124 obserwujących
694 notki
781k odsłon
  198   3

Curtin o negowaniu demoniczności

Edward Curtin, wykładowca socjologii w Massachusetts, autor kilku znakomitych książek napisał nowy tekst w którym stawia pytanie: Dlaczego ludzie zaprzeczają realnemu istnieniu demoniczności, istnieniu ludzi, których działania reprezentują radykalne zło? Jeśli chodzi o Stalina, Mao, Hitlera zdolni są przyznać to, lecz jeśli chodzi o ich własne rządy i warstwy rządzące - odmawiają możliwości przyznania im demoniczności. 

Dlaczego? Curtin daje 2 odpowiedzi: 

1. jeśli by uznali swoje władze za reprezentantów radykalnego, demonicznego zła - wydali by tym samym wyrok na siebie, bo to oni przecież wybrali te rządy i dają im ciągły mandat zaufania. 

2.  przekonanie, że ich przywódcy są ze sfery zła, jest prawie niemożliwe do zaakceptowania przez wielu, ponieważ sugeruje, że racjonalna fasada społeczeństwa jest przykrywką dla złowrogich sił i że ludzie żyją w społeczeństwie kłamstw tak ogromnych, że najlepszym rozwiązaniem jest uwierzyć, że tak nie jest. Wierzą, że kiedyś mogło tak być, ale że teraz jest inaczej. Są zanurzeni w teraźniejszości a uchwycenie rzeczywistości in statu nascendi jest trudne.

"Literatura teologiczna jest pełna ostrzeżeń przed podstępami diabła. Tak samo jak zachodnie klasyka od Ajschylosa po Melville`a. Demoniczność ma starożytny rodowód i ma różne imiona. Racjonalni ludzie mają tendencję do odrzucania tego wszystkiego jako zabobonnego nonsensu. To jest pycha. Furie zawsze dokonują zemsty, gdy zaprzecza się ich istnieniu. Są bowiem częścią nas samych, a nie istotami obcymi, jak wielokrotnie pokazała nam tragiczna historia ludzkości."


wersja pełna notki: 

https://www.salon24.pl/u/wawel24/1128298,edward-curtin-o-odmowie-uznania-demonicznosci-wladzy

Lubię to! Skomentuj10 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale