fot. PAP/Rafał Guz
fot. PAP/Rafał Guz

Nowy ranking szkół przyjaznych LGBTQ+. Akcja pod patronatem Ministerstwa Edukacji

Redakcja Redakcja LGBT Obserwuj temat Obserwuj notkę 42
"Bednarska" - I społeczne liceum ogólnokształcące im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie zostało najwyżej ocenione w najnowszym Rankingu Szkół Przyjaznych Osobom LGBTQ+. To 4. ogólnopolska edycja, ale wyniki po raz pierwszy zaprezentowano w gmachu Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Queerowa młodzież mile widziana w ministerstwie

Fundacja GrowSPACE po raz pierwszy ogłosiła wyniki Rankingu Szkół Przyjaznych Osobom LGBTQ+ w gmachu Ministerstwa Edukacji Narodowej, a nie - jak dotychczas - przed budynkiem.

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz podkreśliła, że to moment szczególny. "Do tej pory, zanim nasze kierownictwo na czele z ministrą (Barbarą) Nowacką zagościło w progach ministerstwa, nie było miejsca dla wszystkich młodych osób w szkole. Nie było tego miejsca w wymiarze symbolicznym, ale nie było też tego miejsca w Ministerstwie Edukacji Narodowej" - powiedziała.


"Nie bójmy się tego powiedzieć: queerowa młodzież, osoby, dzieci LGBT nie były mile widziane tutaj. Obiecaliśmy to zmienić i dotrzymujemy słowa o budowaniu bezpiecznej, otwartej, przyjaznej szkoły - szkoły zaufania" - podkreśliła Piechna-Więckiewicz. Dodała, że "równi w różnorodności" to jedno z haseł, które przyświeca obecnemu Ministerstwu Edukacji Narodowej.

"Bardzo cieszę się, że ta akcja ma wreszcie patronat należny, patronat Ministerstwa Edukacji Narodowej" - powiedziała.


Na czele rankingu szkoły z Warszawy

Współkoordynator rankingu, Mateusz Trzaska z Fundacji GrowSPACE podkreślił, że hasło tegorocznej edycji rankingu to: "Szkoła Zaufania", ponieważ "elementarne zaufanie, elementarna część rzeczywistości w szkole, musi w końcu tam zagościć na stałe". Wyraził wdzięczność, że zaufanie pojawiło się "w końcu ze strony MEN" i nadzieję, że jest ono początkiem zmiany na dobre, "by osoby uczniowskie mogły się czuć jak u siebie".

Ranking szkół przyjaznych osobom LGBTQ+ stworzono na podstawie opinii 20 tys. osób z 16 województw. Oceniono w nim ponad dwa tysiące szkół. W pierwszej dziesiątce znalazły się placówki, które już wcześniej były wyróżnianie, ale i debiutanci.

Najwyżej oceniona została "Bednarska" I społeczne liceum ogólnokształcące im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie. Miejsce na podium zajęły także: XXX Liceum Ogólnokształcące im. Jana Śniadeckiego w Warszawie, III Liceum Ogólnokształcące z oddziałami dwujęzycznymi w Zabrzu (po raz pierwszy na liście).

W pierwszej dziesiątce znalazły się również: Saska Szkoła Realna - Liceum Ogólnokształcące w Warszawie, Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące Cogito w Żywcu (po raz pierwszy na liście), 2. Społeczne Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Międzynarodowymi im. Pawła Jasienicy Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Warszawie, IV Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Sczanieckiej w Łodzi, I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Olsztynie, Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych w Opolu i Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii nr 1 "SOS" w Warszawie (po raz pierwszy na liście).

"Osoby uczniowskie" szukają wsparcia

Trzaska podkreślił, że ranking stał się narzędziem do walki z dyskryminacją i mierzenia tego, jak wygląda sytuacja osób LGBTQ+ w polskich szkołach. Zwrócił uwagę, że wśród 25 najwyżej ocenionych ponad połowa zlokalizowana jest poza największymi ośrodkami, m.in. także w Człuchowie, Chojnice, Kędzierzynie Koźlu, Rumii. "Jesteśmy dumni, że równość, że zaufanie jest szerzone od Warszawy aż po Boguchwałę" - podkreślił.

Aleksandra Stube z Fundacji GrowSPACE przekazała, że ranking to również badanie społeczne, dzięki któremu monitorowany jest dobrostan młodzieży w całej Polsce. Poinformowała, że z tegorocznej edycji wynika, iż 41 proc. badanych wie o osobie, która doświadczyła przemocy psychicznej ze względu na przynależność do społeczności LGBTQ+, a 49 proc. powiedziało, że wie o osobie, która doświadczyła takiej przemocy z innych względów.

Podkreśliła, że szkoła zaufania to taka, która nie tylko reaguje w obliczu przemocy, ale również jej zapobiega, np. poprzez programy profilaktyczne. Zaznaczyła, że przede wszystkim nauczyciele, pedagodzy i psychologowie szkolni są odpowiedzialni za opiekę nad osobami uczniowskimi. "31 proc. badanych wskazało, że nie mają w swojej szkole osoby, do której mogą się zgłosić w trudnej sytuacji" - dodała. "Powinniśmy koncentrować się na młodzieży w wymiarze jednostkowym (...). Jest nam potrzebna praca u podstaw, ale też wsparcie instytucjonalne" - zaznaczyła Stube.

ja

Na zdjęciu konferencja z okazji ogłoszenia wyników czwartej edycji rankingu szkół przyjaznych LGBTQ+, fot. PAP/Rafał Guz

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo