164 obserwujących
8951 notek
23684k odsłony
1695 odsłon

Ukraiński metropolita Paweł: Koronawirus karą za grzechy. Duchowny trafił do szpitala

Prawosławny mnich przed kijowską Ławrą Peczerską. Fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO
Prawosławny mnich przed kijowską Ławrą Peczerską. Fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO
Wykop Skomentuj56

W jednym z najważniejszych klasztorów prawosławnych na Ukrainie - kijowskiej Ławrze Peczerskiej, zdiagnozowano ponad 90 przypadków zakażenia koronawirusem. 

Sześćdziesiąt trzy infekcje wykryto w ławrze w ciągu ostatniej doby. 

Według źródeł internetowej gazety „Ukraińska Prawda” wśród zakażonych jest przełożony ławry, metropolita Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego, Paweł. Przebywa on szpitalu. 

Media przypominają, że wcześniej metropolita Paweł wzywał wiernych, by mimo wprowadzonych w kraju ograniczeń związanych z koronawiursem przychodzić do świątyń, przyprowadzać dzieci, całować ikony, a epidemię nazwał „zapłatą za grzechy”.

Mer Kijowa Witalij Kliczko Kliczko ogłosił, że miejska komisja ds. sytuacji nadzwyczajnych podjęła decyzję o zamknięciu ławry na kwarantannę. Klasztor już tydzień temu poinformował na swojej stronie internetowej o zamknięciu, jednak, jak zaznaczają media, m.in. ukraińska redakcja BBC, na jego teren wciąż mogli przychodzić wierni, a w Niedzielę Palmową odbyło się tam święcenie gałązek wierzbowych. 

Ławra Peczerska, Kijów, koronawirus
Pracownik medyczny mierzy temperaturę kobiecie przed wejściem do Ławry Peczerskiej. Fot. PAP/EPA/OLEG PETRASIUK

Do klasztoru uda się grupa pracowników medycznych, którzy przeprowadzą testy, oraz ma tam być dostarczony przenośny rentgen. – Mamy mieć prawdziwy obraz ogniska zachorowań – zaznaczył Kliczko. 

Przekazał, że ogółem w Kijowie w ciągu minionej doby potwierdzono 79 zachorowań na Covid-19, w tym 63 w ławrze. 

Wejścia na teren klasztoru w poniedziałek zablokowała policja - podaje ukraińska redakcja BBC. Policjanci przekazali, że bez specjalnego pozwolenia nikt nie może wejść na teren ławry ani go opuścić. 

Cerkiew Prawosławna Ukrainy Patriarchatu Moskiewskiego poinformowała, że w niedzielę zmarł jeden z zakonników Ławry Peczerskiej, który cierpiał na zapalenie płuc. Według Cerkwi u zakonnika nie zdiagnozowano zakażenia koronawirusem. W poniedziałek przekazano informację o drugim zmarłym zakonniku. „Dziś w szpitalu odszedł do wieczności kolejny zakonnik Ławry, okoliczności jego śmierci jeszcze nie podano” - napisano na Facebooku. 

KW

Wykop Skomentuj56
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka