2 obserwujących
43 notki
74k odsłony
1762 odsłony

Panele fotowoltaiczne na wodzie - Energa OZE wdraża innowacyjną technologię

Panele PV pilotażowo zamontowane na wodzie w Łapinie, fot. energa.pl
Panele PV pilotażowo zamontowane na wodzie w Łapinie, fot. energa.pl
Wykop Skomentuj7

Energa OZE wdraża innowacyjny projekt pływających paneli fotowoltaicznych na wodzie. Powstaną na zbiorniku wodnym w Łapinie, w gminie Kolbudy.  Będzie to pierwsza tego typu inwestycja w Polsce.

Projekt zakłada instalację paneli fotowoltaicznych o mocy do 0,5 MW na zbiorniku wodnym przy eksploatowanej obecnie przez Energę OZE Elektrowni Wodnej Łapino. Powierzchnia paneli ma wynieść do 0,5 ha, czyli ok. 1,25% całkowitej powierzchni zbiornika. 

Kolbudy będą pierwszą gminą w Polsce, w której powstanie instalacja fotowoltaiczna na zbiorniku wodnym. Korzyścią z eksploatacji farmy będzie nie tylko nowa energia z OZE i poprawa wolumenu z odnawialnych źródeł w miksie wytwarzania w Grupie Energa (obecnie ponad 1/3).

Po pomyślnym pilotażu tego projektu, prowadzonym w ub. roku na niewielkiej instalacji o mocy zaledwie kilku kW, Energa OZE przystępuje do realizacji inwestycji na większą skalę. Pilotaż, którego celem było zbadanie wpływu zmieniających się warunków pogodowych na produktywność paneli, trwał dwanaście miesięcy i zakończył się pełnym sukcesem. Wersja testowa pływających paneli potwierdziła, że zastosowanie tej technologii w polskich warunkach pozwala zwiększyć ilość wyprodukowanej energii elektrycznej, pomimo tego, że warunki atmosferyczne w naszym kraju różnią się znacznie od regionów, w których PV na wodzie były dotąd stawiane – m.in. w Chinach, Korei Południowej czy Japonii.

image
Panele na wodzie w Łapinie, postawione w ramach pilotażu, fot. energa.pl

Zaletą instalacji PV na wodzie, braną pod uwagę przez spółkę przy decyzji o tej inwestycji, jest między innymi zwiększona (nawet o ok. 10%) wydajność wytwarzania energii w porównaniu do naziemnych farm fotowoltaicznych. Ponadto, wskazuje się pozytywny wpływ przez potencjalnie zmniejszoną intensywność parowania wody ze zbiorników wodnych, jak również rozwoju glonów w tych zbiornikach.

Panele na wodzie rozwiązują problemy typowe dla fotowoltaiki. Mowa tu m.in. o wzroście temperatury ogniw oraz zabrudzeń osadzających się na ich powierzchni. Umieszczenie instalacji na wodzie pozwala na lepsze chłodzenie modułów PV, co bezpośrednio przekłada się na zwiększenie ich sprawności. Ponadto, nad zbiornikami wodnymi unosi się o wiele mniej kurzu i pyłów. Dzięki temu, moduły w mniejszym stopniu ulegają zabrudzeniu.

Elektroownie fotowoltaiczne posadowione na wodzie są stawiane w wielu miejscach na świecie, m.in. w Japonii, Chinach, Korei Południowej. Pływające farmy fotowoltaiczne osiągają tam łącznie nawet kilkaset MW mocy zainstalowanej. Technologia ta coraz częściej wykorzystywana jest także w Europie - w Holandii, Wielkiej Brytanii, Francji.

ja

Wykop Skomentuj7
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka