36 obserwujących
152 notki
263k odsłony
  2185   0

Gigantyczny błąd w sprawie Libii!

Francja, Wielka Brytania i USA postanowiły odegrać rolę Murzyna doprowadzając do przyjęcia przez Rade Bezpieczeństwa rezolucji, która może okazać się tragiczna w skutkach. Wizja, iż dzięki tej rezolucji, dzięi bombardowaniu pozycji Kadafiego, rebelianci szybko przejmą kontrolę nad całą Libią i nastanie demokracja, a Kadafi znajdzie się w haskim areszcie, jest równie piękna co bzdurna i naiwna. Obawiam się, iz wojna w Libii będzie bardzo długa i jeszcze bardziej krwawa. Z rezolucji 1973 wynikają zresztą pewne ograniczenia jeżeli chodzio cele operacji zbrojnej przeciwko Kadafiemu, a więc równiez i zakres, słowem, celem tej akcji nie może byc wsparcie rebeliantów w ewentualnej kontrofensywie. Ale nawet zakładając iż dojdzie do opanowania Trypolisu przez rebeliantów to nie zakończy to wojny. Wojna przeniesie się na południe, do Fezanu, a może również do Mali i Nigru, o czym już zresztą pisałem. Tam to dzisiejsi rebelianci będą musieli atakować więc mandat dla lotnictwa państw trzecich będzie co najmniej wątpliwy.

Być może jednak znacznie ważniejsze jest co innego. Zarówno rezolucja jak i rebelianci wykluczają jakąkolwiek militarną obecność interweniujących mocarstw zachodnich na ziemi. To oznacza zupełny brak kontroli nad tym co się tutaj będzie działo. W dodatku USA daży do udziału państw arabskich w interwencji. A wciąż nie wiadomo za bardzo kto stoi za rebelią oraz jaki plan dla Libii mają rebelianci. Demokracja? Raczej nie... Wszystko wskazuje na to że za rebeliantami stoi egipskie Bractwo Muzułmańskie.

Francja, Wielka Brytania i USA dokonując lotniczego ataku na Libię doprowadzą do długiej i krwawej wojny w Libii, do wzmocnienia Bractwa Muzułmańskiego, które położy rękę na części libijskiej ropy i wzmocni swoją pozycję w Egipcie. Doprowadzą do zwycięstwa islamistów w Egipcie, wprowadzenia tam szariatu i militarnego wsparcia Hamasu w Gazie. Będzie "wesoło".

Mam nadzieję, iż Polska zachowa się w tej sytuacji wstrzemięźliwie i nie dołączy do akcji militarnej. Ciekaw jestem zresztą jakie będzie w tej kwestii stanowisko PiS, zważywszy, że Niemcy i Rosja są też wstrzemięzliwe w kwestii tej interwencji.

Lubię to! Skomentuj29 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale