Paweł Łęski Paweł Łęski
84
BLOG

Wokerati

Paweł Łęski Paweł Łęski Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

Deutschland erwache, Niemcy przebudźcie się, pisał współtwórca NSDAP, Dietrich Eckart.

Podobnie jak wcześniej „polityczna poprawność”, słowo „obudzony”, "wokeness", "wokerati" staje się coraz bardziej modne i ma oznaczać osobę świadomą i aktywnie zwracającą uwagę na ważne fakty i kwestie, zwłaszcza kwestie sprawiedliwości rasowej i społecznej. Staje się sposobem na ubieganie się o status ofiary, przepustkę do burzenia pomników. Choć to nic nowego bo przez stulecia grupy bojowników i radykalne reżimy nie tylko zabijały, ale także niszczyły historyczne i kulturowe artefakty zachowane i czczone przez ofiary. Dla Francji Oświecenia, bolszewików czy Republikanów hiszpańskiej wojny domowej to były chrześcijańskie miejsca kultu.


Dziś bardziej prawdopodobne jest, że będzie słowo "wokeness" , w ramach tolerancji represywnej, używane jak wcześniej "political correctness" jako kij na tych, którzy nie są dostatecznie przebudzeni lub dążą do takich wartości, które są obce przebudzonym.


Początki obudzonych, w tym kontekście dotyczą społeczności Afroamerykanów - sięgają co najmniej lat 60. XX wieku. Inspirowane przez czarnych muzyków, media społecznościowe i ruch BlackLivesMatter, termin ten wszedł do użycia dopiero w 2017 roku, kiedy to stał się tak modnym hasłem jak propagowany ich zbiór wartości. Niektórzy z tych lewicowców, którzy nie nadążali za tym trendem, czuli się porzuceni: jeśli nie podążasz za "wokeness" nie jesteś już wystarczająco progresywny.


Zamiast odrzucać całkowicie pojęcie przebudzenia, dzisiejsi lewicowi krytycy, aby nie przypisywać im zacofania i ciemnogrodu, często twierdzą, że te słowo to symbol pretensjonalności i „elitarności kulturowej” , i że nie ma aż tak wiele wspólnego z kwestiami sprawiedliwości rasowej i społecznej.

There have been many comedians who have become great statesmen and vice versa.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura