7 obserwujących
563 notki
1035k odsłon
829 odsłon

Elektrowstrząsy to bardzo skuteczna forma leczenia depresji

Nowoczesna aparatura do elektrowstrząsów, fot. Wikimedia Commons
Nowoczesna aparatura do elektrowstrząsów, fot. Wikimedia Commons
Wykop Skomentuj12

W leczeniu depresji - obok farmakoterapii i psychoterapii - stosuje się również metody biologiczne, np. terapię magnetyczną lub terapię światłem. Według ekspertów najskuteczniejszą metodą są elektrowstrząsy.

W Polsce depresja dotyka co roku  ponad 300 mln osób, co stanowi 4 proc. populacji. Wśród metod leczenia elektrowstrząsy nie są zbyt popularne, ponieważ kojarzy się źle, jako forma opresji czy karania. Lekarze twierdzą, że jest to metoda skuteczna i bezbolesna.

Eksperci podkreślili, że jeśli rodzaj depresji jest odporny na leczenie farmakologiczne, to terapia elektrowstrząsami może być jedynym wyjściem. Skuteczność zabiegów elektrowstrząsowych sięga nawet 80-90 proc., a czasem już po pierwszych zabiegach można zaobserwować poprawę stanu psychicznego pacjentów.

Jak informuje WHO, depresja dotyka ludzi w różnym wieku, z różnych środowisk i mieszkających we wszystkich krajach. Jest przyczyną cierpień psychicznych i negatywnie wpływa na zdolność chorych do wykonywania nawet najprostszych codziennych czynności. W najgorszym przypadku depresja może być przyczyną samobójstwa i jest drugą najczęściej występującą przyczyną zgonów w grupie osób w wieku 15-29 lat.

Co dobrego dają nam smutek i łzy? (Dzień dobry TVN/x-news)


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Artykuł współfinansowany z funduszu prewencyjnego PZU.
Wykop Skomentuj12
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie
Współpracujemy z portalem Medme

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości