kanale Układu Otwartego:

 ---

Zachęcamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: igorjanke.pl

Układ Otwarty to niezależny podcast Igora Janke

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka