0 obserwujących
80 notek
13k odsłon
  242   0

KOŁO ZAMACHOWE GOSPODARKI ?

KOŁO ZAMACHOWE GOSPODARKI ???

 

Tym, którzy z obojętnością, niedowierzaniem, a w najlepszym razie - sceptycyzmem odnoszą się do głoszonej przeze mnie od lat idei radykalnej zmiany systemu podatkowo-zabezpieczeniowego w obliczu cyfryzacji i masowych zwolnień ludzi z produkcji, handlu i usług, za impuls do refleksji niech posłuży dział gospodarki, powszechnie w ostatnim stuleciu uchodzący za koło zamachowe ekonomii : budownictwo.
I niech - już bez uprzedzeń - zapoznają się z - ze wszech miar słusznym - jądrem mojej koncepcji.

Historii i postępu nic nie zatrzyma.
Lecz oby nie było za późno .....

Koniecznym jest bowiem to co ja, w swej zarozumiałości i pysze, promuję od wielu już lat, a co w wersji skróconej przekazałem Prezydentowi, Pani Premier, Narodowej Radzie Rozwoju, Jarosławowi Kaczyńskiemu i wielu, wielu innym, a co zawiera się w poniższej proklamacji :

 

SZYKUJCIE SIĘ NA "EMERYTURĘ OBYWATELSKĄ".
SZYKUJCIE NA "STANDARDOWĄ OPIEKĘ MEDYCZNĄ".
BO PRACA BĘDZIE DLA ELIT.

 

Opieka społeczna i zdrowotna w dzisiejszym kształcie, jest złudzeniem, iluzją I utopią, pogrążającą państwa w spirali długów, a ludzi utrzymująca w urojeniach. 
Wymyślona i wdrożona przed 150 laty przez Otto von Bismarcka - dziś trzeszczy w szwach, wywołując zagrożenie dla stabilności państw i gospodarek. A i tak stwarza zaledwie świat pozorów.
Konstanty Radziwiłł, zapowiada prawdziwą rewolucję w służbie zdrowia : odejście od powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, w zamian za ustanowienie "adekwatnej pomocy medycznej" każdemu obywatelowi.
"Głównym celem jest spełnienie konstytucyjnej zasady, że każdy ma prawo do opieki finansowanej ze środków publicznych, a dziś 2,5 miliona osób nie jest do niej uprawnionych".
Ideę emerytury obywatelskiej, podchwycił po raz pierwszy i wystąpił z konkretną propozycją Waldemar Pawlak w kwietniu 2010 roku. Stwierdził, że „Na dzisiejsze warunki mogłoby to być 1200 zł. Aby tyle dostać, wystarczyłoby dziś płacić co miesiąc do ZUS 120 zł”. Brzmi atrakcyjnie – emerytura może niewielka, ale za to kwota odprowadzanych składek bardzo niska. Może dzięki temu wreszcie udało by się szerszej grupie Polaków odkładać coś prywatnie z myślą o emeryturze?
Kierunek myślowy obydwu polityków jest słuszny i trafny, gdyby kurczowo się nie trzymali zasady finansowania tych funduszy ze składek od zatrudnionych.
A TO JEST FUNDAMENTALNY I DOKTRYNALNY BŁĄD.
W roku 2000, opublikowałem mój esej p.t."Polska ;pragnienie i nadzieja sukcesu. O źródłach bogactwa narodu.", w którym bezkompromisowo postawiłem tezę, że rozwój cywilizacyjny świata sprawi, że praca będzie dla elit. 
Ostatnim etapem uporczywego lansowania tej mojej tezy, jest opublikowany na moim profilu fb w dniu 17 stycznia br tekst zatytułowany "Tumult wrogich harcowników", w którym po raz kolejny prezentuję mój pochodzący sprzed pół roku list otwarty do prezydenta Andrzeja Dudy w którym ten temat rozwijam i prezentuję remedium pod nazwą "Algorytm Bartosika".
Kancelaria prezydenta po 3 miesiącach wpływ listu potwierdziła, lecz panująca nadal cisza, w żadnej mierze nie została zakłócona.
A zważcie, o czym ja w liście tym piszę : o zmianach klimatycznych, o wędrówce ludów i o tym, że postęp techniczny, technologiczny i organizacyjny, w nieodległym horyzoncie wyeliminuje pracę żywą, przez co katastrofa spotka nasz system podatkowy, emerytalny i opieki społecznej.
Ledwie co, odbyło się w Davos ŚWIATOWE FORUM EKONOMICZNE.
I co było w centrum uwagi ekspertów, biznesmenów i polityków ?
Zmiany klimatyczne, wędrówka ludów, kryzys ekonomiczny i masowa skala spodziewanego bezrobocia. Pytanie : kto kogo splagiatował ?
Stawiana fundamentalnie teza jest taka :
CZWARTA REWOLUCJA, JAK TSUNAMI ZMIECIE CZŁOWIEKA.
Maszyny spowodują, że ludzie stracą pracę? To brzmi jak science-fiction. Jednak do takiego zagrożenia zupełnie poważnie podchodzą eksperci World Economic Forum. Czwarta rewolucja przemysłowa stała się bowiem hasłem przewodnim tegorocznej edycji WEF.
- To kolejny krok naprzód w dziedzinie cyfryzacji: przenikanie się światów cyfrowego, fizycznego i biologicznego. Chodzi o upowszechnianie się takich rozwiązań, jak sztuczna inteligencja, druk 3D czy nanotechnologie - tłumaczy ekspert PISM.
Zdaniem Klausa Schwaba w ciągu najbliższej dekady będziemy świadkami tak wielu zmian technologicznych, ilu doświadczyła cała ludzkość przez ostatnie półwiecze. Ta rewolucja zbliża się jak tsunami - prorokuje przewodniczący szwajcarskiego forum i dodaje, że może mieć ona równie dramatyczne skutki, co ów żywioł.
- Bezpośrednio związany z tym tematem jest problem zatrudnienia w erze nowych technologii. Wedle raportu WEF nawet 7 milionów miejsc pracy w gospodarkach rozwiniętych może być zagrożonych w ciągu najbliższych pięciu lat z powodu zastosowania nowych technologii - wyjaśnia Marek Wąsiński.
Z kolei naukowcy z Uniwersytetu w Oxfordzie twierdzą, że prawie połowa amerykańskich miejsc pracy zostanie zautomatyzowana w ciągu najbliższych dwóch lat. Sztuczna inteligencja już wykorzystywana jest do budowy strategii inwestycyjnej na przykład w Bank of America. Zainteresowani wykorzystaniem cyber-doradców są również Militaru Ionn Stanley i Wells Fargo & Co - pisze Bloomberg. Zagrożone są również inne stanowiska pracy w administracji, wielu pracowników umysłowych, czy specjalistów tworzących programy softwarowe.
- Kiedy te prognozy na temat rozwoju technologii i jej wpływu na zatrudnienie staną się rzeczywistością, to wszyscy będziemy mieli powody do zmartwień - powiedział cytowany przez Bloomberg Alan Winfield, profesor specjalizujący się w dziedzinie robotyki na Uniwersytecie Zachodniej Anglii, jeden z panelistów Davos.

Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale