94 obserwujących
1526 notek
3035k odsłon
  288   0

1999 - wojna NATO przeciw Jugosławii

Minęło 20 lat od napaści wojsk NATO na Jugosławię, na której miasta przez 78 dni zrzucali amerykańscy, brytyjscy i niemieccy piloci tysiące bomb.

Dzisiaj czytamy w mainstreamie o przyczynach i celach masowych bombardowań suwerennego kraju:

Przyczyny operacji

• czystki etniczne i exodus ludności Kosowa

• fiasko rozmów w Rambouillet

Cele operacji

• zakończenia działań zbrojnych

• zmuszenie do wycofania serbskich jednostek z Kosowa

• wymuszenie zgody na rozmieszczenie sił pokojowych

• wymuszenie zgody na powrót uchodźców

• wymuszenie powrotu do negocjacji pokojowych

.

A w istocie było inaczej, całkiem inaczej. Kilka miesięcy później, jesienią 1999 roku, zebrali się w Berlinie znawcy przedmiotu i ludzie dobrej woli zarazem, którzy przedstawili prawdziwy obraz zdarzeń w celu zaskarżenia winnych tej napaści przed Europejskim Trybunałem. Ich referaty zostały opublikowane w formie książki, zatytułowanej "Die Wahrheit über den NATO-Krieg gegen Jugoslawien" ["Prawda o wojnie NATO przeciw Jugosławii"]. Książkę tę przysłał mi bloger @krysz.

.

Mówi były (już wtedy)  minister sprawiedliwości USA, Ramsey Clark:   "USA, Niemcy i NATO działały już co najmniej od 1981 roku w celu rozbicia Jugosławii na wiele części, by osłabić słowiańskie i muzułmańskie grupy ludności". W tym celu Amerykanie przy pomocy międzynarodowych banków przyczynili się do kryzysu gospodarczego, a następnie aktywnie - m.in. przez uzbrojenie - wspierali grupy opozycyjne i buntujące się przeciw rządowi w Belgradzie.

.

By dokonać inwazji, wykorzystały państwa zachodnie mainstreamowe media, które przekazywały nieprawdziwe informacje o rzekomych czystkach etnicznych, masowych egzekucjach i gwałtach na muzułmankach, dokonywanych przez Serbów. Po wojnie szukali patolodzy śladów tych zbrodni, których jednak nie znaleziono.

.

Państwa NATO napadły na Jugosławię bez zgody Rady Bezpieczeństwa ONZ i bez wypowiedzenia wojny. 'Bohaterscy'  lotnicy zrzucali bomby z wysokich pułapów, by nie być zestrzelonym przez serbską obronę przeciwlotniczą. Dokonali okrutnych zniszczeń miast, infrastruktury cywilnej, mostów, dróg i zakładów przemysłowych. Pod NATO-wskimi bombami, zrzuconymi na Belgrad i inne miasta, zginęło około 2 500 ludzi, z których 30% było dziećmi.

.

Więcej o tym napiszę w następnej notce.

Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale