154 obserwujących
8139 notek
21470k odsłon
2661 odsłon

Atak neonazistów na rozdających jedzenie bezdomnym. Napastnik trafi do więzienia

Akcja "Jedzenie zamiast bomb". fot. Facebook
Akcja "Jedzenie zamiast bomb". fot. Facebook
Wykop Skomentuj101

Niedaleko wyjścia z metra Centrum w Warszawie grupa neonazistów zaatakowała punkt wydawania posiłków osobom bezdomnym.

W ostatnią niedzielę członkowie organizacji Food Not Bombs (FNB) rozdawali przed wejściem do stacji metra Centrum posiłki potrzebującym. Na nagraniu umieszczonym na koncie FNB na Facebooku widać, jak trzech mężczyzn podchodzi do osób związanych z tą organizacją i niszczy im baner. 

„Oblano nas gazem, poszarpano oraz zwyzywano. Chłopcy agresywnie mówili, że pomagamy nierobom i nieudacznikom oraz że oni kochają wojnę i Hitlera (sic!), dlatego są przeciwni naszej akcji” – pisali na Facebooku działacze grupy.

Oprócz aktywistów pobite zostały także postronne osoby, które stanęły w obronie atakowanych. „Dziękujemy też bardzo przechodniom, którzy zareagowali w tej sytuacji i pomagali, za co również oberwali gazem czy pięścią. To naprawdę przywraca wiarę w ludzi. Solidarność naszą bronią!” – napisano na profilu Food Not Bombs Warszawa.


Jeszcze tego samego dnia policjanci zatrzymali w związku ze sprawą 16-letniego mężczyznę. Następnego dnia zatrzymano 22-latka. Drugiemu z mężczyzn śledczy przedstawili łącznie siedem zarzutów, w tym zarzut publicznego propagowania faszystowskiego ustroju państwa (art. 256 kk).

Pozostałe zarzuty dotyczą naruszenia nietykalności cielesnej zarówno członków FNB jak i osób, które zareagowały na napaść (art. 217 a kk oraz art. 217 kk), znieważenia (art. 216 kk) oraz zmuszania pokrzywdzonych przemocą do określonego zachowania (art. 191 par. 1 kk). Jak poinformował prok. Łukasz Łapczyński, zarzuty te dotyczą popełnienia przestępstw w warunkach występku chuligańskiego. Ponadto czyny z art. 217 kk oraz 216 kk, ścigane z oskarżenia prywatnego, prokurator objął ściganiem z urzędu.

"Po wykonaniu czynności z podejrzanym prokurator skierował do sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie. Posiedzenie aresztowe odbyło się dziś rano. Sąd podzielił argumentację wskazaną we wniosku prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy" - poinformował prok. Łapczyński.

Policjanci ustalili również dane trzeciego mężczyzny biorącego udział w zajściu. Jest on w dalszym ciągu poszukiwany.

Jedzenie Zamiast Bomb (ang. Food Not Bombs) to oddolna inicjatywa polegająca na rozdawaniu osobom potrzebującym wegetariańskich lub wegańskich posiłków. Akcjom towarzyszy przekaz antywojenny.

Ruch Food Not Bombs powstał w latach 80. w Wielkiej Brytanii i od tamtego czasu rozprzestrzenił się na cały świat. W Polsce akcje rozdawania posiłków w ramach FNB odbywają wię w większości większych miast. W Warszawie akcja odbywa się cyklicznie - w każdą niedzielę o godzinie 18 przy stacji metra Centrum.

KJWykop Skomentuj101
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo