Blog
Salon24 Zdrowie
Salon24 Zdrowie
5 obserwujących 293 notki 233654 odsłony
Salon24 Zdrowie, 11 maja 2017 r.

Elektrowstrząsy to bardzo skuteczna forma leczenia depresji

438 12 0 A A A
Nowoczesna aparatura do elektrowstrząsów, fot. Wikimedia Commons
Nowoczesna aparatura do elektrowstrząsów, fot. Wikimedia Commons

W leczeniu depresji - obok farmakoterapii i psychoterapii - stosuje się również metody biologiczne, np. terapię magnetyczną lub terapię światłem. Według ekspertów najskuteczniejszą metodą są elektrowstrząsy.

W Polsce depresja dotyka co roku  ponad 300 mln osób, co stanowi 4 proc. populacji. Wśród metod leczenia elektrowstrząsy nie są zbyt popularne, ponieważ kojarzy się źle, jako forma opresji czy karania. Lekarze twierdzą, że jest to metoda skuteczna i bezbolesna.

Eksperci podkreślili, że jeśli rodzaj depresji jest odporny na leczenie farmakologiczne, to terapia elektrowstrząsami może być jedynym wyjściem. Skuteczność zabiegów elektrowstrząsowych sięga nawet 80-90 proc., a czasem już po pierwszych zabiegach można zaobserwować poprawę stanu psychicznego pacjentów.

Jak informuje WHO, depresja dotyka ludzi w różnym wieku, z różnych środowisk i mieszkających we wszystkich krajach. Jest przyczyną cierpień psychicznych i negatywnie wpływa na zdolność chorych do wykonywania nawet najprostszych codziennych czynności. W najgorszym przypadku depresja może być przyczyną samobójstwa i jest drugą najczęściej występującą przyczyną zgonów w grupie osób w wieku 15-29 lat.

Co dobrego dają nam smutek i łzy? (Dzień dobry TVN/x-news)


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Artykuł współfinansowany z funduszu prewencyjnego PZU.
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
Współpracujemy z portalem Medme

Tematy w dziale Rozmaitości