Wioleta Kamińska
Jestem Polką więc mam obowiązki polskie - albo inne
0 obserwujących
5 notek
1132 odsłony
  179   1

Jak być współczesną polską nacjonalistką?


Jak być współczesną polską nacjonalistką?


(... czy też patriotką, narodowcem)


1. Nie bój się wypowiadać swoich poglądów. Pamiętaj, że polski nacjonalizm to nie nazizm, faszyzm itd. Polski nacjonalizm nigdy nie był zwrócony przeciwko komuś. 

2. Polska to nie tylko teren na którym mieszkasz. To również wspólnota, do której masz zobowiązania, ale również ona ma zobowiązania wobec Ciebie. 

3. Zainteresuj się historią. Nie mów, że to co było się nie liczy i nie powtórzy. Dam Ci przykład: Twoja babcia chce Ci opowiedzieć historię, którą przeżyła za młodu. Co jej odpowiesz? Babciu, to co przeżyłaś mnie nie interesuje i się nie powtórzy? Pamiętaj, że tak samo jak Ty, Twoja babcia miała marzenia i uczucia. Doznawała przyjaźni, miłości. To samo jest z historią. To co się zdarzyło, może powrócić i tak jak babcia może dać Ci rady i przestrogę tak samo może dać ją historia dla naszego kraju. 

4. Pielęgnuj tradycję. Zainteresuj się na początku tradycją jaka jest w Twoim najbliższym otoczeniu: w rodzinie, w miejscowości w której mieszkasz, w Twoim regionie. Mogą to być kulinaria, zwyczaje a może to być element stroju ludowego. Nigdy się tego nie wstydź. Żurek podany w chlebku może być znacznie lepszy niż quesadilla.

5. Nie zamykaj się w czterech ścianach. Otwórz dom na innych. Pamiętaj: "gość w dom, Bóg w dom" ale "wolność Tomku w swoim domku". 

6. Nie. Płacenie podatków, sprzątanie po swoim psie czy też dbanie o środowisko nie jest patriotyzmem, choć próbuje się zrobić z tego "nowoczeny patriotyzm". To są Twoje obowiązki niezależnie gdzie mieszkasz czy pracujesz. Mieszkasz np w Niemczech i tam płacisz podatki, tam sprzątasz. Patriotyzm to nie tylko akademia w szkole z okazji 11 listopada. Patriotyzm to przede wszystkim rozumienie połączenia oddania, pielęgnowania i przekazywania tego wszystkiego co przez pokolenia nasi przodkowie osiągnęli, ale również dodania do tego swojej cegiełki. Nie bój się krytykować. Jak każdy i my, Polacy mamy swoje wady, ale nie daj sobie wmówić, że tylko je posiadamy.

7. W dzisiejszym świecie globalizacji, Narody to przestarzały twór. - nic bardziej mylnego. Wyjaśnię na prostym przykładzie: wyobraź sobie, że pewna sieciówka wypuszcza modną kurtkę w przystępnej cenie. Oczywiście najpierw jest zachwyt bo w końcu modna i można się pochwalić, jednak po pewnym czasie zauważasz coraz więcej takich samych kurtek na ulicy. Już Ci się tak nie podoba, bo przecież chciałabyś się wyróżniać. I tak samo jest w tym niedemokratycznym bycie, do którego należymy, czyli UE. Lubimy Czechów bo są Czechami, kochamy Włochów bo to Włosi, wiemy, że niemiecki to znaczy solidny. Każdy z nas jest częścią Europy i nikt z niej nas wyrzucić nie może. 

8. Choć może polityka Cię nie interesuje, jednak aby ją zrozumieć musisz odsunąć emocje. Spójrz chłodnym okiem, pomyśl o konsekwencjach.

9. Weź książkę do ręki. Zastanów się dlaczego Sienkiewicz napisał Trylogię? Dlaczego Norwid tak tęsknił? Dlaczego Mickiewicz kazał tańczyć poloneza?


Może moje rady są proste, ale mają być proste. Może są zabawne. Wszak mamy poczucie humoru.

Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale