Blog
witas1972
Witek
Witek Szukający sensownego zajęcia
85 obserwujących 678 notek 1240602 odsłony
Witek, 5 lipca 2017 r.

Mister Trump, zburz Pan ten mur! Wizowy

649 56 0 A A A

Oczywiście wiem, że sprawa zniesienia obowiązku wizowego dla obywateli konkretnych państw nie jest w kompetencji Prezydenta USA, ale jakieś możliwości nagłaśniania i lobbingu On ma. Wiem również, że Donald Trump nie jest ani autorytetem, ani ulubieńcem amerykańskiego establishmentu nawet Partii Republikańskiej, której kandydatem na najważniejsze stanowisko skutecznie startował był.
   Ale jako odpowiedzialny za politykę światową ma obowiązek dbać o jak najlepsze stosunki z sojusznikami USA, których zbyt wiele światowy hegemon nie ma. Obowiązek wizowy dla obywateli najwierniejszego sojusznika USA w Europie, i w EU (po Brexit), przy tym kluczowego państwa w funkcji powstrzymywania agresywnych prób rozszerzenia wpływów Rosji na zachód jest wielką zadrą w Polsce.
Kochamy Stany Zjednoczone Ameryki Północnej miłością bezwarunkową i bezmyślną, to jest nasza właściwość narodowa, tak jak wewnętrzna kłótliwość i zamiłowanie do żurku, bigosu i czystej łokowity.
   Podobnym uczuciem darzyliśmy wcześniej wielką siostrę Francję (co odbijało się nam gorzką czkawką w latach 1794, 1807-13, 1830-1, 1863-4 i ostatni raz we wrześniu 1939, szczególnie po konferencji w Abbeville 12.9, kiedy bitwa pod Bzurą, a więc los Wojny Obronnej Polski (inaczej Polenfeldzug) nie był jeszcze przesądzony.
Po Francji polskie uczucia, niejako z konieczności, przerzuciły się na Wielką Brytanię wielkiego Winstona Churchilla, ale po świadectwie jego ograniczonych możliwości podczas Powstania Warszawskiego'44 i zdrady na konferencjach w Teheranie i Jałcie wyczerpały się one. Potem wierzono naiwnie: "Jeszcze jedna atomowa i wrócimy wnet do Lwowa" i ta niespełniona nadzieja przez lata Zimnej Wojny wykiełkowana za prezydencji Cartera (którego doradcą został nasz rodak Zbigniew Brzeziński) i Ronalda Reagana w kolejne wielkie uczucie, dodatkowo umocnione pogrążeniem Sowietów i realną pomocą USA dla sprawy polskiej w latach 80- i 90-tych.

   Miłość jest stanem objawami podobny do choroby psychicznej, jednak wszyscy o niej marzymy i nie chcielibyśmy, aby skończyła się
Podobnie jest z geopolitycznymi uczuciami narodów do innych.

   Zagrożenia dla wygaszania polskich sympatii dla amerykańskiego supermocarstwa raczej nie widzę, przynajmniej w najbliższych 20-30 latach, a wielokrotne agresje Rosji na swoich sąsiadów (Gruzja, Estonia, Mołdawia, w końcu Ukraina) przy dość umiarkowanej reakcji EUropy (czyli Niemiec i Francji) dodatkowo wzmacniają nasze uczucia nadzieją, że tylko USA są w stanie stanowczo przeciwstawić się i pomóc zagrożonym sąsiadom Moskwy.
   Jednak taki gest jak zniesienie wiz (nie mają takiej restrykcji obywatele Łotwy, Estonii, Litwy, Czech, Słowacji i innych postkomunistycznych państwa) na pewno wzmocniłby pozytywny stosunek Polaków do USA.

   Wybór placu Krasińskich w Warszawie dla przemówienia PotUSa Trumpa do Polaków oceniam jako doskonały z pkt. widzenia polskiej tradycji historycznej i patriotycznej. Górujący nad nim wspaniały pomnik Powstania Warszawskiego i sam plac jest symbolem polskiego umiłowania wolności nade wszystko i polskiej zaciętości walki do samego końca, do przysłowiowej ostatniej kropli krwi. Z tego placu do ostatnich minut obrony Starówki podczas Powstania Warszawskiego odchodziły kanałami ściekowymi oddziały Powstańców, aby w innych dzielnicach stolicy kontynuować walkę. Walkę, w której zachodni sojusznicy (w tym USA) po raz kolejny opuściły nas, a wschodni pseudo-sojusznik (a raczej wróg naszego wroga) porozumiał się ze swoim wrogiem KOLEJNY RAZ tylko po to, aby zniszczyć nas i nasze pragnienie wolności. Z tego placu kanałem ściekowym został przetransportowany śmiertelnie ranny dowódca harcerskiego batalionu "Parasol" Ziutek Szczepański, który zanim umarł ze starówkowych ran w Śródmieściu 10 września napisał proroczo-złowieszczo:

"Czekamy na ciebie, czerwona zarazo...

Opublikowano: 05.07.2017 09:11. Ostatnia aktualizacja: 05.07.2017 09:29.
Autor: Witek
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

"..kilka Twoich powstańczych pisanych w sierpniu 2009 i Twoje komentarze i interpretacja faktów w tym opis próby połączenia Starego Miasta z Żoliborzem są niesamowite. Powiem szczerze, że te Twoje teksty, wraz z książką Zbigniewa Sadkowskiego "Honor i Ojczyzna", należały do głównych motywów mojego zainteresowania się szczegółami." ALMANZOR 22.08
..."notki Witka, które - pisane na dużym poziomie adrenaliny - raczej się chłonie niż czyta..." "Prawda o Powstaniu, rozpoznawana na poziomie wydarzeń związanych z poszczególnymi pododdziałami, osobami, czy miejskimi zaułkami ma niespodziewaną moc oczyszczania Pamięci z ideolog. stereotypów i kłamstw. Wszak Historia w gruncie rzeczy składa się z prywatnych historii. Prawda na poziomie Wilanowskiej_1 jest dużo bardziej namacalna i bezdyskusyjna niż na poziomie wielkiej polityki. Spoza Pańskiego tekstu wyłania się ten przedziwny napęd Bohaterów, o których Pan pisze. I nawet ten najgłębszy sens Ofiar, czynionych bez patosu i bez zbędnych górnolotności" JES "Dzień chwały największej baonu "Zośka"
"350 lat temu Polakom i Ukraińcom zabrakło mądrości, wyrozumiałości, dojrzałości. Od buntu Chmielnickiego rozpoczął się powolny upadek naszego wspólnego państwa. Mimo że w umowie hadziackiej najrozsądniejsi z naszej i ukraińskiej strony próbowali jeszcze ratować to co się dało, za dużo krwi zostało wylane, za dużo było wzajemnych krzywd, żalów, pretensji. Ukraińcy liczyli że pod berłem carów będzie im lepiej. Jak na tym wyszli, sami wiedzą najlepiej - po 100 latach od Perejesławia autonomia Siczy była już fikcją, by ostatecznie została zlikwidowana dekretem Katarzyny wielkiej z 23 kwietnia 1775r. Taras Szewczenko pisał o Chmielnickim "oj, Bohdanku, nierozumny synu,..."
Po 350 latach dostaliśmy, my Polacy i Ukraińcy, od losu drugą szansę. Wznieść się ponad wzajemne uprzedzenia, spróbować zrozumieć że historia i geografia dając nam takich a nie innych sąsiadów (Rosję i Niemcy) skazały nas na sojusz, jeżeli chcemy żyć w wolnych i niepodległych krajach. To powrót do naszej wspólnej historii, droga oczywiście ryzykowna na której czyha wiele niebezpieczeństw, ale otwierająca przed Polską wielkie perspektywy. Niestety mam wrażenie, że polskie władze całkowicie porzuciły prowadzenie niezależnej polskiej polityki, zadowalając dla Polski rolą peryferyjnej prowincji europejskiej Rzeszy. W ten sposób z pewnością nie przyciągniemy Ukraińców do idei budowy silnego, trwałego polsko - ukraińskiego sojuszu.

image POLACY! PAMIĘTAJCIE KTO ZABIJAŁ WASZYCH RODAKÓW W 1943 ROKU! image1943-1944 RZEŹ WOŁYŃSKA - BESTIALSTWO POPEŁNIONE PRZEZ OUN-UPA
image
image
"Jakie było nastawienie całego społeczeństwa ukraińskiego? W książce wspomina Pani o ponad 300 Ukraińcach, którzy pomagali Polakom? - Najmniej zaangażowane w zbrodnie było starsze pokolenie i to właśnie starsi ludzie najczęściej pomagali, chociaż zdarzało się, że Polaków wspierały całe rodziny, niekiedy przypłacając to życiem. Liczba ok. 300 osób pomagających pokazuje tylko przypadki ustalone do 2000 roku, później ich znacznie przybyło, a o wielu nie wiemy. Jednak uczestnictwo w zbrodni, o różnym stopniu zaangażowania, było powszechne. Dlatego chcę podkreślić, że przy takim ogromie nienawiści i terroru zachowanie się po ludzku było bohaterstwem." naszdziennik.pl/index.php?dat=20081122&typ=my&id=my21.txt
Może warto pamiętać o tych lepszych Ukraińcach ? Może to będzie lepszą metodą na nacjonalizm ukraiński? Czy jest niebezpieczny? Jak zostanie ukierunkowany przeciw Lachiw (a są tacy, co umieją manipulować), to tak. Ale mam nadzieję, że im się to nie uda. Od nas też dużo zależy. WITEK 7.02.2011
Sprawiedliwi Ukraińcy z Wołynia'43
"Kresowa Księga Sprawiedliwych"
image image free counters
"Более подлого, низкого, и враждебно настроенного к России и русским человека чем Witek, я в в Салоне не видел" AKSKII 13.2.2013
Будапешт. меморандум от 5.12.1994 Пункт 1: "Российская Федерация, Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии и Соединенные Штаты Америки подтверждают Украине свое обязательство в соответствии с принципами Заключительного Акта СБСЕ уважать независимость, суверенитет и существующие границы Украины." Россия заключила с государством Украина "Договор о дружбе, сотрудничестве и партнерстве между Российской Федерацией и Украиной" в котором в Статье 2: "Высокие Договаривающиеся Стороны в соответствии с положениями Устава ООН и обязательствами по Заключительному акту Совещания по безопасности и сотрудничеству в Европе уважают территориальную целостность друг друга и подтверждают нерушимость существующих между ними границ."

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • A czy uszkodzone w skutek nawałnicy samochody również podlegają jakimś odszkodowaniom? Bo...
  • Celny, bardzo potrzebny tekst o metodach wywracania niewygodnych rządów. Cytat z mojego...
  • Błąd pilota - jak to się robi w Rosji Putina

Tematy w dziale Polityka