Grupa Orlen: Ruszyła budowa bazy serwisowej dla farmy wiatrowej Baltic Power. Fot. Pixabay / zdjęcie ilustracyjne
Grupa Orlen: Ruszyła budowa bazy serwisowej dla farmy wiatrowej Baltic Power. Fot. Pixabay / zdjęcie ilustracyjne

Grupa Orlen rusza z nowym projektem. Kluczowa infrastruktura dla Baltic Power

Redakcja Redakcja OZE Obserwuj temat Obserwuj notkę 6
W Łebie rozpoczęła się budowa bazy serwisowej do obsługi morskiej farmy wiatrowej Baltic Power - poinformował w piątek Orlen. Baza, na terenie której znajdą się m.in. magazyny części zamiennych i warsztat, zostanie oddana w 2025 r. i będzie obsługiwała farmę wiatrową co najmniej przez 25 lat.

Grupa Orlen: Ruszyła budowa bazy serwisowej dla farmy wiatrowej Baltic Power

"W Łebie rozpoczęły się prace przy budowie bazy serwisowej, która będzie obsługiwać morską farmę wiatrową Baltic Power" - poinformował w piątkowym komunikacie Orlen. Projekt budowy farmy wiatrowej na Bałtyku koncern realizuje wspólnie z kanadyjskim Northland Power. "Baza serwisowa w Łebie będzie gotowa w 2025 r., na rok przed uruchomieniem farmy Baltic Power" - zaznaczył koncern.

Jak wyjaśnił Orlen, baza serwisowa będzie portem macierzystym dla jednostek transportujących sprzęt i personel techniczny odpowiadający za utrzymanie farmy wiatrowej na Bałtyku - baza, która zatrudni ok. 60 pracowników, "będzie obsługiwała farmę przez cały cykl jej życia, czyli minimum 25 lat".


"Projektom morskiej energetyki wiatrowej towarzyszą znaczące inwestycje w infrastrukturę na lądzie"

Cytowany w komunikacie Prezes Orlenu Daniel Obajtek podkreślił, że "projektom morskiej energetyki wiatrowej towarzyszą znaczące inwestycje w infrastrukturę na lądzie". Przypomniał, że w gminie Choczewo powstaje już stacja umożliwiająca odbiór energii z morza, a w Świnoujściu terminal instalacyjny Orlen Neptun, który posłuży m.in do budowy Baltic Power.

"Łeba jest kolejną lokalizacją, która będzie pełniła ważną funkcję w ekosystemie obsługi polskiej branży offshore wind" - dodał Obajtek. Zaznaczył przy tym, że baza serwisowa, będąca w stanie szybko odpowiadać na bieżące potrzeby eksploatacyjne, będzie kluczowa dla utrzymania maksymalnej wydajności farmy wiatrowej Baltic Power.

Zgodnie z informacją w Łebie na powierzchni ok. 1,1 ha zlokalizowane będą m.in. magazyn części zamiennych farm oraz warsztat, a nabrzeże bazy serwisowej będzie mogło przyjąć jednostki o długości 35 metrów. Baza będzie obsługiwana na stałe przez trzy, cztery specjalistyczne jednostki przeznaczone do transportu sprzętu i personelu serwisowego. Każda z nich będzie zabierać na pokład do 24 techników z pełnym wyposażeniem. "Szacunkowy koszt inwestycji to ok. 62 mln zł" - przekazał koncern.


Pracę techników będzie wspierał system informatyczny do zarządzania produkcją

Orlen zwrócił uwagę, że do najważniejszych zadań operujących z bazy techników będzie należało utrzymanie prawidłowej pracy farmy wiatrowej m.in. poprzez cykliczne przeglądy turbin wiatrowych. "W ich trakcie serwisanci będą weryfikowali wydajność, zużycie i parametry działania poszczególnych elementów turbin, zgodnie ze ściśle określonymi procedurami, a w razie konieczności dokonywać bieżących napraw" - wyjaśnił koncern. Jak podkreślił, pracę techników będzie wspierał system informatyczny do zarządzania produkcją, który monitorując na bieżąco efektywność farmy, będzie również wskazywał turbiny lub ich elementy wymagające np. rutynowej wymiany.

"Przy wyborze lokalizacji baz serwisowych kluczowe znaczenie ma ich odległość od inwestycji, zapewniająca najkrótszy czas dotarcia ekip serwisowych do farmy. W przypadku bazy serwisowej dla Baltic Power będzie to zaledwie 40 minut, co możemy uznać za bardzo dobry wynik. Liczymy też, że ok. 60 nowych miejsc pracy, jakie stworzy nasz projekt, będzie realnym wsparciem dla lokalnego rynku pracy w Łebie i jej okolicach" – zaznaczył członek zarządu Baltic Power Jens Poulsen.

Orlen: Morska farma wiatrowa Baltic Power to najbardziej zaawansowany projekt offshore wind w Polsce

Według Orlenu "morska farma wiatrowa Baltic Power to najbardziej zaawansowany projekt offshore wind w Polsce". Koncern przypomniał, że etap przygotowania inwestycji zakończono we wrześniu ubiegłego roku wraz z pozyskaniem pełnego finansowania od 25 międzynarodowych instytucji finansowych. Projekt, jak wspomniano, posiada niezbędne pozwolenia na budowę, a także kontrakty na wszystkie kluczowe komponenty.

Orlen podkreślił, że "Baltic Power będzie jedną z pierwszych na świecie farm, na której zainstalowane zostaną turbiny wiatrowe o mocy 15 MW i pierwszą na świecie, której znaczna część wież turbin zostanie wykonana z niskoemisyjnej stali". Koncern podał jednocześnie, że "wraz z zakończeniem budowy w roku 2026 Baltic Power będzie pierwszą operującą na Bałtyku polską morską farmą wiatrową, która pokryje 3 proc. krajowego zapotrzebowania na energię, ograniczając przy tym emisje CO2 o około 2,8 mln ton rocznie".


Grupa Orlen - multienergetyczny koncern

Grupa Orlen to multienergetyczny koncern, który posiada m.in. rafinerie w Polsce, w Czechach i na Litwie. Zarządza także segmentem petrochemicznym i segmentem wydobywczy węglowodorów. Rozwija jednocześnie segment odnawialnych źródeł energii i planuje rozwój bezpiecznej energetyki jądrowej - do 2030 r. zamierza uruchomić co najmniej jeden mały reaktor jądrowy SMR.

W lutym 2023 r. zaktualizowano strategię Grupy Orlen do 2030 r., uwzględniając jej priorytetowe cele, zwłaszcza po fuzji z Grupą Energa, Grupą Lotos i PGNiG. Zgodnie z tym dokumentem, do końca dekady koncern ma zainwestować ponad 320 mld zł, przy czym ok. 40 proc. tych nakładów ma być przeznaczone na "zielone inwestycje", jak np. energetyka wiatrowa na morzu i lądzie, a także fotowoltaika, biogaz i biometan, biopaliwa, elektromobilność oraz "zielony wodór".

Zgodnie ze strategią, do końca tej dekady Grupa Orlen planuje osiągnąć 9 GW mocy zainstalowanych w odnawialnych źródłach energii. "Realizacja wszystkich projektów morskich farm wiatrowych, jakie znajdują się obecnie w portfelu koncernu, zapewni mu ok. 6,4 GW nowych, zeroemisyjnych mocy wytwórczych i przyczyni się do osiągnięcia celu neutralności emisyjnej firmy w 2050 r." - informował niedawno Orlen. 

KW

Źródło zdjęcia: Grupa Orlen: Ruszyła budowa bazy serwisowej dla farmy wiatrowej Baltic Power. Fot. Pixabay / zdjęcie ilustracyjne

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka