33 obserwujących
2328 notek
577k odsłon
385 odsłon

Wraca teoria o normańskim pochodzeniu Piastów? Sensacyjne odkrycia w grobowcach

Grobowiec odkryty w szwedzkim Birce już w XIX wieku. Uważany za wzorzec pochówku wikińskiego wojownika. Przyjęto, że pochowano w nim mężczyznę. Przeprowadzone ostatnio wyspecjalizowane badania DNA wykazały jednak, że była to kobieta.
Grobowiec odkryty w szwedzkim Birce już w XIX wieku. Uważany za wzorzec pochówku wikińskiego wojownika. Przyjęto, że pochowano w nim mężczyznę. Przeprowadzone ostatnio wyspecjalizowane badania DNA wykazały jednak, że była to kobieta.
Wykop SkomentujZainteresowanie budził trop wiodący na południe, za Karpaty. Już w pierwszej połowie IX wieku powstało państwo Wielkomorawskie. Pierwsze stabilne państwo słowiańskie, które funkcjonowało przez kilkadziesiąt lat i rosło w potęgę. Na początku X wieku tej państwowości zagrozili koczowniczy, Madziarzy, ze stepów naddunajskich. Węgierscy wojownicy konni budzili postrach w ościennych krajach. Prawie każdego roku wyruszali na zbrojne wyprawy na zachód i południe Europy siejąc spustoszenie. Nie oparło się im także potężne Państwo Wielkomorawskie, które Madziarzy ostatecznie rozbili. Po tej dacie archeologia obserwuje upadek wielkich miast Wielkomorawskich. Natomiast historia nie informuje o losach dwóch ostatnich władców Wielkomorawskich w tym ostatniego Świętopełka II, którzy po prostu znikają z kart historii. Uciekający przed Madziarami książęta Wielkomorawscy mogli przedostać się na północ. Był to dla nich jedyny bezpieczny kierunek. Część uchodźców mogła trafić do Wielkopolski i zaoferować Piastom pomoc w organizacji państwa, służąc swoim doświadczeniem. Mieszko I mógł być nawet synem pokonanego władcy Moraw Świętpełka II.Skąd pochodzą Piastowie? Rozwój badań naukowych coraz bardziej nas do tego przybliża. Informacji mogą nam udzielić sami zmarli członkowie dynastii piastowskiej a dokładnie ich genomy zawarte w materiale kostnym.Poznańscy naukowcy stworzyli zespół z udziałem archeologów, antropologów, biologów i bioinformatyków mających ustalić pochodzenie genetyczne ludności zamieszkującej tereny dzisiejszej Wielkopolski od czasów rzymskich. Badają też pochodzenie członków dynastii piastowskiej. Zaczęli od pobrania próbek z kości. Ustalono ponad 500 miejsc pochówku Piastów. Mieszko I i Bolesław Chrobry zostali pochowani w poznańskiej katedrze, lecz ich szczątki nie przetrwały do naszych czasów. Jak więc możliwe jest poznanie ich genomu? Ten sam chromosom, który miał Mieszko mieli wszyscy jego potomkowie w linii męskiej, praktycznie bez żadnych zmian. Badania mają potrwać kilka lat, prawdopodobnie wtedy upewnimy się, czy Piastowie byli obcymi przybyszami czy też pochodzili z terenów dzisiejszej Wielkopolski. Hipoteza o kaliskim pochodzeniu założycieli naszego państwa może stracić podstawy albo zyskać kolejny mocny argument.


Niedawno po raz pierwszy udało się ustalić haplogrupę chromosomu Y przedstawiciela rodu Piastów. Wywodzący się z niego książę mazowiecki Janusz III posiadał haplogrupę R1b. Nie jest ona typowa dla Słowian, co otwiera pole do spekulacji zwolennikom normańskiej teorii pochodzenia Piastów.

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura