fot. PAP/Marcin Obara
fot. PAP/Marcin Obara

Podano dane dotyczące Pegasusa. Adam Bodnar ujawnił wszystko w Sejmie

Redakcja Redakcja Sejm i Senat Obserwuj temat Obserwuj notkę 81
Prokurator generalny Adam Bodnar w Sejmie przedstawił dane dotyczące kontroli operacyjnej systemem Pegasus, z którego korzystano wobec 578 osób.

- Odpowiednie sprawozdanie złożyłem na ręce marszałka Sejmu Szymona Hołowni i marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej w dniu 15 kwietnia. Dzisiejsze sprawozdanie ma charakter szczególny, bo dotyczy nie tylko przedstawienia danych dotyczących kontroli operacyjnej, ale i statystyk dotyczących stosowania Pegasusa - powiedział Adam Bodnar. - Dzięki pracy Citizen Lab poznaliśmy tożsamość osób, wobec których stosowano to narzędzie - mówił minister. Bodnar podkreślał, że inwigilacją objęto "szereg osób publicznych".

Ile osób inwigilowano Pegasusem?

W latach 2017-2022 kontrola przy użyciu systemu Pegasus objęła 578 osób. Najwięcej osób było objętych taką kontrolą w 2021 roku - 162. W pozostałych latach inwigilowano: w 2017 r. - sześć osób, w 2018 r. - 100, w 2019 r. - 140, w 2020 r. - 161, w 2022 r. - dziewięć.

W kontroli operacyjnej Pegasusa używały w tych latach Centralne Biuro Antykorupcyjne, Służba Kontrwywiadu Wojskowego i Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.


Były wiceminister sprawiedliwości: bajki pana ministra

Po wystąpieniu Bodnara przyszła kolej na wystąpienia posłów w imieniu klubów parlamentarnych. Ostro wypowiadał się były wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł z Suwerennej Polski (klub PiS). - Słyszymy tu dziś bajki pana ministra o rzekomych podsłuchach, inwigilacji, nadużywaniu podsłuchów. Panie ministrze, nie jesteśmy takimi dziećmi, za które nas uważacie - mówił Warchoł. - Mówicie o masowej inwigilacji Pegasusem, gdy było to kilkaset spraw, wszystkie dotyczyły przestępstw i wszystkie były zatwierdzane przez sądy - przekonywał Warchoł.

MD

Na zdjęciu minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar przemawia na sali Sejmu w Warszawie, fot. PAP/Marcin Obara.

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka