167 obserwujących
9598 notek
24886k odsłon
  873   1

USA są zaniepokojone wzrostem antysemickich incydentów również w Niemczech

Antysemityzm - jak wygląda sytuacja w Niemczech?
Antysemityzm - jak wygląda sytuacja w Niemczech?

W Niemczech w 2020 roku średnio dochodziło do sześciu ataków antysemickich dziennie. Departament Stanu USA przyznał, że jest zaniepokojony skalą procederu. 

Rok 2021 u naszych zachodnich sąsiadów jest obchodzony pod hasłem "1700 lat żydowskiego życia w Niemczech". Ale sytuacja Żydów w Niemczech jest coraz trudniejsza. Policja odnotowała bowiem w 2020 roku więcej ataków antysemickich niż kiedykolwiek, odkąd zaczęto prowadzić statystyki, czyli od 2001 roku. 2275 przestępstw w 2020 roku to średnio sześć antysemickich przestępstw dziennie.

Centralna Rada Żydów w Niemczech komentując te dane stwierdziła tydzień temu, że "życie żydowskie wciąż jest zagrożone i nie wszyscy akceptują je jako naturalną część społeczeństwa. Oprócz rosnącego prawicowego ekstremizmu i trwałego zagrożenia ze strony islamistów, kryzys koronawirusa doprowadził również do wzrostu antysemityzmu".

Z kolei Departament Stanu USA zapytany przez PAP o komentarz do wzrostu antysemickich przestępstw w Niemczech stwierdził, że administracja prezydenta Joe'go Bidena "jest głęboko oddana walce z antysemityzmem zarówno w kraju jak i za jego granicami." I jak dodał Departament Stanu, "Stany Zjednoczone są głęboko zaniepokojone ciągłymi incydentami na tle antysemickim w wielu krajach".

- USA nie są wolne od takich incydentów i musimy poważnie traktować przemoc idącą w parze z antysemityzmem oraz niebezpieczne kłamstwa z tym związane. Musimy zawsze konfrontować kłamstwa z faktami oraz reagować sprawiedliwie na przestępstwa na tle nienawiści – napisał w odpowiedzi Departamentu Stanu USA i jako właściwy komentarz do wzrostu niemieckiego antysemityzmu przytoczył słowa Joe Bidena: "Każdy z nas musi być czujny i głośno przeciwstawiać się nawracającej fali antysemityzmu albo innego rodzaju bigoterii czy nietolerancji, u siebie czy też dookoła świata".

Przedstawiciele amerykańskiej dyplomacji zwrócili też uwagę, że nasilenie antysemityzmu na świecie często idzie w parze z wyrażaniem nienawiści i nietolerancji wobec członków grup etnicznych oraz religijnych, jak również najbardziej poszkodowanych grup społecznych.

- Stany Zjednoczone są oddane zwalczaniu nietolerancji we wszystkich jej formach oraz angażują się we współpracę z rządami innych krajów, organizacjami międzynarodowymi, organizacjami społeczeństwa obywatelskiego oraz sektorem prywatnym w celu stworzenia partnerskich relacji między zróżnicowanymi społecznościami oraz wyznaniami - zapewnił Departament Stanu USA.

GW

Lubię to! Skomentuj62 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka