Paweł Łęski Paweł Łęski
213
BLOG

Süddeutsche Zeitung oskarża Polskę

Paweł Łęski Paweł Łęski Polityka Obserwuj notkę 2

Süddeutsche Zeitung/ Prezydent Andrzej Duda mówi, że nie chce brać udziału w uroczystościach upamiętniających w Jerozolimie w 75. rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego.

Autorzy: Alexandra Föderl-Schmid i Florian Hassel, Warszawa / Jerozolima

Prezydent Polski Andrzej Duda odwołał swój udział w izraelskim upamiętnieniu 75. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz. Duda oparł swoją decyzję na fakcie, że podczas uroczystości 23 stycznia w Jerozolimie w Yad Vashem będzie zabierał głos prezydent Rosji Władimir Putin, a także prezydent Federacji Frank-Walter Steinmeier, prezydent Francji Emmanuel Macron, książę koronny Karol jako przedstawiciel Wielkiej Brytanii i prawdopodobnie wiceprezydent USA Mike Pensy - ale nie przedstawiciel Polski.


Między innymi Duda chciał wykorzystać rocznicowe wydarzenie aby odpowiedzieć na przemówienie prezydenta Rosji z 24 grudnia. Putin relatywizował pakt Hitlera-Stalina, który zawierał tajny podział Polski: inne kraje europejskie zrobiłyby to samo, powiedział rosyjski prezydent. Na przykład Polska, jak wyjaśnił Putin, „rozpoczęła spisek z Hitlerem” przed wybuchem drugiej wojny światowej, poprzez polskiego ambasadora w Berlinie Józefa Lipskiego, „brudną, antysemicką świnię”. Podczas rozmowy z Hitlerem 20 września 1938 r. Lipski z zadowoleniem przyjął jego plany deportacji europejskich Żydów do Afryki i powiedział, że za to Polska zbuduje piękny pomnik Hitlerowi w Warszawie.


Duda wyjaśnił teraz, że brak polskiego głosu na „V Światowym Forum Holokaustu” oznacza również „fałszowanie historii”, ponieważ większość osób zamordowanych w Auschwitz to Polacy. Yad Vashem stwierdził, że narodowości ofiar Auschwitz nie miały wpływu na narodowości przedstawicieli, którzy przemawiali na tym wydarzeniu: „Należy zauważyć, że na 1,5 miliona ofiar obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, około 1, 1 milion to byli Żydzi zamordowani tylko dlatego, że byli Żydami bez względu na ich kraj pochodzenia. ” „Właściwym" jest również, aby przemawiali przedstawiciele czterech sojuszników, „którzy uwolnili Europę i świat od morderczej tyranii nazistowskich Niemiec” - stwierdził Yad Vashem. Biorąc pod uwagę szczególną odpowiedzialność Niemiec, jego przedstawiciel zabierze głos również na forum. W Światowym Forum Holokaustu bierze udział ponad 40 szefów państw i rządów, a także wysocy rangą przedstawiciele instytucji, (...)


Yad Vashem dodał, że prezydent Polski nigdy nie potwierdził swojego udziału i nigdy nie zapytał, czy może zabrać głos na Światowym Forum Holokaustu. Mówi się, że izraelscy dyplomaci zaproponowali Dudzie inną opcję, ale prezydent nalegał, by mówić na forum jak Putin.


Duda z kolei podkreślił, że nie będzie mógł z nim rozmawiać, jeśli wpłynie to na interes państwa polskiego (...)Narodowy populistyczny rząd przedstawia Polskę i jej obywateli jedynie jako ofiary II wojny światowej i podkreśla, że tysiące Polaków ratowało wówczas Żydów. Przyjazny dla rządu Instytut Pamięci Narodowej wysyła wystawy podróżnicze o polskich bohaterach wojennych i wybawcach polskich Żydów do Brukseli, Nowego Jorku i Ottawy lub do Perth w Australii.


Historycy tacy jak Jan Tomasz Gross, Jan Grabowski i Barbara Engelking również badali ciemną stronę: w związku z tym liczba polskich żydowskich wybawicieli była znacznie przekroczona przez liczbę polskich pomocniczych funkcjonariuszy policji, strażaków, partyzantów i mieszkańców wsi, którzy pomagali Niemcom, w co najmniej 200 000 przypadkach do przewiezieniem do komór gazowych (...). I nierzadko Polacy mordowali samych swoich żydowskich sąsiadów: antysemityzm był powszechny jeszcze przed przybyciem Niemców i odgrywał pewną rolę, podobnie jak żądza posiadania żydowskich sąsiadów.


Po tym, jak Grabowski i Engelking przedstawili swoje ustalenia na początku 2019 r. Na około 1600 stronach w tomie badawczym „Dalej Jest Noc” oraz w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, rząd zastąpił Engelking jako przewodniczącą Międzynarodowej Rady Doradczej Państwowe muzeum w byłym obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Kluczowym kryterium nowej nominacji była „polska wrażliwość” - powiedział wówczas minister nauki Jarosław Gowin.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj2 Obserwuj notkę

There have been many comedians who have become great statesmen and vice versa.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (2)

Inne tematy w dziale Polityka