wyszehrad.com wyszehrad.com
147
BLOG

W sporze o Esterházy'ego przemówili politycy

wyszehrad.com wyszehrad.com Polityka Obserwuj notkę 0

Postać Jánosa Esterházy’ego, słowackiego polityka węgierskiego pochodzenia z lat 30. i 40., ciągle budzi emocje po obu stronach Dunaju. Ostatnio do dyskusji o Esterházy’m włączyli się wysokiej rangi politycy: po wypowiedzi prezydenta Słowacji, ripostował węgierski minister spraw zagranicznych.

János Esterházy  był konserwatywnym politykiem mniejszości węgierskiej w przedwojennej Czechosłowacji i posłem do parlamentu w faszystowskiej I Republice Słowackiej. Słowacy nie mogą mu zapomnieć, że witał węgierskie oddziały wkraczające do Koszyc po tym, jak południe kraju zostało, na mocy Arbitrażu Wiedeńskiego, przyznane Węgrom. Węgrzy natomiast przypominają, że Esterházy, jako jedyny poseł słowackiego parlamentu, głosował przeciw antysemickiej polityce państwa oraz pomagał prześladowanym w czasie wojny Żydom i przedstawicielom innych narodowości (w tym Polaków).
 
W marcu duże kontrowersje wzbudziło odsłonięcie popiersia Esterházy'ego w Koszycach, zaś w ostatnich dniach do sporu włączyli się politycy ze Słowacji i Węgier.
 
Burza rozpoczęła się od wypowiedzi prezydenta Ivana Gašparoviča, który w wywiadzie dla dwutygodnika „Bojownik” nazwał Esterházy’ego zwolennikiem Hitlera i wyznawcą faszyzmu. Na słowa słowackiej głowy państwa zdecydowanie zareagował węgierski MSZ, który wydał oświadczenie krytykujące wypowiedź prezydenta. Resort dyplomacji Węgier podkreślił, że działania Esterházy’ego w czasie wojny zostały docenione przez wiele krajów, w tym przez Izrael. W oświadczeniu oznajmiono, że wypowiedź prezydenta Gašparoviča nie przyczynia się do rozwoju relacji węgiersko-słowackich.
 
Do słów Gašparoviča odnieśli się krytycznie również węgierscy politycy, zarówno rządowi, jak i opozycyjni. Wicepremier  Zsolt Semjén z koalicyjnej partii chrześcijańskich demokratów (KDNP) stwierdził, że atak na postać Esterházy’ego jest obrazą dla narodu węgierskiego, Kościoła Katolickiego i uniwersalnych praw człowieka. Semjén podkreślił, że swoim działaniem Esterházy starał się wcielać w życie naukę Kościoła i że jest włączony do procesu beatyfikacyjnego męczenników komunizmu.
 
W podobnym tonie wypowiedzieli się politycy opozycyjnej zielonej LMP, którzy przypomnieli dodatkowo słowa Esterházy’ego: „Naszym znakiem jest krzyż, a nie swastyka”. Z kolei wg Beli Bugára, przewodniczącego partii Most-Hid, re[rezentującej mniejszość węgierską na Słowacji, prezydent w swojej wypowiedzi„przekroczył granicę rozumu". Głos zabrał także Slomó Köves, przewodniczący żydowskiej gminy wyznaniowej na Węgrzech, który stwierdził, że uratowanie przez Esterházy’ego w czasie wojny kilkuset Żydów było bez wątpienia działaniem zasługującym na uznanie.
 
Na ostre głosy ze strony węgierskiej zareagował rzecznik prezydenta Słowacji, Marek Trubač. W wypowiedzi dla agencji prasowej MTI stwierdził on, że Ivan Gašparovič nie zamierza zmieniać swojej opinii o Esterházy’m, który na Słowacji uważany jest za zbrodniarza wojennego ze względu na poparcie, jakiego udzielił faszystowskiej ideologii.
 
krzsz
 
Źródła: sme.sk / politics.hu / hnonline.sk / wyszehrad.com
 
Tekst ukazał się na portalu. www.wyszehrad.com

Wyszehrad.com jest portalem poświęconym Czechom, Słowacji i Węgrom, trzem krajom, które razem z Polską wchodzą w skład Grupy Wyszehradzkiej. Mimo ich geograficznej i kulturowej bliskości, wydaje się, że są to państwa ciągle stosunkowo mało w Polsce znane. Dlatego są to również kraje, które mogą zadziwiać i fascynować swoją historią, kulturą oraz egzotyką. Na portalu będą gromadzone informacje dotyczące historii, kultury, polityki i innych dziedzin życia polskich partnerów Czworokąta Wyszehradzkiego. Znajdą się tu także doniesienia o bieżących wydarzeniach zza południowej granicy Polski.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka