w_koło_wojtek
prawda boli?!
3 obserwujących
293 notki
63k odsłony
96 odsłon

Pielgrzymka słowiańska – Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie

Wykop Skomentuj2

 Pielgrzymka słowiańska – Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie

 https://pl.wikipedia.org/wiki/Muzeum_Staro%C5%BCytnego_Hutnictwa_Mazowieckiego_w_Pruszkowie

 http://mshm.pl/

 Muzeum znajduje się idąc od stacji PKP na końcu ulicy Kościuszki w parku Potulickich w dawnych zabudowaniach gospodarczych za dworkiem, który obecnie jest USC.

 Zaraz za wejściem w głębi holu stoją trzy figury rzymskie: dwóch legionistów w kompletnym uzbrojeniu i obywatel rzymski w todze.

 Dalej w obejściu jest wstępna informacja o zawartości muzeum i eksponaty z czasów rzymskich: monety srebrne, szklanka przyżółknięta, hologram szklanki zdobionej postaciami rzymskimi (z tyłu także dla ilustracji autentyczne fragmenty tej szklanki w formie obrazka), naczynie „terra sigillata” – importowana ceramika wytłaczana z gliny.

 Właściwe muzeum mieści się po lewej stronie na piętrze w dwóch pomieszczeniach rozdzielonych korytarzem, jest to głównie kultura przeworska i metalurgia żelaza.

 Wystawa zaczyna się od rogownictwa, tj. bogatego zbioru wyrobów z rogu.

 Po drugiej stronie są ozdoby: głównie bursztyn.

 Dalej rolnictwo i eksponaty żelazne z nim związane: krój, radło, nasiona, groch, itd.

 Następnie mieszkalnictwo: sposób budowy domów oraz studni w różnych konstrukcjach drewnianych i plecionych wypełnianych gliną.

 Niewielka gablota ze zbiorem różnych wyrobów brązowych i żelaznych.

 Odtworzone pudełko drewniane ze specyficznym zamkiem: zamyka się samo, a do otworzenia potrzeba wygiętego haka-klucza i specjalnego sposobu postępowania.

 W następnej gablocie nadspodziewanie ozdobne kształtne elementy brązowe: sprzączki do pasów, itd.

 Drugie pomieszczenie skupia się już na samym starożytnym procesie metalurgii żelaza, pozostałościach po nim, narzędziach kowalskich i wyrobach żelaznych: głównie uzbrojeniu.

 Pytanie: A co te muzeum ma wspólnego ze Słowianami?

 Odpowiedz: Też miałem wątpliwości i pytałem tam młodego kustosza, czy Słowianie przejęli jakieś niedobitki kultury przeworskiej po masowych ruchach plemion po najeździe Hunów w 375 roku, stwierdził on, że nazewnictwo obiektów geograficznych przetrwało czasy najazdu Hunów, czyli Słowianie przychodząc na te ziemie po 200 latach musieli poznać w jakiś sposób te nazwy, więc chyba włączyli jakichś niedobitków kultury przeworskiej do swoich nowych zasiedleń.

 Krytyka:

• - Tradycyjnie: jeden z ochroniarzy był bardzo nieuprzejmy.

• - Brak rozsądkowej funkcjonalnej korekty projektu ekspozycji: w pomieszczeniach wystawienniczych mrok, chyba ma to mieć znaczenie symboliczne, ale po prostu utrudnia zapoznanie z ekspozycją.

• - W drugim pomieszczeniu porządnie zakonserwowane eksponaty żelazne: miecze, groty oszczepów, włóczni, strzał, zwalone w jednej gablocie na kupę! - zgroza!

• - Zamiast porządnej ekspozycji zabytków bzdurny cytat z jakiegoś dzieła „wybitnego” archeologa, który wiąże proces dymarski z ofiarami z istot żywych (konia), przecież na naszych terenach ludzie byli zbyt rozsądni, zbyt dorzeczni, by takie głupoty robić!

• - I głupota do kwadratu: wszędzie pełno monitorów dotykowych, gdzie owszem, wiele rzeczy mogę poczytać, ale przecież nie po to przychodzę do muzeum, by czytać, lecz by zetknąć się a autentykiem, zobaczyć przeszłość na własne oczy, nasycić i zachwycić się dawną kulturą.


Wykop Skomentuj2
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura