164 obserwujących
9511 notek
24745k odsłon
  1680   0

Posłowie Solidarnej Polski i Porozumienia zagłosowali w Sejmie tak jak opozycja

Przedstawiciele klubu PiS na sali obrad Sejmu, fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Przedstawiciele klubu PiS na sali obrad Sejmu, fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Posłowie Solidarnej Polski i Porozumienia w głosowaniu nad poprawką Senatu do nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym zagłosowali inaczej niż PiS i zajęli takie samo stanowisko jak kluby opozycyjne. Dzięki takiemu rozkładowi głosów poprawka została zaakceptowana.

Sejm głosował m.in. nad poprawkami Senatu do nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. Sejmowa komisja finansów publicznych zarekomendowała przyjęcie jednej poprawki Senatu, spośród 25 zgłoszonych przez Izbę Wyższą. Ostatecznie w głosowaniu przyjęta została nie tylko ta poprawka usuwająca oczywistą pomyłkę, która znalazła się w przepisach, ale także kilka innych.

Jedna z nich dodaje przepis, wedle którego "jeżeli dokonanie w pojeździe samochodowym, innym niż samochód osobowy, zarejestrowanym na terytorium kraju, zmian konstrukcyjnych zmieniających rodzaj tego pojazdu na samochód osobowy (w tym na samochód osobowy będący samochodem kempingowym) nastąpiło przed dniem 1 lipca 2022 r., obowiązek podatkowy z tytułu dokonania tych zmian powstaje z dniem 1 lipca 2022 r."

Jak wynika z informacji na stronie Sejmu, w głosowaniu nad tą poprawką Senatu udział wzięło 451 posłów, za odrzuceniem poprawki senackiej było 210 posłów, przeciw - 239, wstrzymało się 2 posłów, a nie głosowało - 9. Sejm poprawkę Senatu przyjął.

Co ciekawe,  w pierwszym głosowaniu za odrzuceniem poprawki Senatu opowiedziało się 225 posłów, a przeciw było 221. Przeciwnych było 10 posłów z klubu PiS: Mariusz Błaszczak, Witold Czarnecki, Leszek Dobrzyński, Ewa Kozanecka, Krzysztof Janusz Kozik, Paweł Lisiecki, Antoni Macierewicz, Teresa Pałuma, Beata Strzałka i Tomasz Zieliński.

W drugim z kolei przeciw odrzuceniu poprawki były wszystkie klubu i koła z wyjątkiem posłów PiS, którzy jako jedyni głosowali za odrzuceniem. Jednak wśród biorących udział w tym głosowaniu członków klubu PiS, 210 zagłosowało za odrzuceniem poprawki, ale 20 opowiedziało się przeciw odrzuceniu propozycji Senatu.

Inaczej niż większość klubu PiS zagłosowało 13 posłów Porozumienia - Mieczysław Baszko, Stanisław Bukowiec, Anna Dąbrowska-Banaszek, Jarosław Gowin, Andrzej Gut-Mostowy, Wojciech Maksymowicz, Iwona Michałek, Wojciech Murdzek, Marcin Ociepa, Michał Wypij, Grzegorz Piechowiak, Andrzej Sośnierz i Magdalena Sroka.

- Posłowie Porozumienia zagłosowali przeciw w celu przedłużeniu vacatio legis po to, żeby Polscy przedsiębiorcy mieli więcej czasu na przygotowanie się do nowych przepisów - tłumaczył takie głosowanie wicerzecznik Porozumienia Jan Strzeżek.

Odmienne stanowisko niż PiS miało także siedmioro posłów Solidarnej Polski - Dariusz Olszewski, Jacek Ozdoba, Aleksandra Szczudło, Piotr Uruski, Mariusz Gosek, Mariusz Kałużny i Janusz Kowalski.

Jacek Ozdoba powiedział, że w dobie pandemii poprawka poparta przez Solidarną Polskę stanowi ochronę zakładów zajmujących się produkcją kamperów. - A nie jest tajemnicą, że jakiekolwiek kwestie nowych obciążeń (podatkowych) nie cieszą się popularnością w środowisku Solidarnej Polski - powiedział Ozdoba.

Na sali nie było prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.


ja

Lubię to! Skomentuj111 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka