121 obserwujących
634 notki
731k odsłon
461 odsłon

Co PIS ma teraz robić?

Wykop Skomentuj2

image

Co robić? Takie pytanie zadają sobie politycy i zwolennicy PIS-u. Konceptualnie Panowie, systemowo podejść do sprawy. Odkurzyć Makiawela, teorie myślenia systemowego, strategie szachowe. W obozie PIS-u panuje mniejszy lub większy stres pourazowy. Wypada niedogodność obrócić w... siłę. Stres stymuluje życie, regenerację i rozwój. Czas jest do września.

Najgorsze byłoby pójście w emocje i czarnowidztwo. Decyzja prezydenta to na razie małe nieszczęście (potencjalnie duże). Z małego nieszczęścia tygrysy uwielbiają robić wielkie szczęście :). Jak? Primo, ja nie siedzę zawodowo w polityce, nie jest ona moim życiem, więc twórczego rozwinięcia moich uwag oczekuję od profesjonałów, tych, którzy dla niej żyją, których jest żywiołem. Panowie politycy PIS-u powinni dziękować A.Dudzie. PIS powinien ogłosić wewnętrzny, zamknięty konkurs, burzę mózgów sztabu (ale i szeregowych członków) na temat jak rozbroić minę przeciwpiechotną rzuconą przez miękkość Andrzeja Krakowiaka i jak to rozbrojenie przekuć w posunięcie się w głąb terytorium wroga (państwa kastowego) o wiele dalej, niż to było przed wetem. I jak zapobiec podobnym "niespodziankom" w zdobywaniu następnych szańców niepodległości (konstytucja, media etc.). Najgorsze (przeciwskuteczne) byłoby atakowanie prezydenta bezpośrednie. Atak? Tak. Ale taki, który jest drugim dnem pieszczoty i marzeń zaatakowanego ;).

Nie tunelować się poznawczo, nie zajmować się teraz tylko ustawami o sądownictwie, po tym ciosie nożem w plecy (jak nazwał prezydenckie weta K.Wyszkowski) . Przejrzeć inne flanki z których można wyprowadzić „propozycje” zmężnienia prezydenta. Zobaczyć czy umocowanie prezydenta nie jest... zbyt mocne w innych sferach. Zrobić zajazd z drugiej strony. Udać odwrót – atakując. Oczywiście nie mówię tu o żadnej wojnie na górze. Wszystkie te „uszczypnięcia” (by prezydent się obudził ze swego snu o misji jednania i godzenia kłamstwa z prawdą) muszą być podane w tak wzniosłym sosie w jakim wygłaszał swoje decyzje i orędzia prezydent. Prezydent musi poczuć taki sam strach i miękkość w kolanach jakie poczuł, gdy przejrzał adresowany do niego list kilkuset przedstawicieli artystów i ludzi kultury. Nie lekceważyłbym roli symboli. Jakieś prezenty w formie albumów o Stanisławie Auguście Poniatowskim herbu Ciołek i wspomnień opisujących jego słabości (zniewieściałość, płaczliwość, miękkość), propozycje objęcia patronatem konkursu wiedzy historycznej o Targowicy lub ogólniej o roli zdrady w tragedii losów państwa. Małżeństwo prezydenckie lubi dołączać do różnych inicjatyw kulturowych. Dyskretnie acz zauważalnie oraz bezpośrednio nawiązywać do „tajnej” rozmowy 45-minutowej z imperatorową Angelą. W kuluarowych rozmowach z prezydentem „przejęzyczać się” mówiąc zamiast „kanclerz Angela Merkel” – „imperatorowa Angela”. Są przeróżne, psychologiczne sposoby budzenia uśpionej władzy rozpoznawania istoty rzeczy. Na prezydenta trzeba wpłynąć i to najszybciej. Weta to nie debiut irracjonalnych wyskoków A.Dudy. Trzeba już teraz się przygotowywać do walki (to będzie ostra walka) o kształt nowej konstytucji, żeby tak jak teraz z wetami - nie być zaskoczonym pałacową woltyżerką miękkiego serca. Perswazja racjonalna to tylko jedna, najbardziej banalna  taktyka  wpływu. Najczęściej stosowana, to fakt, ale zarazem wzbudzająca największy opór. Trzeba sięgnąć po inne taktyki wpływu (tactics of influence). Zwykle wymienia się ich poza racjonalną perswazją jeszcze 8 : Inspirational, Consultation, Ingratiation, Personal appeal, Exchange, Coalition, Pressure, Legitimating. Jest w czym wybierać. A tak na marginesie, to niepokojąca jest historia z 45-minutowym telefonem od Angeli Merkel. I z tym, że nikt nie wie, czego dotyczyła rozmowa. coś mi w tym nie gra. Dzień, dwa przed kluczowymi decyzjami dla przyszłości Polski jakieś dziwne konsultacje, ingerencje? Król Staś? Tak nie może być. co to jest? Prywatny folwark prezydenta? Dobiera z poradami cioci lektury dla swoich dzieci , czy debatuje w imieniu swoich wyborców, obywateli wielomilionowego kraju? Jeśli w imieniu, to ci, którzy go oddelegowali chcą znać szczegóły tej dziwnie tajnej dyplomacji. Powinno być jakieś wystąpienie publiczne i oświadczenie.


Taką samą presję, jaką wywiera lobby „żeby było, tak jak było pod zaborami” – wywierać musi lobby rewolucyjne. List Klubów Akademickich im.Lecha Kaczyńskiego został zlekceważony przez pana Andrzeja. Przygotować natychmiast akcje większe i potęgujące presję, bo jak to zobaczyliśmy – prezydent pod presją pęka. Wszystko, oczywiście, na poziomie, chociaż delikatne parafrazy ostrych ocen i diagnoz A.Dudy dokonane przez Gwiazdę, Targalskiego, Wyszkowskiego, J.Karnowskiego powinny być wplatane w przekaz. Byli tacy, co wysuwali spekulacje o tym, że Pałac gra na objęcie przywództwa Trójmorza. Piękna flanka, pole do przećwiczenia męstwa prezydenta. Wypowiedzi członków sztabu (podane oczywiście we wzniosłej, dudowej formie) o tym, że ty Andrzej, jesteś b.dobry i uczciwy człowiek, dusza-człowiek. Ale Międzymorze to... rzeź, tu trzeba fajtera, rzeźnika. Zaproponuj kogoś, kto zdejmie z ciebie ten brud nagiej polityki w której by cię zdeptali. My musimy cię chronić, tyś nasz największy skarb. Wystawienie ciebie na pierwszy front wojny geopolitycznej zdruzgotałoby twoją delikatność, twój obiektywizm. Przestałbyś być sobą, ciągły stres, nerwica, zejście ze sceny w niesławie po spektakularnych porażkach z krwiożerczymi graczami sceny międzynarodowej.

Wykop Skomentuj2
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale