fot. Canva
fot. Canva

PE za wprowadzeniem limitu płatności gotówką. Teraz kolejny krok

Redakcja Redakcja Pieniądze Obserwuj temat Obserwuj notkę 63
Przepisy w tej sprawie przyjął w środę Parlament Europejski. Jeśli zatwierdzi je Rada, zakaz płatności gotówką powyżej określonej kwoty zostanie wprowadzony.

Eurodeputowani chcą, żeby płatności gotówką były dozwolone tylko do określonej kwoty. Przepisy mają przeciwdziałać praniu brudnych pieniędzy. - Parlament Europejski (PE) przyjął pakiet przepisów wzmacniających zestaw narzędzi UE do walki z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu - podano w środę w oficjalnym komunikacie.

Limit płatności gotówką a kluby piłkarskie

Jedną z regulacji będzie limit transakcji, jakie będzie można przeprowadzić w gotówce. Będzie to 10 tys. euro - czyli równowartość obecnie ok. 43 tys. złotych. Co ważne, limit nie będzie dotyczył "płatności między osobami prywatnymi w kontekście nieprofesjonalnym". W praktyce oznacza to, że gotówką nie zapłacimy już np. za większą usługę remontową. 

Przepisy będą wpływały też na rozliczenia między firmami. Jeśli przepisy zostaną przyjęte, to wejdzie w życie obowiązek legitymowania osób płacących gotówką powyżej 3 tys. euro za wybrane zakupy.

Do tego nowe obowiązki będą nałożone na kluby piłkarskie. Od 2029 roku, te z nich, które są zaangażowane w transakcje o wysokiej wartości - np. ze sponsorami - będą musiały weryfikować tożsamość swoich klientów, monitorować i zgłaszać wszelkie podejrzane transakcje.


Powstanie specjalny urząd

We Frankfurcie powstanie urząd przeciwdziałaniu praniu pieniędzy. - Zadaniem Agencji AMLA będzie bezpośredni nadzór nad najbardziej ryzykownymi podmiotami finansowymi, interweniowanie w przypadku błędów w nadzorze, występowanie jako centralny ośrodek dla organów nadzoru i mediacja w sporach między nimi. AMLA będzie również nadzorować wdrażanie ukierunkowanych sankcji finansowych - podaje PE.

MD

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka