34 obserwujących
2615 notek
637k odsłon
207 odsłon

Süddeutsche Zeitung oskarża Polskę

Wykop Skomentuj1

Süddeutsche Zeitung/ Prezydent Andrzej Duda mówi, że nie chce brać udziału w uroczystościach upamiętniających w Jerozolimie w 75. rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego.

Autorzy: Alexandra Föderl-Schmid i Florian Hassel, Warszawa / Jerozolima

Prezydent Polski Andrzej Duda odwołał swój udział w izraelskim upamiętnieniu 75. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz. Duda oparł swoją decyzję na fakcie, że podczas uroczystości 23 stycznia w Jerozolimie w Yad Vashem będzie zabierał głos prezydent Rosji Władimir Putin, a także prezydent Federacji Frank-Walter Steinmeier, prezydent Francji Emmanuel Macron, książę koronny Karol jako przedstawiciel Wielkiej Brytanii i prawdopodobnie wiceprezydent USA Mike Pensy - ale nie przedstawiciel Polski.


Między innymi Duda chciał wykorzystać rocznicowe wydarzenie aby odpowiedzieć na przemówienie prezydenta Rosji z 24 grudnia. Putin relatywizował pakt Hitlera-Stalina, który zawierał tajny podział Polski: inne kraje europejskie zrobiłyby to samo, powiedział rosyjski prezydent. Na przykład Polska, jak wyjaśnił Putin, „rozpoczęła spisek z Hitlerem” przed wybuchem drugiej wojny światowej, poprzez polskiego ambasadora w Berlinie Józefa Lipskiego, „brudną, antysemicką świnię”. Podczas rozmowy z Hitlerem 20 września 1938 r. Lipski z zadowoleniem przyjął jego plany deportacji europejskich Żydów do Afryki i powiedział, że za to Polska zbuduje piękny pomnik Hitlerowi w Warszawie.


Duda wyjaśnił teraz, że brak polskiego głosu na „V Światowym Forum Holokaustu” oznacza również „fałszowanie historii”, ponieważ większość osób zamordowanych w Auschwitz to Polacy. Yad Vashem stwierdził, że narodowości ofiar Auschwitz nie miały wpływu na narodowości przedstawicieli, którzy przemawiali na tym wydarzeniu: „Należy zauważyć, że na 1,5 miliona ofiar obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, około 1, 1 milion to byli Żydzi zamordowani tylko dlatego, że byli Żydami bez względu na ich kraj pochodzenia. ” „Właściwym" jest również, aby przemawiali przedstawiciele czterech sojuszników, „którzy uwolnili Europę i świat od morderczej tyranii nazistowskich Niemiec” - stwierdził Yad Vashem. Biorąc pod uwagę szczególną odpowiedzialność Niemiec, jego przedstawiciel zabierze głos również na forum. W Światowym Forum Holokaustu bierze udział ponad 40 szefów państw i rządów, a także wysocy rangą przedstawiciele instytucji, (...)


Yad Vashem dodał, że prezydent Polski nigdy nie potwierdził swojego udziału i nigdy nie zapytał, czy może zabrać głos na Światowym Forum Holokaustu. Mówi się, że izraelscy dyplomaci zaproponowali Dudzie inną opcję, ale prezydent nalegał, by mówić na forum jak Putin.


Duda z kolei podkreślił, że nie będzie mógł z nim rozmawiać, jeśli wpłynie to na interes państwa polskiego (...)Narodowy populistyczny rząd przedstawia Polskę i jej obywateli jedynie jako ofiary II wojny światowej i podkreśla, że tysiące Polaków ratowało wówczas Żydów. Przyjazny dla rządu Instytut Pamięci Narodowej wysyła wystawy podróżnicze o polskich bohaterach wojennych i wybawcach polskich Żydów do Brukseli, Nowego Jorku i Ottawy lub do Perth w Australii.


Historycy tacy jak Jan Tomasz Gross, Jan Grabowski i Barbara Engelking również badali ciemną stronę: w związku z tym liczba polskich żydowskich wybawicieli była znacznie przekroczona przez liczbę polskich pomocniczych funkcjonariuszy policji, strażaków, partyzantów i mieszkańców wsi, którzy pomagali Niemcom, w co najmniej 200 000 przypadkach do przewiezieniem do komór gazowych (...). I nierzadko Polacy mordowali samych swoich żydowskich sąsiadów: antysemityzm był powszechny jeszcze przed przybyciem Niemców i odgrywał pewną rolę, podobnie jak żądza posiadania żydowskich sąsiadów.


Po tym, jak Grabowski i Engelking przedstawili swoje ustalenia na początku 2019 r. Na około 1600 stronach w tomie badawczym „Dalej Jest Noc” oraz w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, rząd zastąpił Engelking jako przewodniczącą Międzynarodowej Rady Doradczej Państwowe muzeum w byłym obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Kluczowym kryterium nowej nominacji była „polska wrażliwość” - powiedział wówczas minister nauki Jarosław Gowin.

Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale