Paweł Kukiz. Fot. PAP/Rafał Guz
Paweł Kukiz. Fot. PAP/Rafał Guz

Spięcie na komisji śledczej. Kukiz do Jońskiego: A pan był kierownikiem basenu

Redakcja Redakcja Kukiz'15 Obserwuj temat Obserwuj notkę 23
Transmisje komisji śledczej ds. wyborów kopertowych bywają mniej lub bardziej nudne. Dzisiaj na spotkaniu komisji mocno iskrzyło. Paweł Kukiz okazał się dla Dariusza Jońskiego twardym orzechem do zgryzienia. Dawny lider Piersi pokazał, że nie zapomniał języka w gębie. Mocno odpowiadał na jawne zaczepki dawnego polityka lewicy, związanego od jakiegoś czasu z Koalicją Obywatelską.

Komisja śledcza ds. wyborów kopertowych. Zeznaje Kukiz

Eksperci już dawno odkryli, że sejmowe komisje śledcze służą politykom również do lansu. Niedoścignionym wzorem jest od lat pierwsza komisja śledcza ds. afery Rywina. Później z oglądalnością i znaczeniem komisji śledczych bywało różnie.

Nowa władza postanowiła mocno zaatakować PiS komisjami śledczymi. Jedną z nich jest komisja śledcza ds. wyborów kopertowych. W poniedziałek pojawił się przed nią również Paweł Kukiz, lider Kukiz'15, przed laty muzyk i aktor filmowy.


Kukiz do Jońskiego: Pan był kierownikiem basenu 

Dariusz Joński, szef komisji ds. wyborów kopertowych, postanowił zacząć od argumentów ad personam.

— Jest dzisiaj z nami świadek Paweł Kukiz, który jest już trzecią kadencję posłem. Niegdyś był liderem zespołu Piersi. Wszedł pan do polityki. No właśnie, trochę się od tamtego czasu zmieniło — zaczął Dariusz Joński.

Paweł Kukiz nie dał zbić się z pantałyku. — To, że byłem wokalistą zespołu Piersi, ma tyle wspólnego z tą sprawą, jak to, że pan był kierownikiem basenu — odpowiedział.

Uderzył celnie, bo Dariusz Joński w roku 2019 został wiceprezesem łódzkiego Aquaparku Fala. Dziennik „Fakt” donosił wówczas: „Były rzecznik SLD zarobi krocie na basenie”. Rzeczywiście, Joński był przez lata związany z SLD, później współtworzył Inicjatywę Polską Barbary Nowacką. I wraz z tą formacją podryfował w stronę Koalicji Obywatelskiej.


Co robił Joński na basenie w Łodzi? Dużo zarabiał

Skąd Joński jako „kierownik basenu”? W 2019 roku „Fakt” tłumaczył: „Nowa fucha przypadła Jońskiemu w ramach umowy koalicyjnej pomiędzy Platformą Obywatelską i Inicjatywą PL Barbary Nowackiej”.

Dziennikarze rozpisywali się, że „Aquapark Fala znany jest z imprez naturystów. Na »noce naturystów« przybywają tam tłumu miłośników nagości z całej Polski. Można tam też znaleźć plażę nudystów, a tradycja korzystania z basenu nago sięga lat 70!”.

Dariusz Joński miał miesięcznie na basenie w Łodzi inkasować około 20 tys. złotych – a było to przed inflacją.


Kukiz przypomniał Jońskiemu o Nitrasie

Wróćmy na przesłuchanie komisji śledczej ds. wyborów kopertowych. Posłów z komisji zainteresował wpis Pawła Kukiza sprzed czterech lat.

„Jarosław Kaczyński uparł się, żeby za wszelką cenę, nawet niezgodnie z prawem, bezpieczeństwem publicznym i zdrowym rozsądkiem, zrobić wybory prezydenckie w maju. I wysyła swoje popychadła, by korumpowały, kupowały albo zastraszały posłów” — pisał Kukiz na początku maja 2020 roku.

— Panie pośle, dlaczego pana zdaniem Jarosław Kaczyński chciał za wszelką cenę zrobić te wybory — dopytywał Dariusz Joński.

— Prawdopodobnie było spowodowane sytuacją zdrowotną. Jeśli chodzi o wpis, z niczego się nie wycofuję i niczego nie dodaję. Nie wiem, dlaczego mnie pan wezwał na komisję, wszyscy głosowaliśmy przeciwko — odpowiada Kukiz.

— Ja mogę tylko dodać, że takie propozycje „zatrzaśnięcia się w łazience” dostawałem także od was, gdy chodziło o uchylenie immunitetu Sławomirowi Nitrasowi — mówił Kukiz, który jak widać postanowił nie ułatwiać nadmiernie pracy Dariuszowi Jońskiemu.

KW

Źródło zdjęcia: Paweł Kukiz. Fot. PAP/Rafał Guz

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka