Pożar w warszawskim metrze. Ratusz ogłosił, kiedy spodziewać się przywrócenia linii

Redakcja Redakcja Newsy do 14 Obserwuj temat Obserwuj notkę 5
Wciąż trwa poważna awaria metra w Warszawie. Pierwsza linia na pewno nie zostanie w pełni przywrócona do użytku we wtorek - poinformowała rzeczniczka stołecznego ratusza Monika Beuth. To podsumowanie najważniejszych wiadomości z ostatnich godzin.

Warszawa bez metra. Awaria poważniejsza, niż przypuszczano

Pierwsza linia metra w Warszawie pozostaje we wtorek sparaliżowana po nocnym pożarze podstacji energetycznej przy stacji Racławicka. Pociągi kursują tylko na odcinku Dworzec Gdański – Młociny, natomiast prace trwają nad przywróceniem kursowania na trasie Kabaty – Wilanowska. Awaria wyłączyła też część urządzeń sterujących linią M2.

Rzeczniczka ratusza Monika Beuth stwierdziła, że naprawa i testy systemu mogą potrwać kilkanaście godzin. Na miejscu pracują policyjni technicy i biegli z zakresu pożarnictwa – trwa zabezpieczanie materiału dowodowego.

Wprowadzone zostały linie autobusowe i tramwajowe zastępujące metro, m.in. na trasach Plac Wilsona – Os. Kabaty i Metro Marymont – Wyścigi. Utrudnienia występują również w Punktach Obsługi Pasażerów, z których niektóre pozostają zamknięte lub działają w ograniczonym zakresie. 


PMI przemysłowe na minusie. Kryzys w sektorze się pogłębia

Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce spadł w czerwcu do 44,8 pkt. – podał S&P Global. To najniższy wynik od października 2023 roku i sygnał gwałtownego pogorszenia warunków gospodarczych. Przyspieszył spadek nowych zamówień i produkcji, firmy redukują zatrudnienie i zapasy.

Eksperci PKO BP wskazali, że dane są gorsze od oczekiwań i potwierdzają pogłębiający się kryzys w przemyśle, szczególnie w związku z niskim popytem krajowym i zagranicznym.

Z kolei Credit Agricole ocenia, że skala spadków PMI w ostatnich dwóch miesiącach przypomina sytuację z początku wojny w Ukrainie. Eksperci uważają, że wcześniejsze sygnały ożywienia były mylące, choć poprawiająca się sytuacja w przemyśle niemieckim daje nadzieję na odbicie.

Rząd o bezpieczeństwie i deregulacji 

Rada Ministrów rozpoczęła we wtorek posiedzenie, podczas którego omawiane są m.in. projekty dotyczące poprawy bezpieczeństwa na drogach, deregulacji przepisów i sytuacji na polsko-niemieckiej granicy.  

Wśród rozpatrywanych projektów znalazła się nowelizacja przepisów o ruchu drogowym, umożliwiająca m.in. orzekanie dożywotnich zakazów prowadzenia pojazdów wobec recydywistów oraz penalizacja nielegalnych wyścigów ulicznych.

Ministrowie dyskutują także nad nowelizacjami kodeksów postępowania cywilnego i karnego, zmianami w prawie podatkowym oraz przepisami dotyczącymi edukacji i służby zdrowia. 


Nowy Sącz przejmuje śledztwo ws. zbrodni w Starej Wsi

Prokuratura Okręgowa w Nowym Sączu przejęła śledztwo ws. poszukiwanego Tadeusza Dudy, podejrzanego o zabójstwo córki i zięcia oraz postrzelenie teściowej w Starej Wsi na Limanowszczyźnie. Mężczyzna był wcześniej objęty dozorem policji i zakazem zbliżania się do rodziny. Według śledczych nie ma dowodów, że naruszył te środki.

Śledczy analizują motywy działania i liczbę oddanych strzałów – w tym celu powołano biegłych z zakresu balistyki. Obława trwa piątą dobę i jest jedną z największych w ostatnich latach. W działania zaangażowano kontrterrorystów, wojsko, Straż Graniczną, psy tropiące, drony z termowizją i śmigłowiec Black Hawk.

Policja apeluje, by nie wchodzić do lasów w rejonie poszukiwań, ponieważ każdy napotkany może zostać potraktowany jako potencjalny sprawca.  


Fot. Metro Racławicka po pożarze/PAP

Red. 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj5 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (5)

Inne tematy w dziale Polityka