168 obserwujących
9821 notek
25243k odsłony
  719   0

Ważna inicjatywa polskich władz. Szczyt pięciu prezydentów w rocznicę Konstytucji 3 Maja

Uroczyste powitanie prezydenta Litwy Gitanasa Nausedy przez Andrzeja Dudę. Fot. Andrzej Hrechorowicz
Uroczyste powitanie prezydenta Litwy Gitanasa Nausedy przez Andrzeja Dudę. Fot. Andrzej Hrechorowicz

Uroczyste zgromadzenie parlamentarzystów Polski i Litwy, przemówienia prezydentów Andrzeja Dudy i Gitanasa Nausedy, a także szczyt pięciu przywódców - Polski, Litwy, Estonii, Łotwy i Ukrainy - oto rozkład państwowych obchodów 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.  

Przybycie prezydenta Litwy

W poniedziałek, tuż po godz. 9 w Sejmie rozpoczęło się uroczyste, polsko-litewskie zgromadzenie posłów i senatorów z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Głos zabiorą prezydenci Polski i Litwy - Andrzej Duda i Gitanas Nauseda.


W trakcie zgromadzenia zaplanowano łączenie z litewskim Seimasem.

W gmachu Sejmu prezydenta Litwy powitali prezydent Duda oraz marszałkowie Sejmu i Senatu - Elżbieta Witek i Tomasz Grodzki. Do Sejmu przybył także premier Mateusz Morawiecki. Zgromadzenie posłów i senatorów rozpoczęło się od odegrania hymnów Polski i Litwy.

 

Obchody w Sejmie

Uroczystość w Sejmie odbywa się w pełnym rygorze epidemiologiczno-sanitarnym. Liczba posłów i senatorów Sali Posiedzeń jest ograniczona. Po zgromadzeniu, już w Sali Kolumnowej, odbędzie się kolejna uroczystość rocznicowa - przyznanie Nagrody Obojga Narodów. Uhonorowane zostaną osoby szczególnie zaangażowane dla współpracy polsko-litewskiej w dziedzinie historii, kultury i nauki. 


Uroczyste zgromadzenie Sejmu, Senatu i litewskiego Seimasu, to jeden z elementów poniedziałkowych obchodów 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W ich ramach zapowiedziana została także m.in. debata prezydentów Polski, Litwy, Łotwy, Estonii i Ukrainy.

Sejm Czteroletni po burzliwej debacie 3 maja 1791 r. przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Celem ustawy rządowej miało być ratowanie Rzeczypospolitej, której terytorium zostało uszczuplone w wyniku I rozbioru przeprowadzonego przez Prusy, Austrię i Rosję w 1772 r. Konstytucja została uchwalona na Zamku Królewskim w Warszawie. 

GW

Lubię to! Skomentuj20 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka