162 obserwujących
8911 notek
23570k odsłon
1081 odsłon

W 2021 roku możliwe dalsze obniżenie stóp procentowych. Tak deklaruje Glapiński

Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego.
Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego.
Wykop Skomentuj68

Prezes NBP nie wyklucza obniżki stóp procentowych jeszcze w I kwartale 2021 roku. Adam Glapiński wyjawił, że trwają analizy skutków takiej decyzji. 

- Obecny poziom stóp procentowych jest właściwy i najlepiej odpowiada obecnej sytuacji. Jednak w pierwszym kwartale następnego roku możliwe jest dalsze obniżenie stóp - stwierdził Glapiński w nieopublikowanym jeszcze wywiadzie dla "Obserwatora Finansowego". 

- Prowadzimy w NBP odpowiednie analizy możliwych okoliczności i potencjalnych skutków takiego obniżenia - dodał prezes Narodowego Banku Polskiego. Jego wypowiedź pojawiła się na Twitterze 29 grudnia o późnej porze, wprowadzając spore zamieszanie wśród ekonomistów. Do tej pory Glapiński utrzymywał, że należy utrzymać obecny poziom stóp procentowych jak najdłużej. 

- Narastająca ostatnio presja na wzrost wartości złotego jest bardzo niepokojąca i bardzo szkodliwa. Szkodliwa z punktu widzenia odbicia wzrostu naszego PKB i utrzymania dynamiki eksportu. W sytuacji naszej projekcji inflacji w przyszłym roku na niskim poziomie, tworzy to oczywiście przestrzeń do ewentualnych, zdecydowanych interwencji banku centralnego - tłumaczył prezes banku centralnego. 

Członkowie Rady Polityki Pieniężnej są podzieleni w tej sprawie, choć nie wykluczają scenariusza, w którym dojdzie do obniżenia stóp procentowych w nadchodzących miesiącach.

- Konsekwentnie powtarzam od kilku miesięcy, że w sytuacji, gdy doświadczamy globalnego kryzysu, obecny poziom stóp proc. jest optymalny i absolutnie należy się wystrzegać retoryki i działań, które mogłyby sugerować jakiekolwiek zaostrzanie polityki pieniężnej, w tym podwyższenie stóp proc. To byłby kierunek bardzo niepożądany, niekorzystny dla polskiej gospodarki - uważa Rafał Sura pytany przez PAP Biznes. 

- Co do przeciwnego kierunku, czyli obniżek stóp, to na dzień dzisiejszy takiej potrzeby nie widzę, natomiast jeżeli rozwój wydarzeń gospodarczych i równolegle dostarczane nam i analizowane przez nas ekspertyzy wskazywałyby możliwość dalszej obniżki stóp z równoczesnym wykazaniem pozytywnych skutków dla sfery realnej, to nie wykluczyłbym w przyszłości takiego scenariusza - tym bardziej, że inflacja będzie w 2021 r. zbiegać w pobliże środka celu inflacyjnego, czyli 2,5 proc. - podkreślił prawnik. 

- Nie mam żadnych informacji, czy we wtorek 29 grudnia NBP dokonał interwencji walutowej. W tym zakresie bank centralny będzie prowadził dalsze analizy, tak jak do tej pory i w ramach możliwości oraz konieczności reagował, aby dostosować kurs do obecnych warunków gospodarczych. W warunkach odbudowy gospodarki kurs powinien być znacznie słabszy i skorelowany z obniżoną stopą procentową. To wynika z analiz NBP - dodał Sura. 

Wniosek o obniżkę stóp procentowych poparłby natomiast inny członek Rady Polityki Pieniężnej Jerzy Żyżyński. - Obniżenie stóp procentowych NBP, być może nawet do zera, które skutkowałoby tym, że kredyty trochę by potaniały, ponieważ rynkowe stopy procentowe poszłyby w dół, byłoby chyba wskazane. Będziemy o tym dyskutować, a ja bym tego nie wykluczył i poparłbym wniosek o obniżenie stopy referencyjnej do zera. Mogłaby ona utrzymywać się na tym poziomie na czas kryzysu - zaznaczył ekonomista. 

Między 17 marca a 28 maja 2020 roku Rada Polityki Pieniężnej trzykrotnie obniżyła stopę referencyjną, łącznie o 140 pb., w krokach po 50, 50 i 40 pb., do poziomu 0,10 proc. Część jej członków - Łukasz Hardt, Eugeniusz Gatnar, Jerzy Kropiwnicki i Kamil Zubelewicz - publicznie domaga się normalizacji polityki monetarnej już w 2021 roku. 

Rynek bankowy odbiera zapowiedzi Glapińskiego jako celowy zabieg osłabienia złotego na czas odbudowy gospodarki po pandemii koronawirusa. Ekonomiści spekulują nawet, że NBP interweniował we wtorek, ponieważ nastąpiło znaczące osłabienie złotego w stosunku do euro - kurs przebił 4,56. Bank centralny nie wydał jednak komunikatu w tej sprawie. 

GW

Wykop Skomentuj68
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka