36 obserwujących
457 notek
713k odsłon
467 odsłon

Iustitia ostro o łamaniu Konstytucji przez rząd Donalda Tuska

Wykop Skomentuj

  Ustawą z 11 maja 2012 r. władze polityczne sędziów tych oszukały. Przepracowali oni po dwadzieścia kilka lat za niższe wynagrodzenia, nie odeszli do innych zawodów, bo przez dwadzieścia kilka lat ustawa obiecywała im w zamian za owe zaniżone płace prawo do wcześniejszego stan spoczynku.”

/.../

„Niejeden z sędziów, gdyby wiedział, jak potraktuje go ustawodawca, dawno odszedłby ze służby; skoro bowiem i tak będzie musiał pracować do 67 roku życia, wolałby to robić za dużo wyższe wynagrodzenie w innym zawodzie, w którym przez te lata wyrobiłby sobie odpowiednią markę. Obecnie na odejście ze służby dla wielu sędziów jest za późno, bo trudno na krótko przed 50-tym rokiem życia lub po nim zaczynać wszystko od nowa. Uznanie, że dwudziestokilkuletnią służbą sędzia nie nabył w zakresie stanu spoczynku zupełnie żadnych praw, a dopóki w ten stan spoczynku nie przeszedł, można dowolnie datę owego przejścia w stan spoczynku odsuwać w czasie, jest zaprzeczeniem elementarnych zasad przyzwoitości legislacyjnej, której wyrazem i generalną zasadą jest art. 2 Konstytucji RP.”

.

„Iustitia” zauważa też że wprowadzeniu przez rząd Donalda Tuska ustawy wydłużającej wiek przechodzenia sędziów w stan spoczynku do 67 roku życia, towarzyszył także wyjątkowy cynizm:

„Dla Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia“ nie ulega przy tym wątpliwości, że owe dyskryminacyjne przepisy dotyczące sędziów, radykalnie wydłużające im obowiązkowy czas służby, wprowadzone zostały dlatego, że władze polityczne uznały ich za środowisko za uległe, spokojne i z uwagi na etos pełnionej służby niezdolne do protestu nawet przy tak drastycznym potraktowaniu.”

.

Proszę wybaczyć tak obszerne cytaty, jednak trudno przejść do porządku dziennego obok tak drastycznego pogwałcenia praw sędziowskich – które przedstawiciele Stowarzyszenia, z nieukrywanym (i dobrze!) poruszeniem emocjonalnym, a przy tym tak szczerze, obnażyli.

Poruszające przy tym jest też poczucie odpowiedzialności za nadrzędną cnotę apolityczności środowiska polskich sędziów które jest, jak zauważa Stowarzyszenie - „ niezdolne do protestu nawet przy tak drastycznym potraktowaniu”

Należy też docenić bez wątpienia ówczesną bezkompromisową postawę – jak relacjonował wówczas redaktor Tomasz Lis - „redaktorów naczelnych największych polskich mediów” którzy, jeszcze w maju, przed rozpoczęciem Mistrzostw Europy Euro2012 spotykali się z premierem Donaldem Tuskiem aby ustalić jak będą podczas mistrzostw przedstawiać zagranicznym mediom sytuację w Polsce i nastroje społeczeństwa. Między innymi dzięki temu Donald Tusk może dziś z dumą prezentować wraz z wokalistą Bono planszę z napisem „Konstytucja” a pozycja Polski na arenie międzynarodowej zaczyna się umacniać. Daty wykonania planszy nie podano.

https://www.iustitia.pl/79-informacje/607-wniosek-iustitii-do-krajowej-rady-sadownictwa-o-zaskarzenie-ustawy-emerytalnej

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo