Bosak do PiS: Realizujecie scenariusz scentralizowania UE

Krzysztof Bosak do PiS: Realizujecie scenariusz scentralizowania UE. Fot. PAP/Paweł Supernak
Krzysztof Bosak do PiS: Realizujecie scenariusz scentralizowania UE. Fot. PAP/Paweł Supernak

Realizujecie scenariusz federalny, scenariusz, który zawsze popierała Lewica i PO, scenariusz scentralizowania Unii Europejskiej; PiS jest partią skrajnie pro-unijną - mówił w Sejmie poseł Konfederacji Krzysztof Bosak. 

W debacie po informacji premiera, dotyczącej postanowień unijnego szczytu w sprawie wieloletniego budżetu UE, wiceprzewodniczący koła Konfederacji przyznał, że nikt nie zaprzecza, ze wynegocjowana na szczycie kwota, którą „chwali się” premier Mateusz Morawiecki „wydaje się imponująca”. Natomiast - jak mówił - „fakt, że skupił się pan premier w przedstawieniu wyników tego szczytu wyłącznie na tym, pokazuje, że chce pan premier uniknąć rozmowy o poważnych sprawach, które zawarto w setkach punktów konkluzji z tego szczytu”. 

Powołując się na opinie ekspertów, Bosak przekonywał, że doszło na szczycie UE m.in. do „zacieśnienia integracji, do postępu ku federalizacji, zwiększenia wspólnej zależności państw Unii Europejskiej”. 

– Realizujecie scenariusz federalny, scenariusz, który zawsze popierała Lewica i Platforma Obywatelska, scenariusz scentralizowania Unii Europejskiej. Stworzono nowe mechanizmy, których nigdy wcześniej w historii Europy nie było i które zawsze były kontrowersyjne – ocenił. 

Według niego, zaproponowany na szczycie „mechanizm wspólnotowego zaciągania długu” wymaga zgody na podstawie art. 90 konstytucji RP i przypomniał, że sprawę emitowania tak zwanych euroobligacji „blokował przez ostatnie dziesięciolecie niemiecki Trybunał Konstytucyjny”. 

Krzysztof Bosak, Mateusz Morawiecki, Ryszard Terlecki, Mariusz Błaszczak
Poseł Konfederacji Krzysztof Bosak (P) przemawia na sali obrad Sejmu w Warszawie. Fot. PAP/Paweł Supernak

Bosak wskazał też na „tworzenie nowych euro-podatków” i ocenił, że premier Morawiecki „od kilku miesięcy przedstawiał się wręcz jako orędownik tworzenia podatków na poziomie europejskim”. – To jasny znak, że PiS jest partią skrajnie pro-unijną, która chce tworzyć nowe instrumenty ogólnoeuropejskie – przekonywał. 

Bosak przyznał, że nie ma o to pretensji do Morawieckiego, gdyż - jak mówił - „znam pana premiera jako długoletniego euroentuzjastę, doradzał pan premierowi (Donaldowi) Tuskowi, był pan zwolennikiem wprowadzenia w Polsce euro przed kryzysem finansowym, podobnie jak Jarosław Kaczyński, który zapowiadał to wiele lat temu na Forum Ekonomicznym w Krynicy”. 

– Mogę mieć o to pretensje do niektórych posłów z tylnych ław PiS-u, którzy wierzą w polską suwerenność, nie wierzą w Unię Europejską, a jednocześnie popierają to wszystko – powiedział poseł Konfederacji. Jak zaznaczył, „wyborcy mają prawo wiedzieć, co się dzieje za kulisami”. 

Odnosząc się do zapewnień przedstawicieli rządu o wynegocjowaniu na szczycie dobrych warunków, Bosak zwrócił uwagę, że niektóre z najbogatszych państw unijnych wynegocjowały dla siebie niższe składki do wspólnego budżetu UE, co według niego oznacza m.in. dla Polski „podwyższenie składki unijnej', gdyż - jak zaznaczył - „obniżki wynegocjowane dla tych najbogatszych państw mają być pokryte ze składek wszystkich innych państw członkowskich”. 

Odnosząc się konkluzji ze szczytu UE w części nazwanej w tym dokumencie „zasobami własnymi”, Bosak wyliczył też planowane nowe podatki, a wśród nich „od plastiku, od emisji CO2, od transakcji finansowych, od tworzyw sztucznych, od śladu węglowego”. 

– Zgodziliście się na europejski Zielony Ład, zgodzicie się na cel neutralności klimatycznej, bo od tego uzależniona jest wypłata części pieniędzy, i podpisał pan premier konkluzję, gdzie zapisane jest, że ma być rozszerzony system handlu emisjami na sektor lotniczy i morski – wyliczał polityk Konfederacji elementy porozumienia, które według niego rozszerzają kompetencje UE. 

Odnosząc się do kwestii praworządności, Bosak nazwał to „wisienką na torcie”. – Będziemy się latami spierać (o to), co żeście tam ustalili, bo jest to skrajnie niejasne. Będziemy w defensywie, tłumacząc się, że nie jesteśmy krajem bezprawia. Taką sytuację nas wpakowaliście. Gratulacje – powiedział Krzysztof Bosak. 

KW

Lubię to! Skomentuj240 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka