154 obserwujących
7998 notek
21096k odsłon
2895 odsłon

Trzaskowski obiecał Zielonym, że jako prezydent wstrzyma przekop Mierzei Wiślanej

Rafał Trzaskowski przy zamkniętym przejściu granicznym w Lubieszynie, fot. PAP/Marcin Bielecki
Rafał Trzaskowski przy zamkniętym przejściu granicznym w Lubieszynie, fot. PAP/Marcin Bielecki
Wykop Skomentuj197

Rada Krajowa Zielonych zaakceptowała Rafała Trzaskowskiego jako kandydata na prezydenta. Zgodził się on na realizację ich postulatów, jak legalizacja związków partnerskich, medycznej marihuany oraz zatrzymanie przekopu Mierzei Wiślanej.  - Nie dopuścimy do zatrzymania tej inwestycji - zapowiedział minister Marek Gróbarczyk.

Wśród 21 postulatów Zielonych, które zaaprobował Trzaskowski są m.in.: odejście od węgla do 2040 r., a w ogrzewaniu domów do 2030 r., powołanie Rady ds. Klimatu i Transformacji Energetycznej, zatrzymanie przekopu Mierzei Wiślanej, powiększenie i tworzenie nowych parków narodowych, powołanie rzecznika praw zwierząt, wprowadzenie zakazu hodowli na futra, chowu klatkowego i uboju rytualnego, wprowadzenie związków partnerskich, wetowanie ustaw dążących do zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej, wprowadzenie do szkół edukacji klimatycznej i legalizacja marihuany medycznej.

Inne postulaty to: zwiększenie inwestycji na wymianę starych pieców, zaostrzenie kontroli nad emisjami przemysłowymi, uchwalenie nowej ustawy o lasach, zaostrzenie ustawy o ochronie przyrody pod kątem zgód na wycinkę drzew, stworzenie programu walki z suszą, nadanie koniom statusu zwierząt towarzyszących, wprowadzenie moratorium na polowania na ptaki, nowelizacja ustawy do walki z ASF, prowadzenie polityki Europejskiego Zielonego Ładu, wsparcie rozwoju transportu kolejowego i wprowadzenie transparentności finansowania kościołów.

Gróbarczyk ocenił stanowisko Trzaskowskiego dotyczące wstrzymania przekopu Mierzei Wiślanej jako wyraz hipokryzji. Jego zdaniem deklaracja Rafała Trzaskowskiego dotycząca zatrzymania budowy przekopu Mierzei Wiślanej jest szkodliwa i godzi w bezpieczeństwo państwa. Dodał, że wykonawca realizuje prace zgodnie z prawem polskim i unijnym, zgodnie z wszelkimi pozwoleniami.

Aktualnie w rejonie Zatoki Gdańskiej kontynuowane są prace związane z pogrążaniem ścianki szczelnej nabrzeża południowego. Zaawansowanie tych robót to ponad 50 proc. Zakończono z kolei pogrążanie ścianki szczelnej na nasadzie falochronu zachodniego. W rejonie kanału żeglugowego toczą się roboty ziemne i roboty żelbetowe pod fundamentami przyszłych mostów. W rejonie Zalewu Wiślanego rozpoczną się transporty drogą wodną materiałów do budowy wyspy.

Od strony Zalewu Wiślanego zakończono budowę tymczasowej grobli oraz wbijanie ścianek dla tymczasowego nabrzeża. To nabrzeże posłuży do przeładunku materiałów potrzebnych do budowy sztucznej wyspy. Na terenie inwestycji zakończono też przewierty pod sieci energetyczne i teletechniczne. W kolejnych tygodniach w rejonie kanału rozpoczną się przygotowania do prac przy budowie śluzy.

ja
Wykop Skomentuj197
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka