153 obserwujących
8126 notek
21443k odsłony
3532 odsłony

Bunt sędziego w Trybunale Konstytucyjnym. Domaga się dymisji Julii Przyłębskiej

Prezes TK Julia Przyłębska, fot. trybunal.gov.pl
Prezes TK Julia Przyłębska, fot. trybunal.gov.pl
Wykop Skomentuj187

Sędzia Trybunału Konstytucyjnego Jarosław Wyrembak rozesłał pismo do wszystkich sędziów TK, w którym domaga się dymisji Julii Przyłębskiej. Sędzia formułuje w nim poważne zarzuty wobec prezes TK, m.in. łamanie prawa.

Jarosław Wyrembak został zgłoszony do Trybunału Konstytucyjnego przez PiS w styczniu 2018 roku. 17 września Wyrembak napisał pierwsze pismo, w którym domagał się zwołania Zgromadzenia Ogólnego Sędziów TK, by podczas niego Przyłębska wytłumaczyła się ze stylu swych rządów w TK. Ponieważ pozostało bez reakcji, wysłał kolejny list, tym razem do wiadomości wszystkich sędziów Trybunału.

Wyrembak zarzuca w nim Przyłebskiej wstrzymanie wniosku o zbadanie zgodności ustawy antyaborcyjnej z konstytucją - wysłała go w 2017 grupa posłów PiS. Prezes TK odkładała tę sprawę w nieskończoność i w efekcie nie została rozpatrzona w poprzedniej kadencji Sejmu.

"Za bezwzględnie niedopuszczalne uznaję blokowanie możliwości rozpoznania przez Trybunał Konstytucyjny jakiejkolwiek sprawy w oparciu o argument kalendarza wyborczego. Niedopuszczenie do rozpoznania wniosku Grupy Posłów (...), dotyczącego ochrony płodu ludzkiego (...) z uwagi na wybory parlamentarne (...) według mojego stanowiska, może być oceniane jako forma aktywności politycznej, z nadużyciem uprawnień (...)" - napisał sędzia Wyrembak.

image
Sędzia Jarosław Wyrembak, fot. trybunal.gov.pl

Twierdzi też, że Przyłębska manipuluje składami orzekającymi. Wyrembak miał być w grupie sędziów zajmujących się legalnością KRS, ale po tym, jak zapowiedział, że złoży zdanie odrębne do wyroku, został usunięty z listy. "Za bezwzględnie niedopuszczalne uznaję usuwanie sędziego ze składu orzekającego w jakiejkolwiek sprawie bez żadnych ważnych przyczyn (...) przypadek usunięcia mnie ze składu orzekającego w sprawie K 12/18, dotyczącej Krajowej Rady Sądownictwa - po zapowiedzi zgłoszenia zdania odrębnego" - napisał sędzia TK.

Zarzuca też prezes TK, że dobiera takie terminy obrad, by niektóry sędziowie nie mogli brać w nich udziału. Oskarża ją także o namawianie sędziów do umarzania jak największej liczby postępowań, aby poprawić statystyki Trybunału.

Wyrembak zarzuca również szefowej TK wyniesienie z gabinetu w czasie jego nieobecności, i bez porozumienia z nim, dokumentacji wielu spraw pozostających w toku rozpoznawania - wraz z projektami merytorycznych rozstrzygnięć.

Z tych powodów prawnik apeluje do sędziów TK o poparcie uchwały, wzywającej Julię Przyłębską do dymisji.  "Kilkanaście miesięcy sprawowania służby sędziego Trybunału Konstytucyjnego (...) pozwoliło mi poznać i zrozumieć rzeczywistość różnych praktyk wpisujących się w funkcjonowanie Trybunału Konstytucyjnego. (...) narzucają mi one konieczność złożenia wniosku o przeprowadzenie w trakcie najbliższego posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Trybunału Konstytucyjnego dyskusji i głosowania nad uchwałą apelującą do Pani Prezes Trybunału o zrzeczenie się stanowiska Prezesa Trybunału" - czytamy w liście Wyrembaka.

ja

Wykop Skomentuj187
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka