120 obserwujących
643 notki
759k odsłon
1544 odsłony

Krajobraz po bitwie. Hybrydowej

Wykop Skomentuj25Spróbujmy przeanalizować wydarzenia lipcowe.

Czytam tekst prof. Andrzeja Nowaka „Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję ohistorycznym znaczeniu. Nie tylko dla niego osobiście, ale dla urzęduPrezydenta RP. I dla Polski”. O ile większość tekstów tego autora jest dobrych i b.dobrych, to ten jest..., powiedzmy dyskusyjny. Zresztą sami sprawdźcie. Jednak mimo, iż dyskusyjny, to spełniający ważną rolę, bo pokazujący jak zadziałał wirtualny świat wykreowany z powietrza.

Przeczytałem to, co poniżej i... zrozumiałem. Zrozumiałem to, co się wydarzyło. W pewnym sensie dzięki prof.Nowakowi, ale wbrew jego intencjom. Oto ten otwierający oczy cytat (otwierający wbrew woli autora):

„Gdyby prezydent Andrzej Duda podpisał wszystkie trzy ustawy uchwalonej głosami PiS reformy sądownictwa, wówczas oczywiście byłaby szansa, żeby reforma została przeprowadzona. Była jednak też możliwość zrealizowania innego, fatalnego dla Rzeczypospolitej scenariusza. To totalna opozycja zyskałaby szansę, zgubną dla Polski, przekonania wystarczającej liczby naszych współobywateli do wyjścia na ulice, by w celu obalenia demokratycznej władzy stworzyć skuteczną imitację „rewolucji obywatelskiej”. Jej zagraniczni mocodawcy mieliby zaś szansę uzasadnienia dla swej interwencji, niszczącej państwo polskie.”

Otóż nie, panie profesorze. 1) To zagrożenie było fikcyjne, wirtualne, propagandowe. 2) H y b r y d o w e 3) . Ono nie było po to, by zostało zrealizowane (kto ogłasza... plan rewolucji na FB : )  : ) , bądźmy poważni). Ba, ci którzy mówią, że konieczne było zastosowanie nadzwyczajnych środków (przerwanie procesu kluczowej reformy), bo doszłoby do krwawych zamieszek – mówią w duchu WRON (często z powodu swojej naiwności 4), nie złej woli). Publikacja na Facebooku zapewniła odpowiednią liczbę osób powielających i rozpowszechniających. W przypadku, gdy sami mulitplikujemy zastraszającą informację stworzoną właśnie i tylko po to, by ją multiplikować – sami nieświadomie stajemy się... agentami wpływu działającymi wbrew naszemu interesowi!

Ważna też była konstrukcja zbioru "poruszonych obywateli". Agresywna, suto opłacana, gotowa na wiele..., grupa szturmowa 5) (Obywatele RP etc.) licząca 100-300 osób (wystarczy, gdyż nie natychmiastowe zwycięstwo ma wywalczać ta grupa, ale... reakcje psychologiczne dające późniejsze zwycięstwo - opóźnienie jest częstą cechą hybrydowych ingerencji w realność, podobnie jak złudzenie działania "z własnej woli") oraz "masy rewolucyjne" ("odgrywające autentycznie" 6) rewolucję). Oczywiście o żadnej prawdziwej rewolucji mowy tu być nie mogło. Tłumy budżetowo-emerytalne nogi nad barierkę nie podniosą, to nie marynarze z Kronsztadu... To spektakl mający jednak... realne skutki psychiczne, a później prawne. Argument, że przecież nie był to w całości spektakl, że większość z krzyczących "Wolne sądy" była autentyczna, nie udawała - to żaden argument. Teatr "uczestniczący", teatr po Grotowskim używa autentycznych emocji aktorów. Aktor nienawidzi i cierpi naprawdę. Wciąga w spektakl widzów. Ale przedstawienie się kiedyś kończy i są... bilety.

Ta instrukcja 16 punktowa zrealizowania Majdanu w Polsce (plus różne inne huczne iwenty „opozycji”) nie była po to, by... ją zrealizować. Ona była po to, by powołując się na nią  przerwać proces reformy sądownictwa. I udało się.


Udało się zastraszyć. Zastraszyć   s a m ą   m o ż l i w o ś c i ą, samą potencjalnościa. 7) To jest właśnie wojna psychologiczna. Nie atakuje się fizycznie bastylii, tylko psychologicznie "piętę achillesową" we władzach. A w tej osobie – jej „psychiczną piętę achillesową”, miękkie podbrzusze.

Ludzie myślą, że jeśli w sieci ukazuje się instrukcja rewolucji („kontrrewolucji”, nazwy nie ważne), to celem jest... rewolucja : ) . To jest życie w świecie propagandy XX w. Teraz mamy świat propagandy XXI w., czas wojen informacyjnych i hybrydowych. Inny cel prezentuje się publicznie – inny jest osiągany. Docelowym był ten osiągnięty (powstrzymanie reformy sądownictwa), a nie ten, którym... straszono. To alfabet najnowszych technik dezinformacyjno-hybrydowych (nad którym intensywnie od kilku dekad pracują amerykańskie i rosyjskie sfery wojskowe; zastosować je może każdy kraj i każde lobby wobec każdego, są one obecne w sferze publicznej i akademickiej – jak czas pozwoli może napiszę o nich krótki tekst niebawem).


Właśnie starcie na jednym z hybrydowych frontów zakończyło się naszą porażką (w wersji optymistycznej: nadszarpnięciem morale naszych wojsk i zyskaniem przez wroga nie dwóch miesięcy, lecz ok. 1 roku czasu – bo tyle potrwa zabawa z odkręcaniem veta DRON, „doborowej rady ocalenia narodowego (Merkel, prez.Duda, R.Ziemkiewicz, P.Kukiz etc.) na dozbrojenie i dalszą infiltrację.

To nie katastrofa i nie przegrana wojna. To przegrana w fatalnym stylu pierwsza (druga) potyczka wojny, która trwa od dwóch lat. Wojna więc potrwa rok dłużej, co też można rozpatrywać w kategoriach wstydliwej porażki i pokazania wrogowi, w co ma uderzać.

Wykop Skomentuj25
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka