94 obserwujących
1525 notek
3016k odsłon
351 odsłon

Co się dzieje w Syrii - 22.04.2019.

Wykop Skomentuj2

Politycy czołowych państw zachodnich lubią mówić o takich wartościach jak demokracja i prawa człowieka. Twierdzą też, że bronią porządku światowego, opartego na tych zasadach.

Ile wart są te deklaracje, widzimy na przykładzie wojny gospodarczej Zachodu przeciw Syrii. Sankcje Zachodu, USA i Unii Europejskiej (UE) przeciwko Syrii uderzyły szczególnie w ludność kraju umęczonego wojną. Zostało to ostatnio odnotowane przez Europejską Radę ds. Stosunków Zagranicznych (ECFR). Jest to „wojna z gospodarką syryjską”,zgodnie z postem na stronie internrtowej ECFR.

Od końca ubiegłego roku Stany Zjednoczone i UE nałożyły nowe sankcje na osoby fizyczne, firmy i organizacje, które skierowane są również przeciw osobom z innych krajów w przypadku prowadzenia interesów z Syrią. Nowe środki są wyraźnie przeciwne rządowi Syrii i prezydentowi Baszarowi al-Assadowi. Zgodnie z uwagami ECFR sankcje zwiększyły cierpienie ludności.

Zanim UE zdobyła Pokojową Nagrodę Nobla w 2012 roku, była (UE) od dawna u boku państw, które eskalowały bunt wewnętrzny części ludności syryjskiej w konflikt zbrojny, a następnie w wojnę regionalną i międzynarodową. Wszystkie próby dialogu ze strony syryjskiego rządu i syryjskiej opozycji zostały odrzucone przez członków opozycji za granicą, którzy również byli wspierani przez UE.

Kiedy Pokojowa Nagroda Nobla została przekazana UE, trwała wojna w Syrii. Dostawy broni, rozmieszczenie wywiadu wojskowego i sił specjalnych w Turcji i Ammanie były w tym czasie w toku, a kolejna bardzo europejska broń ukazała także swój niszczycielski potencjał:„jednostronne sankcje gospodarcze UE”.

Kraj jest karany

Według ONZ środki ekonomiczne są wykorzystywane przez państwo - lub federację państw takich jak UE - aby zmusić inne państwo do zmiany polityki. Konkretnie, środki te oznaczają, że embargo handlowe jest nakładane na inne państwo i że przepływy finansowe i inwestycyjne są blokowane. Osoby, które mają polityczny lub ekonomiczny wpływ na rząd państwa, które ma zostać ukarane lub upokorzone, również zostaną ukarane przez zamrożenie ich aktywów lub zakazanie im podróżowania.

UE początkowo wstrzymała stosunki handlowe z Syrią w sektorze ropy i gazu w maju 2011 r. Europejskim liniom lotniczym zakazano kierowania się na syryjskie lotniska. Z drugiej strony syryjskie linie lotnicze początkowo pozbawione były obsługi technicznej swoich samolotów, a następnie zezwolenia na lądowanie na europejskich lotniskach. Zaprzestano współpracy z Central Bank of Syria, aby firmy, które współpracowały z europejskimi firmami, nie mogły już dokonywać zakupów.

Import części zamiennych i wiele innych zostały zablokowane na tej podstawie, że służyły „reżimowi syryjskiemu, by uciskać lud”. Co roku sankcje zostały rozszerzone i zaostrzone przez UE. Protesty i apele Syrii i organizacji ONZ o zaprzestanie stosowania środków karnych były ignorowane przez UE każdego roku.

Sankcje pogarszają cierpienia Syryjczyków

W maju 2018 r. dyplomata ONZ Idriss Jazairy odbył podróż po Syrii, zbierając informacje na temat skutków sankcji gospodarczych. Po rozmowach z przedstawicielami rządu, przedstawicielstwami zagranicznymi, stowarzyszeniami handlowymi, agencjami ONZ i społeczeństwem obywatelskim sprawozdawca ONZ stwierdził, że jednostronne sankcje zaostrzają kryzys humanitarny w Syrii.

Martwił się, bo pilnie potrzebna pomoc nie dociera do ludności, ponieważ „podmiotom humanitarnym odmawia się dostępu do pomocy humanitarnej, które to środki są możliwe w ramach jednostronnego systemu kar wobec Syrii”.

Wojna mocno uderzyła w syryjską gospodarkę, produkt narodowy brutto spadł o dwie trzecie, połowa Syryjczyków w wieku produkcyjnym jest bezrobotna, waluta syryjska jest warta tylko jedną dziesiątą wartości z 2010 r. Jedzenie jest średnio osiem razy droższe. Podobnie jak w 2011 r. jedna trzecia Syryjczyków nie może sobie pozwolić na wszystkie niezbędne produkty żywnościowe.

Sankcje zapobiegają pomocy humanitarnej

Zdaniem specjalnego sprawozdawcy ONZ konsekwencje wojny są katastrofalne. Ale środki karne sprawiły, że sytuacja była jeszcze gorsza. „Syryjczycy nie powinni cierpieć za ten międzynarodowy konflikt z jego niesamowitą złożonością”.

Nie tylko Syryjczycy są narażeni na niepewność społeczną, zdrowotną i ekonomiczną, ale także ci, którzy chcą pomagać Syrii lub robić z nią interesy, zostają ukarani. Zapewniają to sankcje finansowe nałożone przez USA. Firmy, które chcą dostarczać, mogą zostać zidentyfikowane na podstawie płatności na ich kontach i ukarane.

To samo dotyczy firm ubezpieczeniowych, które ubezpieczają towary handlowe, firm transportowych, które dostarczają towary. Konsekwencją tego są „nieregularne mechanizmy transferu”. Zwiększa to koszty, opóźnienia, zmniejsza przejrzystość i sprawia, że ​​„w niektórych przypadkach przedsiębiorstwa po prostu nie mogą dostarczyć towaru do Syrii”.

Wykop Skomentuj2
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale