Moskwa, samochody z rosyjską rejestracją. Fot. PAP/YURI KOCHETKOV
Moskwa, samochody z rosyjską rejestracją. Fot. PAP/YURI KOCHETKOV

Auta na rosyjskich blachach muszą opuścić kraj. Jest data

Redakcja Redakcja Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 10
Auta na rosyjskich tablicach rejestracyjnych muszą opuścić Litwę. I to od 11 marca. Jeśli tego nie zrobią, litewskie służby będą konfiskować samochody z rosyjskimi numerami. Ich właściciele, którzy mieszkają w należącej do Unii Europejskiej i NATO Litwie, mają jeszcze kilka dni na przerejestrowanie swoich czterech kółek.

Samochody z rosyjskimi tablicami rejestracyjnymi muszą opuścić Litwę

Samochody z rosyjskimi tablicami rejestracyjnymi muszą opuścić Litwę do 11 marca lub zostać przerejestrowane na litewskie numery. Urząd Celny w Wilnie podał, czym grozi nie dostosowanie się do decyzji litewskich władz: bez przerejestrowania pojazdy zostaną uznane za naruszające przepisy kodeksu administracyjnego. Oprócz utraty samochodu, jego właściciel będzie musiał liczyć się też z karą grzywny.


Litwini robią jeden wyjątek

Litwini zdają sobie jednak sprawę z dużej skali tranzytu do Królewca. Dlatego przepis nie będzie stosowany wobec pojazdów, które kierują się do obwodu królewieckiego lub z niego powracają. Z ważnym zastrzeżeniem: tranzyt nie może trwać dłużej niż dobę, w aucie musi przebywać jego właściciel.


Łotysze przekażą skonfiskowane auta Ukrainie

Ograniczenia są zgodne z zeszłorocznymi zaleceniami Komisji Europejskiej i mają związek z sankcjami nałożonymi na Rosję. Na podobne kroki zdecydowały się wcześniej inne państwa. Łotysze poszli o krok dalej: konfiskowane pojazdy będą przekazywać Ukrainie.

KW

Źródło zdjęcia: Samochody z rosyjską rejestracją. Fot. PAP/YURI KOCHETKOV

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka