Wyborcy PiS też chcą przełożenia wyborów prezydenckich? Wyniki sondażu IBRiS

Prezes PiS Jarosław Kaczyński i szef Porozumienia, wicepremier Jarosław Gowin. Fot. PAP/Leszek Szymański
Prezes PiS Jarosław Kaczyński i szef Porozumienia, wicepremier Jarosław Gowin. Fot. PAP/Leszek Szymański

Wyborcy PiS i opozycji są zaskakująco zgodni w sprawie przesunięcia wyborów - wynika z sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej”, opublikowanego w poniedziałkowym wydaniu dziennika. 

Jak wykazało badanie, 77,4 proc. respondentów uważa, że zaplanowane na 10 maja wybory prezydenckie trzeba odłożyć o rok. „Pomysł wydłużenia kadencji prezydenta Andrzeja Dudy i przesunięcia wyborów »zdecydowanie dobrze« ocenia 43,1 proc. ankietowanych, a »raczej dobrze« 34,3 proc. Źle do tej idei odnosi się tylko 13,8 proc. ankietowanych. Zdania nie ma 8,7 proc. respondentów” - czytamy. 

Z sondażu IBRiS dla „Rz” wynika, że „przesunięcie wyborów popierają w zbliżonym stopniu wyborcy prezydenta Andrzeja Dudy, jak i Małgorzaty Kidawy-Błońskiej (KO)”. „W tym pierwszym przypadku to 74 proc. pozytywnych ocen, w tym drugim – 88 proc.” - napisano. 

Gazeta zwraca uwagę, że „do tej pory w obozie Zjednoczonej Prawicy dominowało przesłanie, że wybory odbędą się 10 maja, ewentualnie – że z decyzją o ich przesunięciu trzeba poczekać kilka tygodni”, ale w piątek „coś zaczęło się zmieniać”. 

Jarosław Gowin
Jarosław Gowin: Wybory można byłoby odłożyć, ale warunkiem powinna być zgoda opozycji. Fot. PAP/Leszek Szymański

 W artykule przypomniano, że „także w piątek wicepremier Jarosław Gowin (Porozumienie) stwierdził, że wybory można byłoby odłożyć, ale warunkiem powinna być zgoda opozycji”. „Później - w sobotę na antenie TVP Info - o tym, że wybory mogą nie odbyć się w terminie, po raz pierwszy powiedział prezydent Andrzej Duda. «»Mam nadzieję, że będą warunki do przeprowadzenia wyborów, ale gdyby się tak działo, że epidemia będzie szalała, i że będziemy cały czas musieli trzymać dyscyplinę, ograniczenia, jakie są w tej chwili, to myślę, że ten termin wyborów wtedy może się okazać nie do utrzymania«” – stwierdził prezydent. 

Dziennik przytacza również stanowiska opozycji. „Władysław Kosiniak-Kamysz nie ma w tej sprawie wątpliwości. Od dłuższego czasu przekonuje, że elekcję trzeba przełożyć. Koalicja Obywatelska także nie widzi możliwości głosowania” - czytamy. 

Sondaż IBRiS dla „Rzeczpospolitej” wykonano w dniach 27-28 marca na 1100-osobowej grupie respondentów metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

KW

Lubię to! Skomentuj260 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka