Układ Otwarty Układ Otwarty
824
BLOG

Prof. Andrew Michta: Rosja to chroniczne zagrożenie dla Europy. Trwa pierwsza faza wojny

Układ Otwarty Układ Otwarty Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 28
- Sojusz jest nadal w większości rozbrojony. Nie chodzi tylko o procenty wydatków na zbrojenia. […] 20 z 32 członków sojuszu albo obiecało, albo osiągnie 2% wydatków na zbrojenia, to wciąż jest mało. Ważne jest nie tylko, ile się wydaje na zbrojenia, ale także na co się wydaje. Państwa mogą wydawać tylko 10%, jeśli 80% z tego idzie na personel, to w rzeczywistości nic się nie produkuje – mówi prof. Andrew Michta.

- Stany Zjednoczone wychodzą z 20-letniej tak zwanej globalnej wojny z terroryzmem, a naród jest po prostu zmęczony tą bardzo proaktywną polityką, która kosztowała tryliony dolarów. Znajdujemy się w sytuacji, w której podziały polityczne w Stanach Zjednoczonych prowadzą do tego, że istnieje silny segment głosów mówiących o potrzebie skupienia się na własnym kraju i skoncentrowania na Azji – podkreśla prof. Michta.

- Zachód jest potężny ekonomicznie, ale słaby politycznie. Natomiast Rosjanie są zjednoczeni politycznie i zmobilizowani, mimo że ekonomicznie nie mają szans na konkurencję. Największym problemem jest fakt, że w przeciwieństwie do okresu zimnej wojny, obecnie mamy sojusz - oś dyktatur, czyli Chiny, Rosję, Koreę Północną i Iran. W związku z tym mamy dwa niebezpieczne państwa z punktu widzenia wojskowego - Chiny i Rosję, które są zdeterminowane rozłożyć system istniejący przez ostatnie 30 lat – uważa.

- To stawia przed Polską ogromne wyzwania. Jest to zarówno wielka szansa, aby się poważnym graczem nie tylko w regionie, ale i w całej Europie. Jednak ryzyko jest równie duże. Przez ostatnie 30 lat żyliśmy w systemie, w którym każde zachodnie społeczeństwo czuło się stosunkowo bezpiecznie i dostatnio, unikając ryzyka. Teraz jesteśmy w pierwszej fazie wojny, którą Rosja wypowiedziała Zachodowi. Musimy zacząć podejmować ryzyko - nie tylko Polska, ale cała Europa. Ten moment będzie krytyczny i od tego, jak odpowiemy na te wyzwania, zależy nasza przyszłość – twierdzi gość Igora Janke.

Zdaniem prof. Michty zmobilizowany Zachód jest nie do pokonania. Według niego Chińczycy, nawet w sojuszu z Rosjanami czy Irańczykami, po prostu nie mają wystarczających zdolności bojowych ani ekonomicznych, aby dokonać znaczącego przewrotu.

Całość rozmowy na kanale Układu Otwartego:

---

Zachęcamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na Facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: igorjanke.pl

Układ Otwarty to niezależny podcast Igora Janke

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka