9 obserwujących
84 notki
34k odsłony
  244   3

Ukarać Rosję teraz

Nieakceptowalne żądania Rosji wobec Stanów Zjednoczonych i NATO zwiększają prawdopodobieństwo nowej inwazji na Ukrainę. Nadszedł czas, aby alianci uzgodnili pilne działania mające na celu powstrzymanie wojny.

Nieakceptowalne żądania Rosji wobec Stanów Zjednoczonych i NATO zwiększają prawdopodobieństwo nowej inwazji na Ukrainę. Nadszedł czas, aby alianci uzgodnili pilne działania mające na celu powstrzymanie wojny.Choć może to być oszałamiające w XXI wieku, Rosja uciekła się do polityki wymuszeń, aby zapewnić sobie dominację nad sąsiednimi krajami. Od miesięcy Rosja gromadzi znaczne siły wojskowe na terytorium Ukrainy i wokół niego. Na Krymie, w Donbasie, w południowych i zachodnich okręgach wojskowych Rosji oraz na Białorusi Rosja zgromadziła ponad 100 000 żołnierzy, sprzęt, zaplecze logistyczne, a nawet mobilne zaplecze medyczne, dając prezydentowi Władimirowi Putinowi możliwość natychmiastowej inwazji na Ukrainę .

17 grudnia Rosja publicznie opublikowała swoją listę żądań – dorozumianą cenę za Putina, by nie atakował Ukrainy i nie sprowadzał wojny do Europy. Należą do nich kilka elementów, o których Rosja wiedziała z góry, że zostaną stanowczo odrzucone przez USA i NATO – nie tylko żądania dotyczące przyszłości, takie jak zakaz wstępowania do NATO większej liczby krajów Europy Środkowo-Wschodniej (CEE), zobowiązanie do nie angażowania się w szkolenia wojskowe oraz ćwiczenia z byłymi państwami sowieckimi, a także zobowiązanie do niesprowadzania sił NATO na terytoria lub wody Europy Środkowej i Wschodniej, które Rosja chce zdominować, ale o wiele, wiele więcej. Jasne przesłanie , że NATO powinno wycofać swoje siły z państw bałtyckich, cofnąć członkostwa zastaw dla Ukrainy i Gruzji, a może nawet usunąć US broni jądrowej z kontynentu.

Jak zawsze w przypadku Rosji, pytanie, które należy zadać, nie brzmi, co mówi Rosja, ale raczej dlaczego to mówi?”

Jednym z wyjaśnień jest to, że Putin uważa, że ​​Stanom Zjednoczonym i ich sojusznikom z NATO brakuje woli powstrzymania Rosji. Dlaczego więc nie kontynuować? Po katastrofalnym wycofaniu się z Afganistanu, ogłoszonym amerykańskim zamiarze wycofania się z Iraku, napiętej polityce wewnętrznej wszystkich głównych krajów zachodnich, od USA po Niemcy, od Wielkiej Brytanii po Francję, Włochy i Polskę, Putin musi uwierzyć, że Zachód po prostu brakuje mu żołądka lub wewnętrznego wsparcia politycznego, by sprawować władzę w obronie wolności na wschodzie Europy.

Drugim wyjaśnieniem jest to, że Putin widzi, że Ukraina jest podzielona. Nawet gdy gromadzą się siły rosyjskie, prezydent Zełenskij walczy z dwoma najpotężniejszymi siłami prozachodnimi na Ukrainie – byłym prezydentem Poroszenko i najbogatszym ukraińskim biznesmenem – podczas gdy inni, bardziej znani oligarchowie pozostają w cieniu. Formalne oskarżenie Poroszenki może przyjść już w tym tygodniu. Koniec z oligarchicznym systemem polityczno-gospodarczym na Ukrainie jest bardzo ważny i spóźniony. Celem powinno być równe szanse, wspierane przez rządy prawa. Jednak obecne podejście do deoligarchizacji, a także jej czas w okresie wzmożonych zagrożeń ze strony Rosji, przynoszą jedynie korzyści Rosji. Teraz nadszedł czas, aby wszystkie prozachodnie siły na Ukrainie odłożyły na bok dzielące je różnice i wspólnie pracowały na rzecz ochrony kraju.

Najbardziej niepokojące jest trzecie wyjaśnienie. Putin załadował swoje propozycje traktatowe żądaniami, o których wiedział, że będą całkowicie nie do przyjęcia dla Ukrainy, Europy i Stanów Zjednoczonych – i mimo to je zaproponował. Wydaje się, że celowo dążył do odrzucenia przez Zachód jego propozycji. Czemu? Musi być strach, że chce użyć siły militarnej. Być może uważa, że ​​reakcja Zachodu może być wykorzystana jako pretekst do uzasadnienia nowej rosyjskiej akcji militarnej przeciwko Ukrainie lub innego kroku, takiego jak aneksja Donbasu, w momencie maksymalnej przewagi.

To najgorsze wyjaśnienie rosyjskiej polityki wymuszeń jest tym, co Stany Zjednoczone i ich sojusznicy z NATO muszą traktować najbardziej poważnie. Zachód powinien nie tylko stanowczo odrzucić rosyjskie żądania, ale musi też dać jasno do zrozumienia, że ​​nie będzie angażował się w żadne negocjacje z Rosją, dopóki siły zbrojne Rosji będą gotowe do uderzenia. Nie jest to sposób na zachowanie cywilizowanego narodu, a wszelkie użycie agresji w celu narzucenia woli jednego narodu innemu suwerennemu narodowi musi spotkać się z absolutnym oporem. Putin odczyta wewnętrzne konsultacje, opóźnienia i propozycję negocjacji NATO jako dowód słabości. NATO nie może dawać Putinowi takiej zachęty.

Aby zapobiec rosyjskiej kampanii wojskowej, Zachód musi podjąć działania już teraz, a nie czekać, aż będzie za późno. Tak, konsekwencje dla Rosji nowej inwazji na Ukrainę powinny być druzgocące; ale nawet przed taką inwazją powinny pojawić się konsekwencje dla jej szantażowych żądań, które mogą zostać zniesione, jeśli Rosja zgodzi się ustąpić. Natychmiastowe kroki powinny obejmować:

Lubię to! Skomentuj10 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale