Gorące tematy:

156 obserwujących
8369 notek
22023k odsłony
1639 odsłon

Podwyżki dla posłów ponad podziałami? W projekcie jest też pensja dla pierwszej damy

Posłowie zamierzają zwiększyć swoje zarobki. Fot. Wikipedia
Posłowie zamierzają zwiększyć swoje zarobki. Fot. Wikipedia
Wykop Skomentuj103

Sejmowa komisja spraw regulaminowych i poselskich przyjęła w czwartek wieczorem projekt podwyżek płac dla posłów i senatorów. Pierwszy raz w historii Polski po 1989 roku pensję otrzymywałaby pierwsza dama. Pomysły polityków PiS popiera opozycja. 

Mowa o projekcie zmiany "niektórych ustaw w zakresie  wynagradzania osób sprawujących funkcje publiczne oraz o zmianie ustawy o partiach politycznych". Posłowie chcą podwyżek pensji dla parlamentarzystów, ponieważ chodzi o "podjęcie próby urealnienia wynagrodzeń wypłacanych osobom pełniącym funkcje publiczne (…), które pozostały na niskim poziomie wynagradzania, nieadekwatnym do wzrostu przeciętnego, czy minimalnego wynagrodzenia w tym samym okresie" - uzasadnili członkowie komisji sejmowej. 

Główną zmianą będzie przelicznik pensji parlamentarzystów, który będzie oparty o zarobki sędziów Sądu Najwyższego, a nie podsekretarzy stanu. Posłowie i senatorowie - jeśli nowelizacja weszłaby w życie - zaczęliby zarabiać 0,63 pensji zasadniczej sędziego SN, co dałoby 12,6 tys. zł brutto plus diety w wysokości ponad 2,5 tys. złotych. Taki skok oznaczałby podwyżkę zarobków w parlamencie o 40 proc. 

- Wszystkie kluby parlamentarne rekomendują przyjęcie tej ustawy, związanej ze zmianą wynagrodzenia, podwyższeniem tego wynagrodzenia, w związku z tym, że było to konsultowane, jest to ustalone między klubami, chciałbym przejść do głosowania - tłumaczył na posiedzeniu przewodniczący komisji sejmowej, poseł PiS Kazimierz Smoliński. Ostatecznie 12 posłów zagłosowało za pomysłem podwyżek wynagrodzeń, nikt się nie wstrzymał i nie głosował przeciwko. 

Rewolucją będzie wprowadzenie pensji dla pierwszej damy. Małżonka lub małżonek prezydenta otrzymaliby wynagrodzenie w wysokości 0,9-krotności wynagrodzenia zasadniczego sędziego Sądu Najwyższego według stawki podstawowej. Obecnie sędziowie SN zarabiają minimum prawie 20 tys. złotych. Pierwsza dama zarabiałaby 18 tys. złotych brutto. 

Projekt zakłada podwyżki pensji dla innych urzędników. W myśl nowelizacji, prezydent uzyskałby 25 981 złotych brutto wynagrodzenia za miesiąc urzędowania, premier 21 984 złotych, marszałkowie Sejmu i Senatu 21 984 złotych, wicemarszałkowie obu izb parlamentu 17 987 złotych, ministrowie 17 987 złotych, wiceministrowie 16 988 złotych, wojewodowie 14 989 złotych, wicewojewodowie 12 990 złotych. 

Inicjatywa polityków PiS jest zaskakująca, bowiem to w 2018 roku - przed wyborami samorządowymi - na polecenie Jarosława Kaczyńskiego, ministrowie przekazali nagrody na konta Caritas. Zjednoczona Prawica przeforsowała w Sejmie też projekt obniżający pensje parlamentarzystów o 20 proc. 

- Jest oczekiwanie daleko idącej skromności w życiu publicznym. Jeśli społeczeństwo tego chce, a widać wyraźnie, że chce, to my się przychylamy do tej decyzji i będziemy w związku z tym ponosić finansowe straty, ale dla dobra ojczyzny, dla budowy przeświadczenia społeczeństwa, że polityka rzeczywiście nie jest dla bogacenia się, jest po to, żeby służyć dobru publicznemu - tłumaczył prezes PiS, gdy rządzący wychodzili z kryzysu wizerunkowego po ujawnieniu kwot nagród, przyznanych ministrom rządu Beaty Szydło. 

- Będziemy egzekwować z całą stanowczością dyscyplinę w tych sprawach. Jeżeli ktoś by nie chciał głosować za tego rodzaju decyzjami, bo powtarzam, one w większości wypadków muszą być podjęte poprzez ustawy, to traci szansę na miejsce na liście wyborczej, traci szansę na dalszy udział w polityce - przekonywał Kaczyński. 

GW

Wykop Skomentuj103
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka